Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Otwarto w pełni skomputeryzowaną bibliotekę. Inwestycja kosztowała blisko 23 mln zł

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
MIELEC. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski i reprezentujący marszałka Wojciech Magnowski dokonali symbolicznego otwarcia nowoczesnej biblioteki w Mielcu. Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln.

Inwestorem był samorząd miasta. Budowę budynku przy ul. Kusocińskiego rozpoczęto jeszcze za czasów śp. prezydenta Daniela Kozdęby. Wcześniej długie lata o budowę nowego gmachu dla mieleckich księgozbiorów zabiegał ówczesny dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Jacek Tejchma.

Modernizacja polegała na budowie zupełnie nowej bryły z większą liczbą pomieszczeń i nowoczesnym wyposażeniem dzięki, któremu m.in. książkę będzie można zwrócić o każdej porze nie tylko dnia ale i nocy.

„Bardzo się cieszę, że otwieramy obiekt dla czytelników na miarę XXI wieku. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy jego powstaniu” - powiedział prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln z czego dofinansowanie w ramach RPO to prawie 6 mln. Biblioteka funkcjonowała w mieleckim domu kultury od 1953 roku jako zakładowa, natomiast dokładnie w tym  miejscu od 1974. W 1986 roku nadano jej imię Janusza Miessnera. Od 1992 roku przejął ją samorząd miasta. Stan budynku, o którym mielczanie mówili "żółta biblioteka" był od kilkunastu lat fatalny, stąd decyzja o jego generalnej przebudowie.

W nowym obiekcie wszystkie procesy biblioteczne będą w pełni skomputeryzowane. Oznacza to, że obsługa wypożyczalni odbywać się będzie przy pomocy karty bibliotecznej, a pożyczane książki rejestrowane będą na osobistym koncie bibliotecznym czytelnika. Katalogi dostępne będą on-line. Do dyspozycji przez 24 godziny na dobę czynna będzie tzw. wrzutnia na książki, dzięki której posiadacze kart bibliotecznych będą mogli zwrócić książki o każdej porze, także poza godzinami pracy biblioteki.
Reklama
W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze.

Na parterze obok galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu. Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności biblioteki.

Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze. Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenie oferty o kolejne propozycje.

Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy. Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Duży spadek liczby zakażeń i zgonów [30.11.2020]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 201 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 7 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

Wyjechał rowerem wprost przed jadącą osobówkę. Zginął na miejscu

PODKARPACIE. 55-letni rowerzysta zderzył się z samochodem osobowym. Mężczyzna zginął na miejscu.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [28.11.2020]

PODKARPACIE. 713 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 51 mieszkańców województwa.

Podkarpacie

82-latek wbił się samochodem w blok

PODKARPACIE. 82-letni kierowca citroena uderzył w zaparkowane audi, po czym wjechał na schody prowadzące do klatki i uderzył w budynek. On i jego pasażerka trafili do szpitala.

Podkarpacie

Koronawirus. Blisko 800 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 33 osoby [27.11.2020]

PODKARPACIE. Zmarło 33 osoby, z czego 32 miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Zderzenie busa z cysterną w Cmolasie

PODKARPACIE. Na drodze krajowej nr 9 w Cmolasie doszło do zderzenia mercedesa vito i cysterny. Samochody wylądowały w rowie. W wypadku nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.  

Podkarpacie

Powołano konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powołała konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Został nim lek. med. Mariusz Jednakiewicz.

Podkarpacie

Marszałek nagrodził najlepsze organizacje pozarządowe

PODKARPACIE. Ogłoszono laureatów Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO Wysokich Lotów”. Nagrody i wyróżnienia przyznano po raz piąty.  

Reklama