Rzeszów - Czwartek, 03.04.2025
Reklama

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dodano: /

fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów
fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów

PODKARPACIE. Adam Sapeta został nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zastąpił na tym miejscu Beatę Kot, która przeszła na emeryturę.

- Serdecznie dziękuję Pani Beacie Kot za wieloletnią pracę na rzecz podkarpackich zabytków. Jej merytoryczna i rzetelna praca przyczyniła się do ratowania dziedzictwa przeszłości - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki podczas spotkania w przemyskim urzędzie. - Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale.

Adam Sapeta ma 66 lat. Urodził się w Rzeszowie. Jak mówi, od dziecinnych lat wychowywał się w atmosferze atencji do obiektów zabytkowych, bowiem jego mama, historyk sztuki, była dwukrotnie Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Rzeszowie, wicedyrektorem Muzeum Zamku w Łańcucie, a także dyrektorem Muzeum w Przeworsku.

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków jest absolwentem I LO w Łańcucie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroną pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dr hab. Wiktora Zina. Tematem był projekt konserwatorski remontu i adaptacji dworu Oborskich w Husowie k. Łańcuta.

W 1984 r. rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego - Pracownie Konserwacji Zabytków o/Rzeszów. Najważniejszym opracowaniem, w którym brał wówczas udział był projekt architektoniczno-konserwatorski remontu i adaptacji Zamku Lubomirskich w Rzeszowie na potrzeby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Od 1995 r. pracował w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (późniejszy Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie). W dorobku z tego okresu ma m.in. studia ochrony wartości kulturowych i krajobrazu, projekty architektoniczno-konserwatorskie, karty ewidencyjne obiektów zabytkowych, Plan Ochrony Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego i Zespołu Klasztoru Dominikanów w Jarosławiu, dokumentacje służące do uznania za Pomnik Historii przez Prezydenta RP zespołów zabytkowych – w tym Twierdzy Przemyśl, nadzory konserwatorskie podczas remontów obiektów zabytkowych, badania architektoniczne, publikacje w fachowych czasopismach i publikacje książkowe.

Reklama

Pełnił nadzór konserwatorski przy pracach remontowych rewitalizacji linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Uczestniczył w zespole stworzonym do opracowania „Szlaku frontu wschodniego I wojny Światowej”.

W 2019 r. architekt został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w 2022 r. medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Poza pracą zawodową, angażował się społecznie w Polskim Związku Narciarskim, organizując przez kilkanaście lat zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadził UKS „Harcerski Klub Narciarski” w Rzeszowie. Społecznie działał również w Polskim Związku Żeglarskim, gdzie prowadził szkolenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizował letnie obozy żeglarskie i rejsy śródlądowe, a po zdobyciu patentu sternika morskiego - pełnomorskie rejsy żeglarskie.

Otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Za działalność społeczną na rzecz rozwoju sportu w Województwie Podkarpackim”.



Źródło: PUW w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Dwa śmiertelne wypadki na drogach powiatu jarosławskiego

PODKARPACIE. Dwoje pieszych zginęło w dwóch wypadkach do których doszło wczoraj na drogach powiatu jarosławskiego. Pomiędzy miejscowościami Roźwienica a Cząstkowice, śmierć poniósł 38-letni mieszkaniec gminy Roźwienica, we Wierzbnej zginął 38-letni mieszkaniec Jarosławia.

Podkarpacie

Kolejny przetarg na budowę obwodnicy Pilzna

PODKARPCIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza kolejny przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pilzna. Wcześniejszy został unieważniony, ponieważ oferty wykonawców, w tym najniższa, przewyższały kwotę przeznaczoną na realizację tego zadania.

Podkarpacie

Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. 19 osób rannych

PODKARPACIE. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było najprawdopodobniej przyczyną wypadku, do którego doszło w Ustrzykach Dolnych. Autokar przewożący 50 osób wpadł do rowu. 19 osób wymagało pomocy medycznej.

Podkarpacie

10 ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Jasła

PODKARPACIE. Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada otworzyła oferty w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Jasła. w ciągu drogi krajowej nr 73. Na ten cel GDDKiA zamierza przeznaczyć 352 209 791,92...

Podkarpacie

Wypadek na torach. Zderzenie volkswagena z szynobusem

KROSNO. Na przejeździe kolejowym w Krośnie doszło do zderzenia samochodu osobowego marki volkswagen z szynobusem. W wypadku ucierpiała jedna osoba.

Podkarpacie

Pijany 55-latek zakończył jazdę w rowie. Miał ponad 3 promile

PODKARPACIE. Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 55-letni kierowca Hyundaia, który stracił panowanie nad autom i wylądował w rowie. Następnie mężczyzna uciekł do pobliskiego lasu, jednak chwile później został złapany przez...

Podkarpacie

Uwaga! Będzie ślisko na drogach i chodnikach. IMGW wydało ostrzeżenie

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, dotyczące opadów marznących, jakie spodziewane są w województwie podkarpackim.

Podkarpacie

Jedna z największych w Europie palownic na budowie estakady na S19 w Równem

PODKARPACIE. Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Miejsce Piastowe i Dukla. Ze względu na skomplikowany geologicznie teren, na którym prowadzone są prace, wykonawca używa odpowiednich maszyn budowlanych i technologii.

Reklama