Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dodano: /

fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów
fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów

PODKARPACIE. Adam Sapeta został nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zastąpił na tym miejscu Beatę Kot, która przeszła na emeryturę.

- Serdecznie dziękuję Pani Beacie Kot za wieloletnią pracę na rzecz podkarpackich zabytków. Jej merytoryczna i rzetelna praca przyczyniła się do ratowania dziedzictwa przeszłości - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki podczas spotkania w przemyskim urzędzie. - Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale.

Adam Sapeta ma 66 lat. Urodził się w Rzeszowie. Jak mówi, od dziecinnych lat wychowywał się w atmosferze atencji do obiektów zabytkowych, bowiem jego mama, historyk sztuki, była dwukrotnie Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Rzeszowie, wicedyrektorem Muzeum Zamku w Łańcucie, a także dyrektorem Muzeum w Przeworsku.

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków jest absolwentem I LO w Łańcucie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroną pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dr hab. Wiktora Zina. Tematem był projekt konserwatorski remontu i adaptacji dworu Oborskich w Husowie k. Łańcuta.

W 1984 r. rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego - Pracownie Konserwacji Zabytków o/Rzeszów. Najważniejszym opracowaniem, w którym brał wówczas udział był projekt architektoniczno-konserwatorski remontu i adaptacji Zamku Lubomirskich w Rzeszowie na potrzeby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Od 1995 r. pracował w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (późniejszy Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie). W dorobku z tego okresu ma m.in. studia ochrony wartości kulturowych i krajobrazu, projekty architektoniczno-konserwatorskie, karty ewidencyjne obiektów zabytkowych, Plan Ochrony Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego i Zespołu Klasztoru Dominikanów w Jarosławiu, dokumentacje służące do uznania za Pomnik Historii przez Prezydenta RP zespołów zabytkowych – w tym Twierdzy Przemyśl, nadzory konserwatorskie podczas remontów obiektów zabytkowych, badania architektoniczne, publikacje w fachowych czasopismach i publikacje książkowe.

Reklama

Pełnił nadzór konserwatorski przy pracach remontowych rewitalizacji linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Uczestniczył w zespole stworzonym do opracowania „Szlaku frontu wschodniego I wojny Światowej”.

W 2019 r. architekt został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w 2022 r. medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Poza pracą zawodową, angażował się społecznie w Polskim Związku Narciarskim, organizując przez kilkanaście lat zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadził UKS „Harcerski Klub Narciarski” w Rzeszowie. Społecznie działał również w Polskim Związku Żeglarskim, gdzie prowadził szkolenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizował letnie obozy żeglarskie i rejsy śródlądowe, a po zdobyciu patentu sternika morskiego - pełnomorskie rejsy żeglarskie.

Otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Za działalność społeczną na rzecz rozwoju sportu w Województwie Podkarpackim”.



Źródło: PUW w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Miała prawie 3 promile i jechała bez przedniej opony. W samochodzie wiozła syna i rodziców

RZESZÓW. Za kierownicą siedziała 30-letnia mieszkanka powiatu strzyżowskiego.

Podkarpacie

Otwarto obwodnice Kolbuszowej i Weryni

PODKARPACIE. Inwestycja kosztowała ponad 52 mln złotych, a jej długość to ponad 6 kilometrów.

Podkarpacie

Będzie tunel pod torami w Łańcucie

ŁAŃCUT. Szacuje się, że jej koszt może wynieść nawet 40 mln zł.

Podkarpacie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu

Już 18 listopada rusza 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego wydarzenia w Polsce promującego świadomy rozwój i aktywną postawę w każdej sferze życia.

Podkarpacie

Zmiany na podkarpackim odcinku A4. Wprowadzono polskie nazwy zagranicznych miast

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto budowę kolejnego odcinka trasy Via Carpatia

RZESZÓW. Planowane zakończenie robót na odc. S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem (dł. ok. 9 km) to październik 2021 roku.

Podkarpacie

6 mln z puli 82 mln zł trafi do Ochotniczych Straż Pożarnych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu wnioski złożyło 1179 jednostek.

Reklama