Rzeszów - Środa, 02.04.2025
Reklama

Nowe pociągi dotarły na Podkarpacie

Dodano:

fot. Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP
fot. Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP
PODKARPACIE. Na Podkarpacie dotarło pięć z dwunastu nowych pociągów wyprodukowanych przez firmę Newag. Wczoraj na stacji Rzeszów Główny odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów.

W lipcu ubiegłego roku Zarząd Województwa Podkarpackiego podpisał z firmą Newag z Nowego Sącza dwie umowy na dostawę dwunastu pojazdów kolejowych dla Podkarpacia. Pociągi – zarówno elektryczne, jak i hybrydowe - będą obsługiwały m.in. połączenia w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Obie umowy opiewały na kwotę ponad 415 mln złotych. Będą refundowane w 85 procentach ze środków unijnych.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy wyprodukowania i dostarczenia na Podkarpacie osiem pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, z niezbędną dokumentacją techniczną i usługą serwisową. Każdy z nowych pociągów pomieści na pokładzie po 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację oraz systemy dynamicznej informacji. Dostosowano je dla osób z niepełnosprawnościami. Pociągi objęte są 6-letnią gwarancją.

W ramach tej umowy dostarczony zostanie także stacjonarny symulator jazdy, który trafi do zaplecza technicznego PKA przy stacji Rzeszów Staroniwa. Będzie służył do szkolenia maszynistów.

W ramach drugiej umowy firma Newag dostarczy 4 trójczłonowe dwunapędowe zespoły trakcyjne tzw. hybrydy, które mogą pracować w ramach zasilania z sieci trakcyjnej lub ekologicznych silników spalinowych. Pociągi te mogą zabrać na pokład 300 pasażerów, w tym 140 na miejscach siedzących. Hybrydy będą wykorzystywane na trasie Rzeszów –Dębica- Mielec w obu kierunkach . Na odcinku Rzeszów - Dębica jazda będzie odbywać się pod trakcją elektryczną a na pozostałym odcinku Dębica – Mielec przy wspomaganiu silnika spalinowego. Pozwoli to na przewożenie pasażerów bez przesiadki.

Pierwsze pięć pociągów w ramach podpisanych umów dotarło już na Podkarpacie. Ich oficjalne przekazanie odbyło się we wtorek, 12 września br. na trzecim peronie stacji Rzeszów Główny.  Kolejne trzy takie same pojazdy dotrą w październiku. Z kolei w listopadzie zostaną dostarczone cztery hybrydy.
Reklama
Nowością we wszystkich 12 pociągach, które dostarcza firma Newag, jest wyposażenie ich w tzw. pętlę indukcyjną dla osób niepełnosprawnych, który poprawia skuteczność aparatów słuchowych.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest wyposażenie pociągów w tzw. zintegrowany system do biletu elektronicznego, który wdrożyło Polregio S.A. wraz z Województwem Podkarpackim. System ten równolegle będzie uruchomiony w pojazdach PKA. Elementem spajającym system jest portal pkaebilet.podkrapackie.pl. Kasowniki w pociągach umożliwiają zakup biletów elektronicznych poprzez wykonywanie płatności za przejazd za pomocą zbliżenia karty płatniczej (Visa i MasterCard) oraz za pomocą technologii NFC/HCE (smartfon). Zabudowany w urządzeniu czytnik obsługuje płatności: Apple PAY, Google PAY oraz BLIK. Zakupiony bilet przechowywany jest w pamięci systemu, w razie potrzeby pasażer może pobrać zakupiony bilet z portalu. Zastosowane rozwiązanie pozwoli w przyszłości integrować się z transportem innych operatorów np. autobusowym .

- Nowe pociągi to odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na transport kolejowy, który z zadowoleniem obserwujemy w związku z powstaniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.   Widzimy znacząco zwiększone zainteresowanie tą formą podróży ze strony pasażerów. Jednocześnie jest to świetny przykład racjonalnego wykorzystania środków unijnych, gdyż 85 procent kwot za zakup tych 12 pociągów pokrytych zostaje ze środków kończącej się już perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślał podczas przekazania nowych pociągów marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Czołowe zderzenie volkswagena z audi w pow. rzeszowskim. 3 osoby w szpitalu

ULANICA. Policjanci z rzeszowskiej ekipy wypadkowej pracowali na miejscu wypadku, do którego doszło dziś rano w miejscowości Ulanica w powiecie rzeszowskim. Czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby trafiły do szpitala.

Podkarpacie

Zderzenie osobówki z pociągiem na niestrzeżonym przejeździe

PODKARPACIE. O dużym szczęściu może mówić 45-latka kierująca osobową toyotą. Kobieta wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy i zderzyła się z jadącym pociągiem. Na szczęście, nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Podkarpacie

Gdzie na narty w ten weekend na Podkarpaciu? Sprawdź, które stoki są czynne

PODKARPACIE. Spragnieni białego szaleństwa? Śpieszymy z dobrą nowiną. Większość wyciągów narciarskich w województwie podkarpackim już rozpoczęła sezon albo ruszy w najbliższym czasie. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna opublikowała listę czynnych stoków. Zobacz, gdzie...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Radawie. Nie żyje 64-letni mężczyzna

RADAWA. 64-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez samochód osobowy. Sprawca nie udzielił pomocy poszkodowanemu i uciekł z miejsca wypadku. Trwają jego poszukiwania. Policja prosi świadków zdarzenia o kontakt z Komendą Powiatową Policji...

Podkarpacie

Wiadukt w Babicy oddany do użytku kierowców

PODKARPACIE. Od kilku dni kierowcy mogą korzystać już z wiaduktu nad koleją w Babicy. Obiekt powstał w ramach budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstaje ponad 56 km drogi ekspresowej S19. Jak przebiegają prace na poszczególnych odcinkach?

PODKARPACIE. Rozpoczęła się przerwa zimowa na budowie drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu; potrwa do 15 marca. Wykonawcy zapewniają jednak, że jeśli warunki na to pozwolą, prace będą kontynuowane. Tymczasem, GDDKiA podsumowała miniony...

Podkarpacie

Zakończyła się budowa ronda w Krzemienicy

PODKARPACIE. Blisko 8 mln zł kosztowała przebudowa skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 94 w Krzemienicy. Powstało tam rondo turbinowe.

Podkarpacie

Wschodnia obwodnica Łańcuta oficjalnie otwarta

ŁAŃCUT. We wtorek, 17 grudnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku wschodniej obwodnicy Łańcuta. Na czele symbolicznego przejazdu trasą obwodnicy pojawiły się sanie ze Świętym Mikołajem. Inwestycja kosztowała blisko 90 mln zł.

Reklama