Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Nowe otwory eksploatacyjne w okolicach Przemyśla. O 28 proc. ma wzrosnąć wydobycie gazu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PRZEMYŚL. Trwają prace na jednym z największych złóż gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce – na południowych obrzeżach miasta Przemyśl.

Otwory kierunkowe – Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach – sięgną głębokości około 2750 m. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc. Po ich wykonaniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych. 

„Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. Gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i chcemy, aby tak pozostało także w przyszłości” – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m³ gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m³, przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej.
Reklama
Jednak zastosowanie przez PGNiG nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie pozwoli na utrzymanie wydobycia na dotychczasowym poziomie.

Według szacunków PGNiG w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m³ rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

Działania w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Przemyśl nr 100/94 prowadzi Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG SA, a prace wiertnicze realizuje Exalo Drilling SA – spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG. Wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie gazu ziemnego ze złoża na następne 18 lat został złożony do Ministerstwa Środowiska w dniu 31 stycznia 2019 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Coraz więcej mikroprzedsiębiorstw na Podkarpaciu. W skali kraju wciąż wyglądamy kiepsko

PODKARPACIE. Pod względem liczby mikroprzedsiębiorstw w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, Podkarpacie zajmuje ostatnie miejsce wśród województw.

Podkarpacie

Miała prawie 3 promile i jechała bez przedniej opony. W samochodzie wiozła syna i rodziców

RZESZÓW. Za kierownicą siedziała 30-letnia mieszkanka powiatu strzyżowskiego.

Podkarpacie

Otwarto obwodnice Kolbuszowej i Weryni

PODKARPACIE. Inwestycja kosztowała ponad 52 mln złotych, a jej długość to ponad 6 kilometrów.

Podkarpacie

Będzie tunel pod torami w Łańcucie

ŁAŃCUT. Szacuje się, że jej koszt może wynieść nawet 40 mln zł.

Podkarpacie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu

Już 18 listopada rusza 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego wydarzenia w Polsce promującego świadomy rozwój i aktywną postawę w każdej sferze życia.

Podkarpacie

Zmiany na podkarpackim odcinku A4. Wprowadzono polskie nazwy zagranicznych miast

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto budowę kolejnego odcinka trasy Via Carpatia

RZESZÓW. Planowane zakończenie robót na odc. S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem (dł. ok. 9 km) to październik 2021 roku.

Reklama