Rzeszów - Środa, 02.04.2025
Reklama

Nowa atrakcja w Solinie już dostępna dla turystów. Minął pierwszy tydzień

Dodano:

fot. PKL
fot. PKL
PODKARPACIE. Od 1 lipca turyści korzystają z nowego ośrodka turystycznego w Solinie i jego głównej atrakcji, czyli kolei gondolowej. Obiekt należy do Polskich Kolei Linowych oraz Polskiego Fundusz Rozwoju.

- PKL już od ponad 85 lat działają w wyjątkowych miejscach i dlatego nie mogło nas zabraknąć również tutaj w Bieszczadach. Jesteśmy świadkami historycznego momentu, gdzie nasi pierwsi goście mogli przejechać koleją ponad zaporą w Solinie i dotrzeć na Wieżę Widokową, która ma ponad 50 m wysokości. Każdy z nas może obcować z tym terenem i podziwiać go w sposób, który do tej pory był niedostępny  – mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

– To miejsce jest wyjątkowe i jesteśmy przekonani, że przyciągnie turystów, którzy właśnie zyskali bardzo dobrą atrakcję - dodaje prezes PKL.
 
Wieża Widokowa na Górze Jawor

Każdy kto do tej pory odwiedzał Bieszczady i Solinę mógł przepłynąć łódką po Jeziorze Solińskim czy przespacerować się po tutejszej zaporze. Ale od początku lipca turyści podziwiają to miejsce również z wysokości kolei gondolowej, która jest główną atrakcją ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR. Atrakcja – ze względu na swoją lokalizację i podróż gondolą nad zaporą – zmienia  perspektywę tego miejsca, spojrzenia na Bieszczady, Jezioro Solińskie czyniąc to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. 

Atrakcje ośrodka PKL Solina

Zanim wsiądziemy do wagonika kolei już w budynku dolnej stacji czeka na nas tzw. Preshow – czyli sala multimedialna, w można dowiedzieć się zarówno o technologii kolei, parametrach przejazdu, ale też o tym, jak powstaje prąd w tutejszej elektrowni czy ciekawostek o bieszczadzkiej przyrodzie.

Do dyspozycji turystów jest 25 gondoli, które mieszczą 8 osób i poruszają się z prędkością do 6 m/s. Trasa przejazdu liczy 1,5 km i rozpoczyna się przy solińskim deptaku w stacji dolnej Plasza, a kończy na Górze Jawor. Podróż gondolą umożliwa podziwianie Jeziora Solińskiego i zapory z wysokości oraz odkrywania Bieszczadów z dotychczas nieznanej perspektywy.
Reklama
- Kolej w Solinie jest nowatorskim przedsięwzięciem i stanowi o unikalności tego miejsca. Koleje górskie kojarzone są zwykle z wjazdem na szczyty górskie. Solina to jedyne miejsce w Europie, gdzie kolej poprowadzona jest powyżej zapory wodnej, która jest jednocześnie funkcjonującą elektrownią - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.
 
Kolej gondolowa w Solinie

Celem naszej podróży jest Góra Jawor, a na niej każdy znajdzie moc atrakcji! To tutaj właśnie znajduje się Wieża Widokowa, która liczy 55 metrów. Z tarasu możemy poczuć jeszcze bardziej tutejszą przyrodę, siłę natury oraz uroki Bieszczad, które zachwycają o każdej porze dnia. Połoniny o poranku, w południe, czy wieczorem podczas zachodzącego słońca - skąpanego w zielonych wzgórzach i jeziorach - z pewnością zrobią na nas ogromne wrażenie. Krajobrazy możemy obserwować z różnych stron, to wszystko dzięki widokowemu tarasowi 360 stopni. Dodatkową atrakcją w tym miejscu jest tzw. skywalk, czyli przeszklony chodnik umożliwiający wyjście poza obrys Wieży Widokowej, by pamiątkowe zdjęcia nie miały sobie równych!

Wieża Widokowa i Karczma Jawor
 
Po ekscytujących atrakcjach związanych z widokami podczas podróży gondolą oraz na wieży, turyści mogą odwiedzić także Karczmę Jawor oraz bistro Czadowe Gary, gdzie czekają dania kuchni regionalnej. Wnętrze budynku zachwyca detalami i nawiązuje do lokalnej architektury i tradycji.

Park Tajemnicza Solina
 
Ale to nie koniec atrakcji, ponieważ obok karczmy zlokalizowany jest Park Tajemnicza Solina, który będzie można odwiedzić  podczas specjalnego wydarzenia, jakie PKL zaplanowały już w weekend 23 i 24 lipca. Pierwsi turyści już mogli poznać barwne postacie, które wkrótce przeniosą nas w magiczną krainę biesów i czadów, a także przybliżą nam legendy związane z Bieszczadami w Parku Tajemnicza Solina.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Czołowe zderzenie volkswagena z audi w pow. rzeszowskim. 3 osoby w szpitalu

ULANICA. Policjanci z rzeszowskiej ekipy wypadkowej pracowali na miejscu wypadku, do którego doszło dziś rano w miejscowości Ulanica w powiecie rzeszowskim. Czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby trafiły do szpitala.

Podkarpacie

Zderzenie osobówki z pociągiem na niestrzeżonym przejeździe

PODKARPACIE. O dużym szczęściu może mówić 45-latka kierująca osobową toyotą. Kobieta wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy i zderzyła się z jadącym pociągiem. Na szczęście, nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Podkarpacie

Gdzie na narty w ten weekend na Podkarpaciu? Sprawdź, które stoki są czynne

PODKARPACIE. Spragnieni białego szaleństwa? Śpieszymy z dobrą nowiną. Większość wyciągów narciarskich w województwie podkarpackim już rozpoczęła sezon albo ruszy w najbliższym czasie. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna opublikowała listę czynnych stoków. Zobacz, gdzie...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Radawie. Nie żyje 64-letni mężczyzna

RADAWA. 64-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez samochód osobowy. Sprawca nie udzielił pomocy poszkodowanemu i uciekł z miejsca wypadku. Trwają jego poszukiwania. Policja prosi świadków zdarzenia o kontakt z Komendą Powiatową Policji...

Podkarpacie

Wiadukt w Babicy oddany do użytku kierowców

PODKARPACIE. Od kilku dni kierowcy mogą korzystać już z wiaduktu nad koleją w Babicy. Obiekt powstał w ramach budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu powstaje ponad 56 km drogi ekspresowej S19. Jak przebiegają prace na poszczególnych odcinkach?

PODKARPACIE. Rozpoczęła się przerwa zimowa na budowie drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu; potrwa do 15 marca. Wykonawcy zapewniają jednak, że jeśli warunki na to pozwolą, prace będą kontynuowane. Tymczasem, GDDKiA podsumowała miniony...

Podkarpacie

Zakończyła się budowa ronda w Krzemienicy

PODKARPACIE. Blisko 8 mln zł kosztowała przebudowa skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 94 w Krzemienicy. Powstało tam rondo turbinowe.

Podkarpacie

Wschodnia obwodnica Łańcuta oficjalnie otwarta

ŁAŃCUT. We wtorek, 17 grudnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku wschodniej obwodnicy Łańcuta. Na czele symbolicznego przejazdu trasą obwodnicy pojawiły się sanie ze Świętym Mikołajem. Inwestycja kosztowała blisko 90 mln zł.

Reklama