Do istotnych założeń ćwiczenia należy pogłębienie i utrwalanie wiedzy, umiejętności oraz nawyków działania zespołowego w dowództwach i sztabach, w tym rozwiązywania problemów taktycznych w procesie przygotowania i prowadzenia działań w czasie kryzysu militarnego i wojny.
„Chcemy też zwrócić uwagę na szczególne znaczenie środowiska cywilnego oraz współpracy służb: Straży Granicznej, Policji oraz innych elementów układu pozamilitarnego z Wojskiem, a także znaleźć miejsce Wojsk Obrony Terytorialnej w tym systemie” – wyjaśnia kierownik ćwiczenia, prorektor ds. dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej, płk dr hab. Leszek Elak.
Celem ćwiczenia jest m.in. nauka rozwiązywania problemów taktycznych, doskonalenie umiejętności indywidualnej i zespołowej pracy osób funkcyjnych na stanowiskach dowodzenia, ale także współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej, oddziałami Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej w zakresie oceny terenu, wykorzystania infrastruktury, zdobywania informacji, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i wsparcia bojowego.
Ćwiczenie Twierdza-19 będzie przebiegało dwuetapowo: pierwsza, stacjonarna faza w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (14-18.01.2019 r.), natomiast druga faza, z działaniami w terenie, odbędzie się w Przemyślu (21- 26.01. 2019 r).Organizatorem ćwiczenia jest Instytut Sztuki Operacyjnej i Taktyki z Zakładu Działań Wojsk Lądowych i Obrony Terytorialnej Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej.
23 stycznia odbyło się spotkanie uczestników ćwiczenia z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart i Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego. Jego celem było określenie zasad koordynacji działań, optymalnych dla wszystkich stron, a zatem współpracy wojska z podmiotami cywilnymi w celu zapewnienia i bezpieczeństwa publicznego, na podstawie przewidywanych w trakcie ćwiczenia scenariuszy.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz