Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Muzyczne otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Trzy koncerty muzyki filmowej

Dodano:

PODKARPACIE. Zbliża się otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Organizatorzy zaplanowali cały tydzień pełen filmowych atrakcji, w tym aż trzy koncerty muzyki filmowej.

Do Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach pozostało już tylko kilka dni. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach od 24 do 30 lipca kolejno w Zatwarnicy, Lutowiskach, Majdanie k. Cisnej oraz Ustrzykach Dolnych. Podczas tegorocznej edycji w programie pojawiły się aż trzykoncerty muzyki filmowej. Wystąpią: Tołhaje, DesOrient i Marek Murias Kwartet.

24 lipca (niedziela), a więc pierwszego dnia wydarzenia, o godz. 20:00 w Zatwarnicy, na placu przed Kinem Końkret, wystąpi Marek Murias Kwartet. Koncert będzie poświęcony w całości twórczości Krzysztofa Komedy. Z postacią kompozytora wiąże się postać jego muzy – Zofii Komedowej. Była jego żoną i managerką, promotorką polskiego jazzu i guru muzyków jazzowych. Jej wyrazista osobowość miała wpływ na popularność muzyki Komedy. Barwna „Crazy Girl” po śmierci męża mieszkała przez ponad 20 lat w Chmielu (gmina Lutowiska). Do dziś w Bieszczadach żywe jest wspomnienie Zośki Komedowej, dlatego podczas muzycznego Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego nie mogło zabraknąć muzyki jazzowej jej męża.

Muzycy z grupy Marek Murias Kwartet zagrają własne aranżacje filmowych utworów kompozytora z filmów Romana Polańskiego: „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary” i „Matnia”. Nie zabraknie również utworów wykonywanych przez Komedę w swoich zespołach. Oprócz muzyki klimat koncertu zapewni piękna plenerowa scena i wakacyjna atmosfera głębokich Bieszczadów.

27 lipca (środa) o godz. 20:00 na terenie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszymy zespół DesOrient. Twórczość grupy to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in do filmów ,, Bandyta", ,,Oficer", „Wszystko będzie dobrze”, ,, Wino truskawkowe" czy „Statyści”. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Razem grają już od 1998 r. i od tego czasu wytworzyli własny, niepowtarzalny styl. 
Reklama
Muzycy DesOrientu korzystają z bogatego instrumentarium, w którego skład wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych stron świata flety (m.in. ney, kawal, fujara salaska, fletnia, shakuhachi), bębny (cajon, bendir, daf, rig, darabuka) i rozmaite instrumenty strunowe (charango, tar, gitara, santur), a także klasyczne skrzypce, akordeon, kontrabas czy ludowe polskie cymbały.
Bezpośrednio po koncercie DesOrientu zapraszamy na kino plenerowe, gdzie zobaczymy „Bandytę” (reż. M. Dejczer, 1997). W filmie usłyszymy muzykę Michała Lorenca w wykonaniu zespołu.

30 lipca (sobota), o godz. 20:00 na Rynku w Ustrzykach Dolnych zagrają Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

W swojej twórczości grupa czerpie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady: Łemków i Bojków. Nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, grasują̨ po folkowej scenie muzycznej, mieszając style i gatunki, tworząc niepowtarzalne aranżacje ludowych pieśni.

Od 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu HBO „WATAHA”. W wyniku tej współpracy z HBO, ukazała się w 2014 r. kolejna płyta zespołu, pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej – to jedyne takie połączenie w kręgu muzyki folk. Album „Czereda” zdobył uznanie i wyróżnienia, a jedna z kompozycji tej płyty trafiła na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest BEZPŁATNY.

Koncerty są częścią Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie filmowepodkarpacie.pl

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 300 nowych zakażeń na Podkarpaciu [8.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 327 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 420 osób wyzdrowiało. Nie odnotowano zgonów osób chorych na COVID-19.

Podkarpacie

Nocny wypadek na A4. Citroen uderzył w bariery

PODKARPACIE. 35-letnia kobieta kierująca citroenem, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w bariery ochronne. W zdarzeniu ucierpiała jedna z pasażerek.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [5.11.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 715 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 455 osób wyzdrowiało. Zmarło 9 osób. 

Podkarpacie

Blisko 700 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 9 osób [4.11.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 691 nowych przypadków. Kolejnych 271 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 i występowania chorób współistniejących zmarło dziewięć osób.

Podkarpacie

Stypendia dla najbardziej uzdolnionych uczniów

PODKARPACIE. Do 10 listopada potrwa nabór na stypendia dla uczniów podkarpackich szkół. Przyznanych zostanie łącznie 800 stypendiów po 5000 zł rocznie dla uczniów szkół średnich i zawodowych. 

Podkarpacie

Uzgodniono wymogi bezpieczeństwa dla tuneli na S19

PODKARPACIE. W ub. czwartek zespół do spraw bezpieczeństwa tuneli podpisał protokół końcowy ws. minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli na odcinku Babica – Domaradz. 

Podkarpacie

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Podkarpacie

Od dzisiaj ruch wahadłowy na odcinku trasy Solina - Myczków

PODKARPACIE. Jak podaje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, od dziś (3 listopada) na odcinku DW895 Solina – Myczków (powiat leski) będzie obowiązywał ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną.

Reklama