Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Muzyczne otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Trzy koncerty muzyki filmowej

Dodano:

PODKARPACIE. Zbliża się otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Organizatorzy zaplanowali cały tydzień pełen filmowych atrakcji, w tym aż trzy koncerty muzyki filmowej.

Do Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach pozostało już tylko kilka dni. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach od 24 do 30 lipca kolejno w Zatwarnicy, Lutowiskach, Majdanie k. Cisnej oraz Ustrzykach Dolnych. Podczas tegorocznej edycji w programie pojawiły się aż trzykoncerty muzyki filmowej. Wystąpią: Tołhaje, DesOrient i Marek Murias Kwartet.

24 lipca (niedziela), a więc pierwszego dnia wydarzenia, o godz. 20:00 w Zatwarnicy, na placu przed Kinem Końkret, wystąpi Marek Murias Kwartet. Koncert będzie poświęcony w całości twórczości Krzysztofa Komedy. Z postacią kompozytora wiąże się postać jego muzy – Zofii Komedowej. Była jego żoną i managerką, promotorką polskiego jazzu i guru muzyków jazzowych. Jej wyrazista osobowość miała wpływ na popularność muzyki Komedy. Barwna „Crazy Girl” po śmierci męża mieszkała przez ponad 20 lat w Chmielu (gmina Lutowiska). Do dziś w Bieszczadach żywe jest wspomnienie Zośki Komedowej, dlatego podczas muzycznego Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego nie mogło zabraknąć muzyki jazzowej jej męża.

Muzycy z grupy Marek Murias Kwartet zagrają własne aranżacje filmowych utworów kompozytora z filmów Romana Polańskiego: „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary” i „Matnia”. Nie zabraknie również utworów wykonywanych przez Komedę w swoich zespołach. Oprócz muzyki klimat koncertu zapewni piękna plenerowa scena i wakacyjna atmosfera głębokich Bieszczadów.

27 lipca (środa) o godz. 20:00 na terenie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszymy zespół DesOrient. Twórczość grupy to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in do filmów ,, Bandyta", ,,Oficer", „Wszystko będzie dobrze”, ,, Wino truskawkowe" czy „Statyści”. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Razem grają już od 1998 r. i od tego czasu wytworzyli własny, niepowtarzalny styl. 
Reklama
Muzycy DesOrientu korzystają z bogatego instrumentarium, w którego skład wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych stron świata flety (m.in. ney, kawal, fujara salaska, fletnia, shakuhachi), bębny (cajon, bendir, daf, rig, darabuka) i rozmaite instrumenty strunowe (charango, tar, gitara, santur), a także klasyczne skrzypce, akordeon, kontrabas czy ludowe polskie cymbały.
Bezpośrednio po koncercie DesOrientu zapraszamy na kino plenerowe, gdzie zobaczymy „Bandytę” (reż. M. Dejczer, 1997). W filmie usłyszymy muzykę Michała Lorenca w wykonaniu zespołu.

30 lipca (sobota), o godz. 20:00 na Rynku w Ustrzykach Dolnych zagrają Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

W swojej twórczości grupa czerpie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady: Łemków i Bojków. Nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, grasują̨ po folkowej scenie muzycznej, mieszając style i gatunki, tworząc niepowtarzalne aranżacje ludowych pieśni.

Od 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu HBO „WATAHA”. W wyniku tej współpracy z HBO, ukazała się w 2014 r. kolejna płyta zespołu, pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej – to jedyne takie połączenie w kręgu muzyki folk. Album „Czereda” zdobył uznanie i wyróżnienia, a jedna z kompozycji tej płyty trafiła na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest BEZPŁATNY.

Koncerty są częścią Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie filmowepodkarpacie.pl

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Bieździadce. Zginęły dwie osoby

PODKARPACIE. Na odcinku drogi powiatowej w miejscowości Bieździadka (powiat jasielski) samochód osobowy potrącił dwie piesze. Kobiety zginęły na miejscu.

Podkarpacie

Szybsza podróż koleją z Rzeszowa w stronę Bieszczad. Inwestycja PKP za ponad 240 mln zł

PODKARPACIE. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie. Inwestycja za ponad 240 mln zł netto zapewni lepsze możliwości podróży z Rzeszowa w stronę Krosna i...

Podkarpacie

Kto wybuduje obwodnicę Brzostku i Kołaczyc? Rusza przetarg

PODKARPACIE. W tym tygodniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ma zostać opublikowane ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. To czwarta inwestycja z Programu budowy...

Podkarpacie

Kradzież figurki małej skrzypaczki w centrum Łańcuta. Sprawcy zatrzymani

ŁAŃCUT. Dwóch mężczyzn ukradło figurkę „Viola” sprzed budynku Centrum Informacji Turystycznej w Łańcucie. Policjantom udało się złapać sprawców i odzyskać posążek Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Humniskach. Nie żyje 50-letnia kobieta

PODKARPACIE. 50-letnia piesza została potrącona przez volkswagena, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń, kobieta zmarła w szpitalu.

Podkarpacie

To będzie największy most na Podkarpaciu. Podpisano akt erekcyjny

STALOWA WOLA. 13 listopada odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie największego mostu na Podkarpaciu. Powstaje on na rzece San w Stalowej Woli.

Podkarpacie

Podpisano umowę na budowę ostatniego odcinka S19 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. 13 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z konsorcjum firm Budimex i Gülermak (lider konsorcjum) na budowę 5,2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Jarownik - Lutcza. W...

Reklama