Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Kolejne przypadki telazjozy u bieszczadzkich żubrów. Lekarz weterynarii: „Będziemy rekomendować eliminację osobników”

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W sierpniu stwierdzono kolejne przypadki telazjozy - groźnej choroby u żubrów powodowanej przez nicienie. Pasożyty żyjące w gałce ocznej przeżuwaczy powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć.

W 2012 roku doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. - 270, w 2014 r. - 303, zaś na koniec roku ubiegłego na wolności było prawie 500 osobników. Od roku 2011 w bieszczadzkich nadleśnictwach prowadzony jest monitoring stad z wykorzystaniem m.in. fotopułapek. Tylko w latach 2011–2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom. Niestety, w wielu przypadkach stan znajdowanego truchła uniemożliwiał stwierdzenie przyczyny śmierci.

Już w lipcu informowano o kolejnym problemie związanym z populacją żubrów. Niepokojące fakty przedstawił  Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku, który mówił o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów. To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt. Z uwagi na to, że ma charakter zakaźny, komisja rekomenduje eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze.

„Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia. Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i  żubrów. To choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt” - mówi doktor Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku.
Reklama
Pierwszy przypadek telazjozy u bieszczadzkich żubrów stwierdzono w 2012 roku. W 2013 roku została wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników.

„Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad daje dziś bardzo niepokojący obraz, bo osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starszych, ale są też przypadki u młodzieży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze” - mówi doktor Stanisław Kaczor.

Według ostatniej inwentaryzacji z marca tego roku w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim, skupionych w dwóch większych subpopulacjach: wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących na terenie Nadleśnictwa Baligród i Komańcza, a więc w zachodniej części Bieszczadów.
 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wschodnia obwodnica Łańcuta oficjalnie otwarta

ŁAŃCUT. We wtorek, 17 grudnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku wschodniej obwodnicy Łańcuta. Na czele symbolicznego przejazdu trasą obwodnicy pojawiły się sanie ze Świętym Mikołajem. Inwestycja kosztowała blisko 90 mln zł.

Podkarpacie

Dwa śmiertelne wypadki na drogach powiatu jarosławskiego

PODKARPACIE. Dwoje pieszych zginęło w dwóch wypadkach do których doszło wczoraj na drogach powiatu jarosławskiego. Pomiędzy miejscowościami Roźwienica a Cząstkowice, śmierć poniósł 38-letni mieszkaniec gminy Roźwienica, we Wierzbnej zginął 38-letni mieszkaniec Jarosławia.

Podkarpacie

Kolejny przetarg na budowę obwodnicy Pilzna

PODKARPCIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza kolejny przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pilzna. Wcześniejszy został unieważniony, ponieważ oferty wykonawców, w tym najniższa, przewyższały kwotę przeznaczoną na realizację tego zadania.

Podkarpacie

Wypadek autokaru w Ustrzykach Górnych. 19 osób rannych

PODKARPACIE. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było najprawdopodobniej przyczyną wypadku, do którego doszło w Ustrzykach Dolnych. Autokar przewożący 50 osób wpadł do rowu. 19 osób wymagało pomocy medycznej.

Podkarpacie

10 ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Jasła

PODKARPACIE. Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada otworzyła oferty w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Jasła. w ciągu drogi krajowej nr 73. Na ten cel GDDKiA zamierza przeznaczyć 352 209 791,92...

Podkarpacie

Wypadek na torach. Zderzenie volkswagena z szynobusem

KROSNO. Na przejeździe kolejowym w Krośnie doszło do zderzenia samochodu osobowego marki volkswagen z szynobusem. W wypadku ucierpiała jedna osoba.

Podkarpacie

Pijany 55-latek zakończył jazdę w rowie. Miał ponad 3 promile

PODKARPACIE. Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 55-letni kierowca Hyundaia, który stracił panowanie nad autom i wylądował w rowie. Następnie mężczyzna uciekł do pobliskiego lasu, jednak chwile później został złapany przez...

Podkarpacie

Uwaga! Będzie ślisko na drogach i chodnikach. IMGW wydało ostrzeżenie

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, dotyczące opadów marznących, jakie spodziewane są w województwie podkarpackim.

Reklama