Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Kolejne przypadki telazjozy u bieszczadzkich żubrów. Lekarz weterynarii: „Będziemy rekomendować eliminację osobników”

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W sierpniu stwierdzono kolejne przypadki telazjozy - groźnej choroby u żubrów powodowanej przez nicienie. Pasożyty żyjące w gałce ocznej przeżuwaczy powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć.

W 2012 roku doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. - 270, w 2014 r. - 303, zaś na koniec roku ubiegłego na wolności było prawie 500 osobników. Od roku 2011 w bieszczadzkich nadleśnictwach prowadzony jest monitoring stad z wykorzystaniem m.in. fotopułapek. Tylko w latach 2011–2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom. Niestety, w wielu przypadkach stan znajdowanego truchła uniemożliwiał stwierdzenie przyczyny śmierci.

Już w lipcu informowano o kolejnym problemie związanym z populacją żubrów. Niepokojące fakty przedstawił  Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku, który mówił o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów. To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt. Z uwagi na to, że ma charakter zakaźny, komisja rekomenduje eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze.

„Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia. Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i  żubrów. To choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt” - mówi doktor Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku.
Reklama
Pierwszy przypadek telazjozy u bieszczadzkich żubrów stwierdzono w 2012 roku. W 2013 roku została wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników.

„Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad daje dziś bardzo niepokojący obraz, bo osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starszych, ale są też przypadki u młodzieży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze” - mówi doktor Stanisław Kaczor.

Według ostatniej inwentaryzacji z marca tego roku w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim, skupionych w dwóch większych subpopulacjach: wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących na terenie Nadleśnictwa Baligród i Komańcza, a więc w zachodniej części Bieszczadów.
 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Trzy firmy zainteresowane budową mostu przez potok Pielnica w Zarszynie

Rzeszowski oddział GDDKiA zakończył przetarg na budowę mostu przez potok Pielnica w Zarszynie. Realizacją inwestycji zainteresowane są trzy firmy.

Podkarpacie

Fabryka z Sędziszowa Małopolskiego będzie produkować maseczki ochronne

Sędziszowski zakład znany z produkcji filtrów do samochodów i maszyn rolniczych, dołącza do grona firm zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa COVID-19

Podkarpacie

Koronawirus. Kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

W szpitalu w Łańcucie zmarłą 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim. 

Podkarpacie

Kierujący motorowerem nie przeżył zderzenia z ciężarówką

Do tragicznego wypadku doszło dziś w Sanoku. Nie żyje kierujący motorowerem, który zderzył się z samochodem ciężarowym.

Podkarpacie

17 przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu potwierdzono 17 przypadek zakażenia koronawirusem. To młoda kobieta z powiatu lubaczowskiego, która jest aktualnie hospitalizowana. Dziś to już trzeci przypadek potwierdzony w naszym regionie.

Podkarpacie

Koronawirus. 2 nowe przypadki na Podkarpaciu, jeden z powiatu rzeszowskiego [19.03.2020]

PODKARPACIE. Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego po godz. 12:00 poinformował o kolejnych dwóch osobach zakażonych koronawirusem na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus. Aktualna sytuacja na Podkarpaciu. 14 przypadków zakażenia [18.03.2020]

PODKARPACIE. Po godz. 14:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 2 przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. 

Podkarpacie

Odwołane kursy pociągów POLREGIO na Podkarpaciu

Wykaz pociągów, które zostają odwołane w województwie podkarpackim w terminie do 29.03.2020 r.

Reklama