Rzeszów - Czwartek, 26.12.2024
Reklama

Kolejne przypadki telazjozy u bieszczadzkich żubrów. Lekarz weterynarii: „Będziemy rekomendować eliminację osobników”

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W sierpniu stwierdzono kolejne przypadki telazjozy - groźnej choroby u żubrów powodowanej przez nicienie. Pasożyty żyjące w gałce ocznej przeżuwaczy powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć.

W 2012 roku doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. - 270, w 2014 r. - 303, zaś na koniec roku ubiegłego na wolności było prawie 500 osobników. Od roku 2011 w bieszczadzkich nadleśnictwach prowadzony jest monitoring stad z wykorzystaniem m.in. fotopułapek. Tylko w latach 2011–2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom. Niestety, w wielu przypadkach stan znajdowanego truchła uniemożliwiał stwierdzenie przyczyny śmierci.

Już w lipcu informowano o kolejnym problemie związanym z populacją żubrów. Niepokojące fakty przedstawił  Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku, który mówił o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów. To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt. Z uwagi na to, że ma charakter zakaźny, komisja rekomenduje eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze.

„Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia. Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i  żubrów. To choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt” - mówi doktor Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku.
Reklama
Pierwszy przypadek telazjozy u bieszczadzkich żubrów stwierdzono w 2012 roku. W 2013 roku została wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników.

„Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad daje dziś bardzo niepokojący obraz, bo osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starszych, ale są też przypadki u młodzieży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze” - mówi doktor Stanisław Kaczor.

Według ostatniej inwentaryzacji z marca tego roku w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim, skupionych w dwóch większych subpopulacjach: wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących na terenie Nadleśnictwa Baligród i Komańcza, a więc w zachodniej części Bieszczadów.
 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zenek Martyniuk i Budka Suflera wystąpią na Dniach Głogowa Małopolskiego

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. Liczne atrakcje przygotowano dla mieszkańców z okazji Dni Głogowa Małopolskiego. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend. - Przed nami weekend pełen atrakcji: od wesołego miasteczka po koncerty Zenka Martyniuka oraz...

Podkarpacie

W Bieszczadach rozpoczyna duża inwestycja turystyczna [WIZUALIZACJE]

PODKARPACIE. Bieszczadzka Kolejka Leśna zmieni się nie do poznania. W ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej, na głównej stacji bieszczadzkiej „Ciuchci” w Majdanie k Cisnej powstaną m.in. centrum turystyczno-wystawiennicze, wąskotorowe drezyny...

Podkarpacie

W weekend utrudnienia w ruchu w centrum Łańcuta

ŁAŃCUT. W związku z obchodami „Dni Miasta Łańcuta”, od piątku do niedzieli (14 – 16.06) w centrum Łańcuta wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

Podkarpacie

Kolizja czterech samochodów w Krośnie. Trzy osoby trafiły do szpitala

KROSNO. Na ul. Krakowskiej w Kośnie doszło do zderzenia się czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Przyczyną zdarzenia było niezachowanie bezpiecznej odległości.

Podkarpacie

Zamek w Łańcucie „Cudem Polski 2024”

48 obiektów z całego kraju wzięło udział w plebiscycie organizowanym przez National Geographic Traveler. Z każdego województwa mogła wygrać tylko jedna atrakcja turystyczna. Zwycięzcą na Podkarpaciu został Zamek w Łańcucie, który otrzymał...

Podkarpacie

Podkarpacie. Nowi konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia

Wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, powołała na pięcioletnią kadencję nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia.

Podkarpacie

Alert IMGW. W poniedziałek burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W poniedziałek (10.06) w województwie podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie II stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z burzami jakie przejdą nad naszym regionem.

Podkarpacie

Powozem po zabytkowym parku Muzeum-Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. Po kilku latach nieobecności powraca trasa spaceru stylowym powozem, realizowana po zabytkowym parku krajobrazowym Muzeum Zamku w Łańcucie. Przez ostatnie lata trasa spacerowa przebiegała wyłącznie po mieście.

Reklama