Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Bieszczadzkie żubry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W tym roku na spotkanie z bieszczadzkimi żubrami wybrało się 204 tys. osób. Łącznie zagrodę żubrów w Mucznem odwiedziło już 862 tys. turystów.

Ponad siedem lat temu do zagrody, na terenie nadleśnictwa Stuposiany, sprowadzono pierwsze żubry z Francji, Niemiec, Szwajcarii i krajów skandynawskich. Zdecydowana większość z tamtej grupy żyje już w stadach wolnościowych. Jedynie pochodzący z Niemiec Ksarius nadal pozostaje w zagrodzie jako cenny genetycznie reproduktor.

Po wielomiesięcznej aklimatyzacji w Mucznem żubry są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Ich miejsce zajmują osobniki urodzone w zagrodzie albo sprowadzane do Polski z innych krajów. W tym roku licznik zamontowany w bramie pokazowej zagrody żubrów w Mucznem wskazał 204,5 tysiąca osób, które odwiedziły to miejsce. W ciągu ponad sześciu lat istnienia było tu już ponad 862 tysiące turystów.

„To kolejny rekord, bo w ubiegłym roku licznik odnotował 142 tys. wejść. Dla wielu ludzi pobyt w Mucznem jest doskonałą okazją, żeby żubry zobaczyć z bliska, w ich naturalnym środowisku. Obecnie w pokazowej zagrodzie w Mucznem przebywa 9 żubrów – 5 dorosłych i cztery urodzone w tym roku od maja do września. Dwa z nich już mają imiona nadane w drodze konkursu - Pumori i Pumoczek” - poinformował Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.
Reklama
Od 2012 roku zagrodę opuściło 19 osobników. Siedem z nich przesiedlono do doliny górnego Sanu. W ubiegłym roku zagrodę opuściło trzy jałówki: jedna trafiła do lasów na Chryszczatej, a dwie do doliny górnego Sanu. Teraz do wypuszczenia jest sześć żubrów, które już są odizolowane od ludzi i przebywają w aklimatyzacyjnej części zagrody. Według tegorocznych szacunków w Bieszczadach na wolności żyje przeszło 550 żubrów.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Odnowiona Oranżeria i Ujeżdżalnia w Muzeum - Zamku w Łańcucie dostępna dla turystów

ŁAŃCUT. W Muzeum - Zamku w Łańcucie otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

Podkarpacie

Otwarcie kolejki linowej i ośrodka PKL w Solinie już w lipcu. Znamy cennik

PODKARPACIE. Nowa atrakcja turystyczna w Solinie zostanie otwarta w lipcu. Już wkrótce ruszy rezerwacja biletów na podróż koleją gondolową. Ogłoszono ceny atrakcji w ośrodku PKL.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na torach. Nie żyje 41-latek

PODKARPACIE. 41-letni mężczyzna zginął pod kołami pociągu. Do zdarzenia doszło w niedzielę, 26 czerwca po godz. 3:00 w miejscowości Tryńcza.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Skołoszynie. Nie żyje 47-latek

PODKARPACIE. W Skołoszynie, na drodze krajowej nr 28, doszło do czołowego zderzenia kierującego motocyklem z samochodem osobowym. W wyniku odniesionych obrażeń motocyklista zmarł.

Podkarpacie

Tragedia nad zalewem Podwolina w Nisku. Utonął 22-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności utonięcia.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Rudzie. Nie żyje 21-letni kierowca

PODKARPACIE. Młody kierowca zjechał z drogi, kilkukrotnie dachował i uderzył w betonowy przepust. Pomimo reanimacji, zmarł.

Podkarpacie

W ciągu DK9, DK19 i DK94 powstaną chodniki

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę chodników w Lutczy (DK19), w Ropczycach (DK94) oraz na odcinku Zarębki – Kolbuszowa (DK9). 

Podkarpacie

W długi weekend więcej policjantów na podkarpackich drogach

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci już dziś rozpoczęli wzmożone działania w związku z długim weekendem.

Reklama