Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Bieszczadzkie żubry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W tym roku na spotkanie z bieszczadzkimi żubrami wybrało się 204 tys. osób. Łącznie zagrodę żubrów w Mucznem odwiedziło już 862 tys. turystów.

Ponad siedem lat temu do zagrody, na terenie nadleśnictwa Stuposiany, sprowadzono pierwsze żubry z Francji, Niemiec, Szwajcarii i krajów skandynawskich. Zdecydowana większość z tamtej grupy żyje już w stadach wolnościowych. Jedynie pochodzący z Niemiec Ksarius nadal pozostaje w zagrodzie jako cenny genetycznie reproduktor.

Po wielomiesięcznej aklimatyzacji w Mucznem żubry są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Ich miejsce zajmują osobniki urodzone w zagrodzie albo sprowadzane do Polski z innych krajów. W tym roku licznik zamontowany w bramie pokazowej zagrody żubrów w Mucznem wskazał 204,5 tysiąca osób, które odwiedziły to miejsce. W ciągu ponad sześciu lat istnienia było tu już ponad 862 tysiące turystów.

„To kolejny rekord, bo w ubiegłym roku licznik odnotował 142 tys. wejść. Dla wielu ludzi pobyt w Mucznem jest doskonałą okazją, żeby żubry zobaczyć z bliska, w ich naturalnym środowisku. Obecnie w pokazowej zagrodzie w Mucznem przebywa 9 żubrów – 5 dorosłych i cztery urodzone w tym roku od maja do września. Dwa z nich już mają imiona nadane w drodze konkursu - Pumori i Pumoczek” - poinformował Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.
Reklama
Od 2012 roku zagrodę opuściło 19 osobników. Siedem z nich przesiedlono do doliny górnego Sanu. W ubiegłym roku zagrodę opuściło trzy jałówki: jedna trafiła do lasów na Chryszczatej, a dwie do doliny górnego Sanu. Teraz do wypuszczenia jest sześć żubrów, które już są odizolowane od ludzi i przebywają w aklimatyzacyjnej części zagrody. Według tegorocznych szacunków w Bieszczadach na wolności żyje przeszło 550 żubrów.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Miała prawie 3 promile i jechała bez przedniej opony. W samochodzie wiozła syna i rodziców

RZESZÓW. Za kierownicą siedziała 30-letnia mieszkanka powiatu strzyżowskiego.

Podkarpacie

Otwarto obwodnice Kolbuszowej i Weryni

PODKARPACIE. Inwestycja kosztowała ponad 52 mln złotych, a jej długość to ponad 6 kilometrów.

Podkarpacie

Będzie tunel pod torami w Łańcucie

ŁAŃCUT. Szacuje się, że jej koszt może wynieść nawet 40 mln zł.

Podkarpacie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu

Już 18 listopada rusza 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego wydarzenia w Polsce promującego świadomy rozwój i aktywną postawę w każdej sferze życia.

Podkarpacie

Zmiany na podkarpackim odcinku A4. Wprowadzono polskie nazwy zagranicznych miast

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto budowę kolejnego odcinka trasy Via Carpatia

RZESZÓW. Planowane zakończenie robót na odc. S19 Zdziary-Rudnik nad Sanem (dł. ok. 9 km) to październik 2021 roku.

Podkarpacie

6 mln z puli 82 mln zł trafi do Ochotniczych Straż Pożarnych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu wnioski złożyło 1179 jednostek.

Reklama