Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Bieszczady zostaną objęte programem "Dostępność Plus"

Dodano:

fot. nibler / użytkownik FOTO.resinet.pl
fot. nibler / użytkownik FOTO.resinet.pl
O większej dostępności Bieszczad dla osób ze szczególnymi potrzebami rozmawiano podczas konferencji poświęconej programowi „Dostępność Plus”.

Konferencja pn. "Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady" odbyła się 28 lutego br. w Lutowiskach. Obecna na niej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała, że Bieszczady będą bardziej dostępne dla osób o szczególnych potrzebach.

- Osoby z niepełnosprawnościami chcą podróżować, zwiedzać, cieszyć się kontaktem z przyrodą. Często jednak nie mają tych samych możliwości by realizować swoje plany dotyczące rekreacji. Dlatego tak ważne jest każde działanie, które zbliża nas do wypracowania rozwiązań zwiększających na to szanse. Program Dostępność Plus przewiduje wsparcie także w tym zakresie. Dostępność może być przewagą konkurencyjną i warto o to zadbać już dziś, otwierając dla osób ze szczególnymi potrzebami obszary atrakcyjne turystycznie – mówiła podczas konferencji minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rządową inicjatywę wsparł marszałek Władysław Ortyl, który wyraził gotowość do współpracy i podkreślił potrzebę współdziałania wielu podmiotów przy realizacji rządowego programu.

- Bardzo się cieszę się, że mamy do czynienia z tak dużą aktywnością lokalnych samorządowców. Zmiany, które pozytywnie wpłyną na jakość turystyki w Bieszczadach, nie mogą być wprowadzane jedynie przez jeden podmiot. Dlatego cieszy to współdziałanie, w które angażują się lokalni samorządowcy, województwo i polski rząd – mówił marszałek Ortyl.
Reklama
W konferencji  uczestniczyli także: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Podczas spotkania przedstawiono możliwości jakie stwarza Program Dostępność Plus, omówiono rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do infrastruktury i zasobów przyrodniczych w rejonie bieszczadzkim. Zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania, takie jak kurs asystenta turystycznego osób niepełnosprawnych, aplikacja „Ratunek”, projekt „Dostępna Szkoła”, polegający na kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia.

Celem programu „Dostępność Plus” jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Dotyczy to zarówno osób niepełnosprawnych, jak i seniorów czy np. kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. Program skupia się na dostosowaniu przestrzeni publicznej do wymagań wszystkich obywateli i wspiera 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

IMGW ostrzega! W poniedziałek burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h.

Podkarpacie

Nowa atrakcja w Solinie już dostępna dla turystów. Minął pierwszy tydzień

PODKARPACIE. Od 1 lipca turyści korzystają z nowego ośrodka turystycznego w Solinie i jego głównej atrakcji, czyli kolei gondolowej. 

Podkarpacie

Policjanci z Sanoka eskortowali do szpitala rodzącą kobietę

PODKARPACIE. Sanoccy policjanci pilotowali do szpitala samochód z rodzącą kobietą. Dzięki ich pomocy, przyszła mama w odpowiednim czasie trafiła pod opiekę specjalistów.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Zarębkach. Nie żyje 35-letni motocyklista

PODKARPACIE. 35-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i najprawdopodobniej uderzył w barierę ochronną. Mimo udzielonej pomocy, jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Kolejna ofiara wody w powiecie leżajskim

PODKARPACIE. 60-letni mężczyzna utonął w zbiorniku wodnym w Przychojcu.

Podkarpacie

Tragedia w Leżajsku. W zbiorniku melioracyjnym utonął 24-latek

LEŻAJSK. 24-letni mężczyzna utonął nad tzw. Florydą. Jest pierwszą w tym sezonie ofiarą wody w powiecie leżajskim.

Podkarpacie

Upały na Podkarpaciu, nawet 37 stopni. IMGW wydał ostrzeżenie

PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie 3 stopnia (najwyższe) dotyczące upałów na terenie województwa podkarpackiego. W niektórych miejscach termometry pokażą nawet 37 stopni Celsjusza.

Reklama