Konferencja pn. "Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady" odbyła się 28 lutego br. w Lutowiskach. Obecna na niej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała, że Bieszczady będą bardziej dostępne dla osób o szczególnych potrzebach.
- Osoby z niepełnosprawnościami chcą podróżować, zwiedzać, cieszyć się kontaktem z przyrodą. Często jednak nie mają tych samych możliwości by realizować swoje plany dotyczące rekreacji. Dlatego tak ważne jest każde działanie, które zbliża nas do wypracowania rozwiązań zwiększających na to szanse. Program Dostępność Plus przewiduje wsparcie także w tym zakresie. Dostępność może być przewagą konkurencyjną i warto o to zadbać już dziś, otwierając dla osób ze szczególnymi potrzebami obszary atrakcyjne turystycznie – mówiła podczas konferencji minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Rządową inicjatywę wsparł marszałek Władysław Ortyl, który wyraził gotowość do współpracy i podkreślił potrzebę współdziałania wielu podmiotów przy realizacji rządowego programu.
- Bardzo się cieszę się, że mamy do czynienia z tak dużą aktywnością lokalnych samorządowców. Zmiany, które pozytywnie wpłyną na jakość turystyki w Bieszczadach, nie mogą być wprowadzane jedynie przez jeden podmiot. Dlatego cieszy to współdziałanie, w które angażują się lokalni samorządowcy, województwo i polski rząd – mówił marszałek Ortyl.
Podczas spotkania przedstawiono możliwości jakie stwarza Program Dostępność Plus, omówiono rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do infrastruktury i zasobów przyrodniczych w rejonie bieszczadzkim. Zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania, takie jak kurs asystenta turystycznego osób niepełnosprawnych, aplikacja „Ratunek”, projekt „Dostępna Szkoła”, polegający na kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia.
Celem programu „Dostępność Plus” jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Dotyczy to zarówno osób niepełnosprawnych, jak i seniorów czy np. kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. Program skupia się na dostosowaniu przestrzeni publicznej do wymagań wszystkich obywateli i wspiera 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz