Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Bieszczady zostaną objęte programem "Dostępność Plus"

Dodano:

fot. nibler / użytkownik FOTO.resinet.pl
fot. nibler / użytkownik FOTO.resinet.pl
O większej dostępności Bieszczad dla osób ze szczególnymi potrzebami rozmawiano podczas konferencji poświęconej programowi „Dostępność Plus”.

Konferencja pn. "Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady" odbyła się 28 lutego br. w Lutowiskach. Obecna na niej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała, że Bieszczady będą bardziej dostępne dla osób o szczególnych potrzebach.

- Osoby z niepełnosprawnościami chcą podróżować, zwiedzać, cieszyć się kontaktem z przyrodą. Często jednak nie mają tych samych możliwości by realizować swoje plany dotyczące rekreacji. Dlatego tak ważne jest każde działanie, które zbliża nas do wypracowania rozwiązań zwiększających na to szanse. Program Dostępność Plus przewiduje wsparcie także w tym zakresie. Dostępność może być przewagą konkurencyjną i warto o to zadbać już dziś, otwierając dla osób ze szczególnymi potrzebami obszary atrakcyjne turystycznie – mówiła podczas konferencji minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rządową inicjatywę wsparł marszałek Władysław Ortyl, który wyraził gotowość do współpracy i podkreślił potrzebę współdziałania wielu podmiotów przy realizacji rządowego programu.

- Bardzo się cieszę się, że mamy do czynienia z tak dużą aktywnością lokalnych samorządowców. Zmiany, które pozytywnie wpłyną na jakość turystyki w Bieszczadach, nie mogą być wprowadzane jedynie przez jeden podmiot. Dlatego cieszy to współdziałanie, w które angażują się lokalni samorządowcy, województwo i polski rząd – mówił marszałek Ortyl.
Reklama
W konferencji  uczestniczyli także: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Podczas spotkania przedstawiono możliwości jakie stwarza Program Dostępność Plus, omówiono rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do infrastruktury i zasobów przyrodniczych w rejonie bieszczadzkim. Zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania, takie jak kurs asystenta turystycznego osób niepełnosprawnych, aplikacja „Ratunek”, projekt „Dostępna Szkoła”, polegający na kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia.

Celem programu „Dostępność Plus” jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Dotyczy to zarówno osób niepełnosprawnych, jak i seniorów czy np. kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. Program skupia się na dostosowaniu przestrzeni publicznej do wymagań wszystkich obywateli i wspiera 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Powstał ilustrowany przewodnik po Bieszczadach dla rodzin z dziećmi

Do wyjazdu w Bieszczady zachęcają twórcy przewodnika NIEMAPA.

Podkarpacie

Będzie otwarcie łącznika A4 z drogą krajową nr 94

PODKARPACIE. Nowy łącznik zostanie otwarty już w najbliższy piątek. 

Podkarpacie

Pijany jechał pod prąd autostradą. 6 osób, w tym dwoje dzieci, trafiło do szpitala

PODKARPACIE. Kierowca renaulta, jadąc autostradą pod prąd, zderzył się z busem, w którego tył uderzyło jeszcze subaru.

Podkarpacie

Zawodnicy wyścigu kolarskiego wjadą na Podkarpacie. Będą utrudnienia w kilku miastach [TRASA]

PODKARPACIE. Zawodnicy 30. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków w najbliższy weekend wjadą na teren Podkarpacia.

Podkarpacie

4,5 mln na nowe miejsca pracy i utrzymanie obecnych

PODKARPACIE. Sześć Lokalnych Grup Działania otrzymało dodatkowe pieniądze na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju.

Podkarpacie

41-latek znęcał się nad żoną. Nie był to jego pierwszy raz

LEŻAJSK. 41- latek jest podejrzany o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad żoną.

Podkarpacie

Osiem haubic „Krab”, wyprodukowanych w Stalowej Woli, trafiło do Wojska Polskiego

STALOWA WOLA. 22 czerwca br. Hutę Stalowa Wola opuścił konwój 8 samobieżnych haubic „Krab”.

Reklama