Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Bieszczady zostaną objęte programem "Dostępność Plus"

Dodano:

fot. nibler / użytkownik FOTO.resinet.pl
fot. nibler / użytkownik FOTO.resinet.pl
O większej dostępności Bieszczad dla osób ze szczególnymi potrzebami rozmawiano podczas konferencji poświęconej programowi „Dostępność Plus”.

Konferencja pn. "Fundusze Europejskie udostępniają Bieszczady" odbyła się 28 lutego br. w Lutowiskach. Obecna na niej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała, że Bieszczady będą bardziej dostępne dla osób o szczególnych potrzebach.

- Osoby z niepełnosprawnościami chcą podróżować, zwiedzać, cieszyć się kontaktem z przyrodą. Często jednak nie mają tych samych możliwości by realizować swoje plany dotyczące rekreacji. Dlatego tak ważne jest każde działanie, które zbliża nas do wypracowania rozwiązań zwiększających na to szanse. Program Dostępność Plus przewiduje wsparcie także w tym zakresie. Dostępność może być przewagą konkurencyjną i warto o to zadbać już dziś, otwierając dla osób ze szczególnymi potrzebami obszary atrakcyjne turystycznie – mówiła podczas konferencji minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Rządową inicjatywę wsparł marszałek Władysław Ortyl, który wyraził gotowość do współpracy i podkreślił potrzebę współdziałania wielu podmiotów przy realizacji rządowego programu.

- Bardzo się cieszę się, że mamy do czynienia z tak dużą aktywnością lokalnych samorządowców. Zmiany, które pozytywnie wpłyną na jakość turystyki w Bieszczadach, nie mogą być wprowadzane jedynie przez jeden podmiot. Dlatego cieszy to współdziałanie, w które angażują się lokalni samorządowcy, województwo i polski rząd – mówił marszałek Ortyl.
Reklama
W konferencji  uczestniczyli także: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Podczas spotkania przedstawiono możliwości jakie stwarza Program Dostępność Plus, omówiono rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do infrastruktury i zasobów przyrodniczych w rejonie bieszczadzkim. Zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania, takie jak kurs asystenta turystycznego osób niepełnosprawnych, aplikacja „Ratunek”, projekt „Dostępna Szkoła”, polegający na kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia.

Celem programu „Dostępność Plus” jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Dotyczy to zarówno osób niepełnosprawnych, jak i seniorów czy np. kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. Program skupia się na dostosowaniu przestrzeni publicznej do wymagań wszystkich obywateli i wspiera 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragedia na dworcu kolejowym. Mężczyzna wpadł pod nadjeżdżający pociąg

ZAGÓRZ. Wczoraj przed godz. 18, dyżurny sanockiej policji został powiadomiony o wypadku na dworcu kolejowym w Zagórzu.

Podkarpacie

Policjant chciał zablokować drogę pijanemu kierowcy. 76-latek uderzył w samochód i odjechał

PODKARPACIE. Okazało się, że 76-letni mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.

Podkarpacie

Coraz więcej innowacyjnych przedsiębiorstw na Podkarpaciu

RZESZÓW. W latach 2016-2018 odsetek przedsiębiorstw przemysłowych aktywnych innowacyjnie na Podkarpaciu wyniósł 34,8%.

Podkarpacie

Tir najechał na tył busa w Niebylcu. Utrudnienia trwały cztery godziny

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło dziś w Niebylcu.

Podkarpacie

Ok. 200 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

PODKARPACIE. Pomimo silnych wiatrów, w nocy z 9 na 10 lutego, nikt nie odniósł obrażeń.

Podkarpacie

Zakładał swojej babci sznur na szyję. Teraz za znęcanie się nad nią grozi mu 8 lat więzienia

PODKARPACIE. Za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą starszą, nieporadną, kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Zwłoki kobiety znalezione w stawie. Ciało zauważył przechodzień

PODKARPACIE. Policjanci pod nadzorem prokuratury pracują na miejscu znalezienia zwłok kobiety.

Reklama