Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Będą dofinansowania dla Podkarpackich start-upów zajmujących się technologiami kosmicznymi

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Podkarpacie przystąpiło do przedsięwzięcia o nazwie Esa Bic Poland. Jest to część większego, europejskiego projektu tworzenia inkubatorów wspierających startupy wykorzystujące technologie kosmiczne pod egidą ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na kosmiczny biznes do wzięcia jest 50 tys. euro.

Esa Bic to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Każdego roku ESA BIC wspiera 130 firm w Europie. Takie centra działają już w 17 europejskich krajach w 21 lokalizacjach. Teraz przystępuje do nich Polska oraz województwo podkarpackie.

Wsparcie dla start-upów

W lutym 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainicjowała powstanie centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC, ogłaszając nabór na utworzenie ESA BIC Poland.

W wyniku naboru ogłoszonego przez ARP S.A. zgłosiły się trzy konsorcja reprezentujące sześć różnych miast. Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej przyjął rozwiązanie polegające na realizacji projektu w modelu rozproszonym, z Agencją Rozwoju Przemysłu w roli lidera ESA BIC Poland oraz przy udziale trzech aplikujących konsorcjów:
 
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Rzeszowie – lider Zarząd Województwa Podkarpackiego.
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Gdańsku i Krakowie – lider spółka Blue Dot Solution;
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu – lider Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.

„Mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że jesteśmy przygotowani do tego projektu, gdyż mamy wsparcie działającego w Rzeszowie oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej, a ponadto województwo w 2017 roku przystąpiło do sieci regionów europejskich wykorzystujących technologie kosmiczne NEREUS. A więc mamy wsparcie merytoryczne oraz wsparcie techniczne” – wyjaśniała Maria Kurowska, członek zarządu województwa.
Reklama
Województwo podkarpackie i partnerzy wchodzący w skład konsorcjum - wśród których są m.in. ASSECO Poland, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska, Huge Tech oraz kilka innych podmiotów –  umowę na utworzenie konsorcjum podpisali na początku marca tego roku.

W dokumencie województwo podkarpackie zobowiązało się np. do reprezentowania konsorcjum, koordynacji projektu, a partnerzy do wsparcia finansowego dla startupów i pomocy merytorycznej w określonym wymiarze godzin. Wsprawcie finansowe zadeklarowali Asseco Poland, MAR, Huge Tech. ESA BIC Poland ma rozpocząć działalność w lipcu 2019 roku.

Startup, który zakwalifikuje się do projektu może otrzymać 50 tys. euro bezzwrotnej pomocy oraz 50 tys. zwrotnego wsparcia. Projekt ma trwać pięć lat i każdego roku na taką pomoc mogą liczyć po dwa startupy. Startupy otrzymają także pomoc merytoryczną partnerów w określonym wymiarze godzin.

Projekt Our Way
 
Całkowity budżet projektu to prawie milion euro. Budżet projektu przeznaczony na zadania realizowane przez woj. podkarpackie to prawie 120 000 Euro. Celem projektu jest wsparcie dla działań na rzecz zachowania, ochrony, promocji oraz rozwijania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Europie, zgodnie z ideą Zielonych Szlaków Greenways.

Chodzi o to, aby korzystając z doświadczeń innych partnerów projektu, sprawdzone rozwiązania zastosować na Podkarpaciu. Zielone Szlaki Greenways to wielofunkcyjne szlaki służące do podróżowania, promocji zdrowego stylu życia oraz lokalnego rozwoju.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Sytuacja epidemiczna na Podkarpaciu. "Poważna, ale stabilna"

PODKARPACIE. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart na wczorajszej konferencji przedstawiła aktualną sytuację epidemiczną w naszym województwie. Za nami szczyt obecnej fali zakażeń koronawirusem.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 800 nowych zakażeń. Duża liczba zgonów [10.12.2021]

PODKARPACIE.MZ potwierdziło 833 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 1080 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 zmarły 63 osoby.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [9.12.2021]

PODKARPACIE. Mamy 950 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 810 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 zmarły 33 osoby – 30 z nich miało choroby współtowarzyszące.

Podkarpacie

900 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 23 osoby [8.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 900 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Ostatniej doby odnotowano 23 zgony w wyniku zakażenia koronawirusem, w tym 21 z nich dotyczyło osób z chorobami współistniejącymi.

Podkarpacie

Trudne warunki drogowe na Podkarpaciu. Policjanci apelują o ostrożność

PODKARPACIE. Padający śnieg, śliska i mokra nawierzchnia od rana uprzykrzają życie kierowcom. Policja apeluje o dostosowanie prędkości do trudnych warunków na drogach Rzeszowa i Podkarpacia.

Podkarpacie

Blisko 30-kilometrowy odcinek S19 oddany do ruchu

PODKARPACIE. Kierowcy mogą już korzystać z nowej drogi szybkiego ruchu, łączącej Rudnik nad Sanem z Łowiskiem. Do użytku oddano 28-kilometrowy odcinek drogi S19, będącej częścią trasy Via Carpatia.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 800 zakażonych, 30 zgonów [7.12.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 789 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 810 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 zmarło 30 osób.

Podkarpacie

Troje rannych po wypadku na przejeździe kolejowym. Ciężarówka zderzyła się z szynobusem

PODKARPACIE. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Jadachach (pow. tarnobrzeski) ciężarówka zderzyła się z szynobusem relacji Rzeszów – Lublin. Ranni zostali maszynista i dwoje pasażerów.

Reklama