Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Będą dofinansowania dla Podkarpackich start-upów zajmujących się technologiami kosmicznymi

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Podkarpacie przystąpiło do przedsięwzięcia o nazwie Esa Bic Poland. Jest to część większego, europejskiego projektu tworzenia inkubatorów wspierających startupy wykorzystujące technologie kosmiczne pod egidą ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na kosmiczny biznes do wzięcia jest 50 tys. euro.

Esa Bic to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Każdego roku ESA BIC wspiera 130 firm w Europie. Takie centra działają już w 17 europejskich krajach w 21 lokalizacjach. Teraz przystępuje do nich Polska oraz województwo podkarpackie.

Wsparcie dla start-upów

W lutym 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainicjowała powstanie centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC, ogłaszając nabór na utworzenie ESA BIC Poland.

W wyniku naboru ogłoszonego przez ARP S.A. zgłosiły się trzy konsorcja reprezentujące sześć różnych miast. Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej przyjął rozwiązanie polegające na realizacji projektu w modelu rozproszonym, z Agencją Rozwoju Przemysłu w roli lidera ESA BIC Poland oraz przy udziale trzech aplikujących konsorcjów:
 
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Rzeszowie – lider Zarząd Województwa Podkarpackiego.
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Gdańsku i Krakowie – lider spółka Blue Dot Solution;
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu – lider Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.

„Mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że jesteśmy przygotowani do tego projektu, gdyż mamy wsparcie działającego w Rzeszowie oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej, a ponadto województwo w 2017 roku przystąpiło do sieci regionów europejskich wykorzystujących technologie kosmiczne NEREUS. A więc mamy wsparcie merytoryczne oraz wsparcie techniczne” – wyjaśniała Maria Kurowska, członek zarządu województwa.
Reklama
Województwo podkarpackie i partnerzy wchodzący w skład konsorcjum - wśród których są m.in. ASSECO Poland, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska, Huge Tech oraz kilka innych podmiotów –  umowę na utworzenie konsorcjum podpisali na początku marca tego roku.

W dokumencie województwo podkarpackie zobowiązało się np. do reprezentowania konsorcjum, koordynacji projektu, a partnerzy do wsparcia finansowego dla startupów i pomocy merytorycznej w określonym wymiarze godzin. Wsprawcie finansowe zadeklarowali Asseco Poland, MAR, Huge Tech. ESA BIC Poland ma rozpocząć działalność w lipcu 2019 roku.

Startup, który zakwalifikuje się do projektu może otrzymać 50 tys. euro bezzwrotnej pomocy oraz 50 tys. zwrotnego wsparcia. Projekt ma trwać pięć lat i każdego roku na taką pomoc mogą liczyć po dwa startupy. Startupy otrzymają także pomoc merytoryczną partnerów w określonym wymiarze godzin.

Projekt Our Way
 
Całkowity budżet projektu to prawie milion euro. Budżet projektu przeznaczony na zadania realizowane przez woj. podkarpackie to prawie 120 000 Euro. Celem projektu jest wsparcie dla działań na rzecz zachowania, ochrony, promocji oraz rozwijania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Europie, zgodnie z ideą Zielonych Szlaków Greenways.

Chodzi o to, aby korzystając z doświadczeń innych partnerów projektu, sprawdzone rozwiązania zastosować na Podkarpaciu. Zielone Szlaki Greenways to wielofunkcyjne szlaki służące do podróżowania, promocji zdrowego stylu życia oraz lokalnego rozwoju.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Jest umowa na koncepcję programową dla kolejnej obwodnicy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Brzostku i Kołaczyc. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia [7.03.2022]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło  48 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim, w tym 1 ponowne zakażenie. Wyzdrowiało 181 osób. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Podkarpacie

Policjant z Mielca przyjął uchodźców do swojego domu

MIELEC. Policjant z wydziału prewencji mieleckiej komendy, przyjął pod swój dach dwie ukraińskie rodziny.

Podkarpacie

Ponad 140 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 13 osób [4.03.2022]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby w województwie podkarpackim potwierdzono 143 zakażenia koronawirusem, w tym 16 ponownych zakażeń. Zmarło 13 osób (12 z nich miało choroby współistniejące). Przybyło 194 ozdrowieńców.

Podkarpacie

Wykoleił się pociąg z uchodźcami z Ukrainy

PODKARPACIE. Jadący z Krościenka do Tarnowa pierwszy pociąg ewakuacyjny z uchodźcami z Ukrainy wykoleił się. Pociąg przewoził około 250 osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [3.03.2022]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 168 zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu, w tym 22 ponowne zakażenia.

Podkarpacie

Podkarpacie uruchamia dodatkowe pociągi dla uchodźców z Ukrainy

PODKARPACIE. Specjalnie dla osób uciekających z Ukrainy, uruchomiona zostanie nieużywana linia kolejowa 108 z Krościenka przesz Uherce do Zagórza.

Podkarpacie

W Przemyślu ruszyło Radio RMF Ukraina

PODKARPACIE. Grupa RMF uruchomiła radio RMF Ukraina z informacjami i poradami dla uchodźców. Stacja nadaje na częstotliwościach 98,6 FM przez całą dobę i nie emituje reklam.

Reklama