Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Będą dofinansowania dla Podkarpackich start-upów zajmujących się technologiami kosmicznymi

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Podkarpacie przystąpiło do przedsięwzięcia o nazwie Esa Bic Poland. Jest to część większego, europejskiego projektu tworzenia inkubatorów wspierających startupy wykorzystujące technologie kosmiczne pod egidą ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na kosmiczny biznes do wzięcia jest 50 tys. euro.

Esa Bic to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Każdego roku ESA BIC wspiera 130 firm w Europie. Takie centra działają już w 17 europejskich krajach w 21 lokalizacjach. Teraz przystępuje do nich Polska oraz województwo podkarpackie.

Wsparcie dla start-upów

W lutym 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainicjowała powstanie centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC, ogłaszając nabór na utworzenie ESA BIC Poland.

W wyniku naboru ogłoszonego przez ARP S.A. zgłosiły się trzy konsorcja reprezentujące sześć różnych miast. Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej przyjął rozwiązanie polegające na realizacji projektu w modelu rozproszonym, z Agencją Rozwoju Przemysłu w roli lidera ESA BIC Poland oraz przy udziale trzech aplikujących konsorcjów:
 
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Rzeszowie – lider Zarząd Województwa Podkarpackiego.
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Gdańsku i Krakowie – lider spółka Blue Dot Solution;
  • Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu – lider Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.

„Mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że jesteśmy przygotowani do tego projektu, gdyż mamy wsparcie działającego w Rzeszowie oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej, a ponadto województwo w 2017 roku przystąpiło do sieci regionów europejskich wykorzystujących technologie kosmiczne NEREUS. A więc mamy wsparcie merytoryczne oraz wsparcie techniczne” – wyjaśniała Maria Kurowska, członek zarządu województwa.
Reklama
Województwo podkarpackie i partnerzy wchodzący w skład konsorcjum - wśród których są m.in. ASSECO Poland, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska, Huge Tech oraz kilka innych podmiotów –  umowę na utworzenie konsorcjum podpisali na początku marca tego roku.

W dokumencie województwo podkarpackie zobowiązało się np. do reprezentowania konsorcjum, koordynacji projektu, a partnerzy do wsparcia finansowego dla startupów i pomocy merytorycznej w określonym wymiarze godzin. Wsprawcie finansowe zadeklarowali Asseco Poland, MAR, Huge Tech. ESA BIC Poland ma rozpocząć działalność w lipcu 2019 roku.

Startup, który zakwalifikuje się do projektu może otrzymać 50 tys. euro bezzwrotnej pomocy oraz 50 tys. zwrotnego wsparcia. Projekt ma trwać pięć lat i każdego roku na taką pomoc mogą liczyć po dwa startupy. Startupy otrzymają także pomoc merytoryczną partnerów w określonym wymiarze godzin.

Projekt Our Way
 
Całkowity budżet projektu to prawie milion euro. Budżet projektu przeznaczony na zadania realizowane przez woj. podkarpackie to prawie 120 000 Euro. Celem projektu jest wsparcie dla działań na rzecz zachowania, ochrony, promocji oraz rozwijania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Europie, zgodnie z ideą Zielonych Szlaków Greenways.

Chodzi o to, aby korzystając z doświadczeń innych partnerów projektu, sprawdzone rozwiązania zastosować na Podkarpaciu. Zielone Szlaki Greenways to wielofunkcyjne szlaki służące do podróżowania, promocji zdrowego stylu życia oraz lokalnego rozwoju.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowe karetki dla pogotowia w Rzeszowie i Krośnie

PODKARPACIE. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie otrzymały nowe ambulanse oraz sprzęt medyczny. 

Podkarpacie

"Trzeźwy weekend" na Podkarpaciu. Policjanci skontrolowali ponad 23 tys. kierowców

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci podsumowali działania pod nazwą „Trzeźwy weekend”. Podczas dwóch dni skontrolowano ponad 23 tys. kierujących. 30 z nich wsiadło z kierownicę pomimo wypitego wcześniej alkoholu.

Podkarpacie

Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpoczyna nowy sezon turystyczny

ŁAŃCUT. Dobiega końca dwumiesięczna przerwa w zwiedzaniu Muzeum - Zamku w Łańcucie, która spowodowana była pracami porządkowymi i konserwatorskimi. W najbliższą środę, 1 lutego oficjalnie rozpocznie się nowy sezon turystyczny.

Podkarpacie

Ponad 7,4 tys. strażaków usuwało skutki intensywnych opadów śniegu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Ręce pełne roboty mieli w miniony weekend podkarpaccy strażacy. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, których sutkiem były m.in. połamane drzewa i uszkodzone dachy.

Podkarpacie

Transport ostatnich części maszyny TBM

​PODKARPACIE. Do końca stycznia na placu budowy w Babicy powinny być już wszystkie elementy maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku S19 Rzeszów - Babica.

Podkarpacie

Intensywne opady śniegu na Podkarpaciu. Blisko 200 interwencji strażaków

​PODKARPACIE. Podkarpaccy strażacy usuwali skutki intensywnych opadów śniegu w naszym regionie. Wczoraj było to 198 interwencji. Na szczęście nikt nie został ranny.

Podkarpacie

Tragiczny pożar domu w Narolu. W środku znaleziono ciało kobiety

PODKARPACIE. Trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru domu jednorodzinnego, do którego doszło dziś w Narolu w powiecie lubaczowskim. W budynku znaleziono ciało kobiety.

Podkarpacie

Ceremonia otwarcia XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych

​PODKARPACIE. Około 1750 uczestników weźmie udział w XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych. Zawodnicy będą rywalizować w dziewięciu miejscowościach, w tym w sześciu na terenie województwa podkarpackiego.

Reklama