Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pałac Myśliwski w Julinie zostanie odnowiony

PODKARPACIE. Ponad 42 mln zł będzie kosztowała renowacja zabytkowego Pałacu Myśliwskiego, który jest oddziałem Muzeum-Zamku w Łańcucie. Obiekt zyska również stałą wystawę. Inwestycja ma zakończyć się latem 2027 roku.

Podkarpacie

Będzie grzmiało! Ostrzeżenie IMGW dla całego Podkarpacia

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia w związku z burzami jakie prognozowane są na terenie całego województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na S19 w Zarzeczu. Nie żyje 19-latka

PODKARPACIE. Kobieta kierująca oplem, z niewiadomych przyczyn zjechała z jezdni i uderzyła w bariery energochłonne. Następnie auto stoczyło się ze skarpy. Pomimo reanimacji, 19-latka zmarła.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Leszczach. Nie żyje 22-letni rowerzysta

KOLBUSZOWA. Do wypadku doszło w sobotę, po godz. 20:00 w miejscowości Leszcze, na drodze powiatowej relacji Kamionka - Niwiska.

80. rocznica Powstania Warszawskiego

W czwartek zawyją syreny alarmowe

PODKARPACIE. W najbliższy czwartek, 1 sierpnia będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy Podkarpacia i w całym województwie zawyją syreny alarmowe.

Podkarpacie

Dwa dni rajdowych emocji podczas Marma 33. Rajdu Rzeszowskiego [PROGRAM]

PODKARPACIE. Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia międzynarodowych zawodów MARMA 33. Rajdu Rzeszowskiego. Jeden z odcinków specjalnych odbędzie się na ulicach Rzeszowa.

S19 Rzeszów Południe - Babica

Karpatka wydrążyła pierwsze 13 metrów tunelu w Babicy [ZDJĘCIA]

PODKARPACIE. Karpatka, czyli maszyna TBM (tunnel boring machine) wydrążyła pierwsze 13 m tunelu pod wzgórzem Grochowiczna, na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To pierwszy tego typu obiekt na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Nie żyje 2 osoby

PODKARPACIE. Dwóch mężczyzn zginęło w wypadku, do którego doszło na autostradzie A4, na wysokości miejscowości Kędzierz, niedaleko Dębicy. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Reklama