Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ponad 120 interwencji podkarpackich strażaków w święta

PODKARPACIE. Podkarpaccy strażacy podsumowali świąteczny okres. W trakcie trzech dni interweniowali 121 razy.

Podkarpacie

Fragment drogi karpackiej oddany do ruchu. "Niezwykle ważny odcinek"

​PODKARPACIE. Wyremontowany 9-kilometrowy odcinek DW nr 993 z Nowego Żmigrodu do Pielgrzymki w pow. jasielskim został oddany do ruchu.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Kolejne zakażenia i zgony [23.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 547 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejnych 748 osób wyzdrowiało. 

Podkarpacie

Podkarpackie uczelnie otrzymają ponad 17 mln zł na realizację projektów. PCI ogłosiło wyniki naboru

PODKARPACIE. Wybrano najlepsze projekty w ramach III edycji programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 570 zakażeń, zmarły 63 osoby [22.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 576 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejne 353 osoby wyzdrowiały. Ostatniej doby odnotowano 63 zgony w wyniku zakażenia koronawirusem, z czego 49 osób miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 450 nowych zakażeń, zmarło 14 osób [21.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 458 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejnych 707 osób wyzdrowiało. Zmarło 14 osób.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [20.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 264 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 918 osób wyzdrowiało. Zmarły 2 osoby.

Podkarpacie

W Solinie zamontowano linę kolei gondolowej. Pomógł specjalistyczny dron

PODKARPACIE. W Solinie ukończono kolejny etap inwestycji realizowanej przez Polskie Koleje Linowe. Nad zaporą trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej, podczas której zastosowano nowatorską technologię przy rozciąganiu liny kolei.

Reklama