Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Kradli paliwo z ciężarówek. 18- i 19-latkowi postawiono 8 zarzutów

PODKARPACIE. Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna na Podkarpaciu? Wzrasta liczba zachorowań na odrę

PODKARPACIE. W Urzędzie Wojewódzkich odbyła się konferencja pn.„Szczepienia ochronne w Niepodległej”.

Podkarpacie

Usłyszał dziecięcy płacz dobiegający z kontenera. Okazało się, że to lalka

NISKO. Na kontenerze była informacja, ze w środku znajduje się lalka. Pomimo tego wezwano straż pożarną.

Podkarpacie

Ostrzeżenie przed oblodzeniami dla 14 powiatów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej określiło 80% prawdopodobieństwa na wystąpienie zjawiska.  

Podkarpacie

16 stycznia ruszają zimowe kursy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej [Rozkład jazdy]

PODKARPACIE. Kolejka odjeżdżać będzie ze stacji w Majdanie o godzinie 11.00. Czas przejazdu wraz z krótkim postojem w Balnicy wynosi ok. 2 godzin.

Podkarpacie

Tesco zamyka dwa sklepy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Tesco Polska o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów poinformowało swoich pracowników 10 stycznia.

Podkarpacie

Ogólnopolski strajk rolników również na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Rolnicy zrzeszeni w Agro Unii wyjdą na ulice w całej Polsce.

Podkarpacie

34 zarzuty dla 57-latki. Chodzi m.in. o wystawianie fikcyjnych faktur VAT

ROPCZYCE. Na trop oszustwa wpadli w kwietniu 2018 roku policjanci z wydziału kryminalnego ropczyckiej komendy.

Reklama