Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Powstał hymn Podkarpackiej Policji

29 marca 2019 roku, podczas uroczystości setnej rocznicy powstania Policji Państwowej na Podkarpaciu po raz pierwszy publicznie wykonano hymn policyjny „Bo taki nasz rozkaz”.

Podkarpacie

Podpisano umowę na remont 5-kilometrowego odcinka DK19 Kamień - Górno

Firma Strabag Sp. z o.o., która wygrała przetarg na remont 5-kilometrowego odcinka  DK19 Kamień – Górno ma czas do 30 września na wykonanie zadania. Koszt inwestycji to blisko 9,8 mln...

Podkarpacie

Zderzenie skody z oplem w Starej Wsi. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Trwa ustalanie przyczyn piątkowego wypadku w Starej Wsi. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów. Droga w tym miejscu była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali na objazdy.

Podkarpacie

Zainaugurowano budowę nowej drogi w Sędziszowie Małopolskim

SĘDZISZÓW MŁP. Wykonawcą wartej blisko 7,5 mln złotych inwestycji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o.

Podkarpacie

W 2018 roku odnotowano 3465 wypadków przy pracy. 8 z nich było śmiertelnych

PODKARPACIE. W 2018 roku liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy była o 94 mniejsza niż w 2017 roku.

Podkarpacie

Na autostradzie A4 pasażerski mercedes uderzył w fotel wypoczynkowy

PODKARPACIE. Kilometr dalej pracownicy obsługi autostrady zabezpieczyli kolejny fotel.

Podkarpacie

Ponad 20 mln zł na wiadukt nad linią kolejową Dębica-Mielec-Tarnobrzeg

PODKARPACIE. Koszt inwestycji wynosi ponad 20 mln zł. 

Reklama