Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Listopadowy weekend okiem policji

PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali 42 nietrzeźwych kierowców.

Podkarpacie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Podkarpaciu odbywa się w dniach od 18 do 24 listopada 2019 r.

Podkarpacie

Malejąca liczba sklepów nie wpływa na sprzedaż towarów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Na jeden sklep przypadało 135 mieszkańców (najwięcej ze wszystkich województw).

Podkarpacie

56- latek odpowie za kradzież telefonu. Ukradł go lekarzowi podczas badań

JAROSŁAW. 56-letni mężczyzna odpowie za kradzież telefonu. Ukradł go z biurka lekarza, który go badał.

Podkarpacie

Studenci coraz rzadziej wybierają uczelnie z Podkarpacia

PODKARPACIE. W województwie podkarpackim, podobnie jak w Polsce, stale zmniejsza się liczba studentów.

Podkarpacie

Samochód wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu

PODKARPACIE. Mężczyzna zginął na miejscu, pasażerka została przewieziona do szpitala.

Podkarpacie

Akt oskarżenia dla byłego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie

PODKARPACIE. Podejrzany tłumaczy się, że pieszej nie widział i został oślepiony przez nadjeżdżający z naprzeciwka samochód.

Podkarpacie

CBŚP zapobiegła porwaniu dla okupu. Jednego z podejrzanych zatrzymano na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Reklama