Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na przyszły rok przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci pochodzącego z Podkarpacia naukowca. Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, chemik i fizyk, a także działacz polskiego podziemia niepodległościowego. Politechnika Rzeszowska, której patronem jest naukowiec, zainicjowała działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza, która właśnie zakończyła się sukcesem.

Jak możemy przeczytać w uchwale podjętej 29 października, "Sejm RP szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Ponadto senat w swojej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Reklama
Ignacy Łukasiewicz całe swoje życie zawodowe i prywatne związał z Podkarpaciem. Urodzony w 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca, uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie. W tamtym czasie rozpoczął także działalność niepodległościową, w wyniku której został aresztowany. Studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu.

Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki, w której pracował. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Naukowiec był także współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej i pierwszej na ziemiach polskich destylarni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze. Stanął też na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Alert IMGW. W poniedziałek burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W poniedziałek (10.06) w województwie podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie II stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z burzami jakie przejdą nad naszym regionem.

Podkarpacie

Powozem po zabytkowym parku Muzeum-Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. Po kilku latach nieobecności powraca trasa spaceru stylowym powozem, realizowana po zabytkowym parku krajobrazowym Muzeum Zamku w Łańcucie. Przez ostatnie lata trasa spacerowa przebiegała wyłącznie po mieście.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW. W piątek burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, jakie spodziewane są w piątek (7.06) na terenie Podkarpacia.

Posąg młodzieńca duszącego węża

Historyczna atrakcja wróciła do parku Muzeum-Zamku w Łańcucie

RZESZÓW. Muzeum Zamek w Łańcucie ma nową atrakcję. Posąg młodzieńca duszącego węża trafił na swoje miejsce po wieloletniej przerwie.

Dwa zarzuty dla 39-latki

Piła z koleżanką w trakcie jazdy autem. Z tyłu spał jej 8-letni syn

PODKARPACIE. Dwa zarzuty usłyszała 39-letnia mieszkanka powiatu tarnobrzeskiego, która w trakcie jazdy, wspólnie z pasażerką piła alkohol. Na tylnym siedzeniu spał jej 8-letni syn.

Podkarpacie

Wypadek na DW870 w Leżachowie. Jedna osoba w szpitalu

PODKARPACIE. Dziś rano, po godz. 6:00 na drodze wojewódzkiej nr 870 w miejscowości Leżachów (powiat przeworski) doszło do zderzenia dwóch samochodów. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Podkarpacie

Tomasz Lorenc nowym II Wicewojewodą Podkarpackim

PODKARPACIE. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul wręczyła Tomaszowi Lorencowi powołanie na stanowisko II Wicewojewody Podkarpackiego.  Tomasz Lorenc zastąpi Pawła Bartoszka, który pełnił tę funkcję w okresie od stycznia do maja tego roku.

Podkarpacie

Skutki burz na Podkarpaciu: kilkadziesiąt interwencji strażaków

PODKARPACIE. Zalane piwnice, posesje i drogi. Ponad 40 interwencji przeprowadzili dzisiaj podkarpaccy strażacy, w związku z burzami jakie przeszły nad naszym regionem. Na szczęście nikt nie został ranny.

Reklama