Rzeszów - Niedziela, 06.04.2025
Reklama

Pale CFA: dlaczego warto z nich skorzystać?

Dodano:

Nowoczesne budownictwo oferuje wiele praktycznych rozwiązań konstrukcyjnych. Wśród nich są pale CFA. W naszym artykule opiszemy zalety palowania fundamentów. Przedstawimy też zakres ich zastosowania, a na koniec wspomnimy oczywiście o cenach.


Fundamenty na palach CFA


Pale wiercone mogą mieć znacznie więcej sensu niż typowe fundamenty lane. Technologia palowania gruntu sprawdza się zwłaszcza w przypadku obiektów, które wywierają duży nacisk na podłoże. Jednak palowanie fundamentów znacznie częściej wiąże się typem gruntu. Jeśli warstwy przypowierzchniowe mają słabą nośność, niezbędne są pale CFA właśnie, ponieważ zapewniają głębsze przeniesienie obciążeń. Inaczej mówiąc, dzięki nim da się łatwo ominąć słabe grunty i wykorzystać twardsze warstwy pod spodem.
Duża odkształcalność gruntu stanowi problem również wtedy, gdy zachodzi proces osiadania budynku. Choć to normalne zjawisko, nie zawsze przebiega pomyślnie. Grunty nasypowe na przykład mogą sprawić, że dom osiądzie nierówno. Wówczas pojawiają się pęknięcia ścian, wypaczone framugi drzwi oraz inne problemy. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zawalenia konstrukcji. To wszystko, oczywiście, nie nastąpi z dnia na dzień. Niemniej profesjonalne palowanie gruntu może w znaczny sposób zniwelować skutki osiadania domu czy nawet dużej hali produkcyjnej.


Zastosowanie pali CFA


Powyższe rzuca trochę światła na fundamenty palowe CFA. Warto jednak zauważyć, że ich zastosowanie ma bardzo szeroki charakter. Kompozyt palowo-gruntowy w ziemi wzmacnia podłoże choćby w trakcie budowy obiektów w pobliżu wody. Molo nadmorskie czy most między dwoma brzegami rzeki – palowanie pod fundamenty może stanowić podstawę sukcesu przedsięwzięcia. Podobnie da się powiedzieć o wyciągu narciarskim. Otóż palowanie CFA na skarpie pozwala ją ustabilizować. W związku z tym można tam postawić relatywnie ciężką konstrukcję – stację krzesełkową – i mieć pewność, że grunt się pod nią nie osunie.
Z tego samego względu palowanie CFA może być wykorzystane podczas zabezpieczania dróg. Tereny górskie oznaczają w końcu ryzyko osuwisk, które skutecznie blokują transport publiczny. Takie zjawiska mają miejsce praktycznie co roku. Dlatego pale CFA stosowane przez drogowców są coraz częściej spotykanym elementem konstrukcyjnym w inżynierii komunikacyjnej. Jeśli chodzi o zastosowanie, pale CFA mogą również chronić sprzęt i pracowników. W jaki sposób? Wystarczy wyobrazić sobie głęboki wykop. I tu ryzyko osunięcia gruntu stanowi poważny problem. Odpowiednie zabezpieczenie ścian wykopu pozwala go rozwiązać. Bez tego katastrofa mogłaby zrujnować projekt jeszcze zanim cokolwiek zostanie wybudowane.

Reklama
Pale CFA cennik


Fundamenty na palach są siłą rzeczy droższe niż klasyczne rozwiązania. Wymagają bowiem wpuszczenia w grunt ciągłego świdra ślimakowego, po czym konieczny jest proces tłoczenia mieszanki betonowej pod ciśnieniem. Pełne zabetonowanie pala CFA wymaga więc i sprzętu, i wiedzy, których przeciętna firma budowlana nie posiada. Tak, realizacja typowych pali wierconych to usługa dość specjalistyczna.
Ceny pali CFA są też bezpośrednio związane z charakterystyką zlecenia. Specyfika gruntu pod budynkiem, komplikacje techniczne, rodzaj i nośność pali... Każdy projekt to wiele zmiennych, które muszą zostać wzięte pod uwagę. Dlatego palowanie gruntu zawsze powinno być wyceniane indywidualnie. Stosowanie sztywnych cenników może w końcu okazać się mylące. Na szczęście kontakt z fachowcami nie jest wcale trudny. Wystarczy wejść na stronę https://www.remost.pl/pale-cfa.html i zapytać o wycenę.
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Nissan ponownie numerem 1 na rynku samochodów elektrycznych w Polsce

Nissan zakończył 2020 rok jako marka numer jeden w Polsce na rynku pojazdów elektrycznych. W raportowanym okresie sprzedaż bezemisyjnych modeli Nissana wzrosła aż o 120 proc. w porównaniu do 2019 r.

Artykuł sponsorowany

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Z dniem 1 stycznia 2021 weszły w życie przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zmiany, które wprowadziła, są odpowiedzią na .zidentyfikowane kluczowe problemy sektora MŚP w zakresie...

Artykuł sponsorowany

Nowy Nissan Qashqai - gama zelektryfikowanych jednostek napędowych przenosi najpopularniejszego w Europie crossovera w przyszłość

Nowy Nissan Qashqai będzie dostępny z unikatową gamą jednostek napędowych, które gwarantują dynamikę, wysoką kulturę pracy oraz niskie zużycie paliwa.

Artykuł sponsorowany

Co czeka polskich przedsiębiorców w 2021 roku

Co czeka polskich przedsiębiorców działających na europejskich rynkach po roku recesji wywołanej pandemią COVID-19? 

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Najładniejsze smartfony

Przy wyborze nowego smartfona można kierować się różnymi kryteriami. Niektórzy potrzebują telefonu do grania w gry, inni chcą wykonywać wysokiej jakości fotografie i filmy, jeszcze inni natomiast kierują się designem, ponieważ –...

Reklama