Rzeszów - Sobota, 26.04.2025
Reklama

Okna drewniane - zalety, cechy, czy warto się na nie zdecydować?

Dodano:

fot. Vidok
fot. Vidok
Okna drewniane są nieodłącznym elementem tradycyjnej architektury, stanowiąc symbol klasy i elegancji. W dobie nowoczesnych technologii produkcji wybór jednej z najstarszych form stolarki okiennej wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ale czy warto postawić na okna drewniane? Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom, cechom oraz korzyściom, jakie niesie za sobą taka decyzja.

Tradycyjny urok - zalety estetyczne okien drewnianych


Wszelkie wyroby z elementami drewna to przede wszystkim niepowtarzalna estetyka. Naturalna faktura, bogactwo form i kolorów sprawiają, że okna drewniane stworzą niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu. Drewno nadaje wnętrzom przytulności i tworzy wyjątkowy charakter miejsc, które dzięki nim stają się pełne ciepła i komfortu.
 
Kolejnym atutem jest możliwość stworzenia dowolnej aranżacji wnętrza, w której to właśnie przeszklenia będą dopełniały kompozycję struktur i kolorów. Drewniane okna można łatwo dopasować do każdego wystroju, zarówno tradycyjnego, jak i modernistycznego. Kształty, wymiary i wykończenie mogą być wyprodukowane na zamówienie, co umożliwia realizację nawet najbardziej wyszukanych projektów tj. okien trójkątnych, łukowych.
 
W końcu okna drewniane to także klasa i prestiż. Drewno jest materiałem szlachetnym, a jego obecność w budynku świadczy o dobrym guście i dbałości o detale. Właściciele domów wyposażonych w ten rodzaj przeszkleń często podkreślają, że ich wybór przekłada się nie tylko na komfort mieszkania, ale również na prestiż i wartość samej nieruchomości.

Cechy kluczowe okien wykonanych z drewna

Powrót do natury jest jednym z kluczowych argumentów przemawiających za wyborem okien i drzwi drewnianych. Pozwala również na szeroki wachlarz aranżacji pomieszczeń dzięki szerokiemu spectrum gatunków drewna (najpopularniejsze to dąb, meranti, sosna), kolorów ( transparentne, podkreślające strukturę lub kryjące kolory RAL) oraz rodzajów wykończeń ( linia Classic, Retro, Softline ).
 
Drewno jest materiałem, który odpowiednio impregnowany i zabezpieczony jest odporny na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy silne nasłonecznienie. Dobrym przykładem są okna VD-78 VIDOK, które mają wykończenie w systemie czteropowłokowym - impregnacja i trzykrotne malowanie metodą hydrodynamiczną z użyciem ekologicznych farb wodorozcieńczalnych.
Reklama
Jednak to nie wszystko. Okna drewniane charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi, zarówno termicznymi, jak i akustycznymi. Oznacza to, że pomieszczenia, w których są zamontowane, utrzymują optymalną temperaturę zarówno latem, jak i zimą. Ponadto świetnie wygłuszają dźwięki z zewnątrz, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w obszarach o wysokim poziomie hałasu.

Rozważania przed wyborem - dlaczego warto postawić na okna drewniane?

Decydując się na zakup okien drewnianych, nabywca musi mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wymagają nieco więcej troski niż te wykonane z PVC. Co kilka lat powinny być odnawiane — malowane i zabezpieczane przed wpływem czynników atmosferycznych.

Drewno lepiej sprawdzi się w środowisku o niezbyt wysokiej wilgotności. Na przykład nad morzem, gdzie solanka może przyspieszać procesy degradacyjne drewna, produkt ten utraci swoje charakterystyczne właściwości dużo szybciej. Wszystko jednak zależy od jakości wykonania okien oraz jakości użytych materiałów: kantówki drewnianej, farb, okuć itp.

Biorąc pod uwagę zalety okien drewnianych, takie jak ich estetyka, trwałość, wytrzymałość czy izolacyjność, wiele osób decyduje się jednak na tę droższą, ale długoterminowo bardziej satysfakcjonującą inwestycję.

Korzyści okien drewnianych

Okna drewniane od lat cieszą się uznaniem ze względu na swój klasyczny wygląd, trwałość i niepowtarzalny urok, który nadają wnętrzom. Ich wybór może być również podyktowany istotnymi korzyściami dla środowiska naturalnego. Decydując się na ten rodzaj okien, warto wziąć pod uwagę ich liczne zalety, takie jak solidność, wysoka jakość wykończeń, optymalna izolacyjność termiczna i akustyczna.
 
 
Źródło: Artykuł sponsorowany
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Bezpieczne mieszkanie dla alergików – jak stworzyć zdrową przestrzeń?

Alergie dotykają coraz większej części społeczeństwa, znacząco wpływając na jakość życia osób zmagających się z nimi na co dzień. Domowa przestrzeń powinna stanowić oazę bezpieczeństwa i komfortu, jednak dla alergików często staje...

Artykuł sponsorowany

Marketing lokalny – po co, dlaczego i w jakim celu jest potrzebny firmom?

Większość klientów stała się bardzo wymagająca wobec różnych firm. Wszyscy oczekują komfortu „podanego na tacy”. Komfort ten polega na chęci zakupu produktów, towarów lub zamawiania usług w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Artykuł sponsorowany

Google Shopping – nowoczesne narzędzie dla współczesnego biznesu

W dzisiejszych czasach właściciele marek i firm poświęcają coraz więcej uwagi technologiom internetowym, które związane są z rozwiązaniami marketingowymi. Bardzo ważne jest, aby kupujący i sprzedający mogli z łatwością się odnaleźć.

Artykuł sponsorowany

Nawet 400 tys. zł na rozwój Twojego start-up! Trwa nabór do Deeptech Akcelerator

Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą, działasz na ryku nie dłużej niż 5 lat i posiadasz prototyp rozwiązania, które chcesz rozwijać, aplikuj do projektu „Deeptech Akcelerator”. Podkarpackie Centrum Innowacji przyjmuje wnioski tylko do końca...

Artykuł sponsorowany

Magia detali – Jak dekoracje tworzą niezapomnianą atmosferę Twojego przyjęcia

Organizacja przyjęcia to prawdziwa sztuka, która łączy kreatywność, planowanie i dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Niezależnie od tego, czy planujesz ślub, urodziny, chrzest czy firmowy bankiet – to właśnie dekoracje budują...

Artykuł sponsorowany

Nowa kuchnia bez remontu? Jak dobrać tanie, ale trwałe szafki kuchenne

Odświeżenie kuchni kojarzy się zazwyczaj z kurzem, hałasem, brakiem dostępu do garnków przez tygodnie i... bardzo wysokimi kosztami. Ale czy naprawdę trzeba robić generalny remont, by kuchnia zyskała nowe życie? Absolutnie nie!

Reklama