Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Dowiedz się, jakie są najnowsze przepisy dotyczące zamówień publicznych

Zamówienia publiczne to ważny element rynku. Szacuje się, że stanowią około 10% polskiego PKB.  Żeby handlować towarami i usługami na zlecenie podmiotów publicznych, trzeba spełniać normy zawarte w przepisach. O czym pamiętać? Jak...

Artykuł sponsorowany

Osłony balkonowe - jakie są zalety ich montażu i dlaczego warto je kupić w sklepie Cover-IT?

Balkon to miejsce, gdzie możemy odpocząć na świeżym powietrzu, cieszyć się widokiem oraz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednakże, kiedy nasz balkon znajduje się na parterze lub nie jest odpowiednio zabezpieczony,...

Artykuł sponsorowany

Czy warto założyć konto na platformie Finansero? Recenzja brokera

Platforma brokerska Finansero jest bardzo popularna wśród inwestorów. Sprawdź, dlaczego!

Artykuł sponsorowany

Jaki kamień wybrać na pomnik?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które szukają odpowiedniego materiału do wykonania nagrobka dla swojego bliskiego. Kamień naturalny jest najlepszym materiałem do produkcji nagrobków ze względu na swoją trwałość i estetykę....

Artykuł sponsorowany

Żywność dla cukrzyków - co jeść a czego nie jeść

Nic nie jest całkowicie zakazane. Nawet produkty, które uważasz za "najgorsze", mogą być okazjonalnymi smakołykami - w małych ilościach. Co jeść przy cukrzycy?

Artykuł sponsorowany

Odkurzacze do basenu: cechy, zasada działania i zalety

Basen o średnich lub dużych wymiarach, czy to na zewnątrz, czy w pomieszczeniu, wymaga starannej i regularnej konserwacji. W przeciwnym razie na jego ścianach tworzy się śluz, nalot z cząstek kurzu, brudu...

Artykuł sponsorowany

Tanie aparaty fotograficzne dla początkujących i dzieci - jakie wybrać?

Robienie zdjęć jest świetnym pomysłem na hobby, ale też uwrażliwia i pozwala dostrzec piękno. Oczywiście trzeba posiadać odpowiedni aparat, jednak nie trzeba wcale inwestować w kosztowne modele. Dziś podpowiemy Wam jaki aparat...

Artykuł sponsorowany

Gdzie w Łodzi naprawić uszkodzoną szybę w aucie?

Eksploatacja samochodu wiąże się z koniecznością utrzymywania go w takim stanie technicznym, aby mógł zgodnie z prawem być dopuszczony do jazdy. Z drugiej strony – dbanie o pojazd sprawi, że jego właściciel...

Reklama