Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Noclegi w Mielnie - jak znaleźć idealne miejsce na zimowy weekend nad morzem?

Morze Bałtyckie zimą zachwyca krajobrazem skąpanym w bieli i srebrze. Jednak jak znaleźć w Mielnie nocleg, który pozwoli w pełni poczuć magię zimowego nadmorskiego weekendu? Oto praktyczny przewodnik dla rodzin, par i...

Artykuł sponsorowany

Twoje Zdrowie w Twoich Rękach: Odkryj Usługi Medyk Online w Rzeszowie

Badanie Holter EKG to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która umożliwia monitorowanie aktywności elektrycznej Twojego serca przez okres 24 lub 48 godzin. To doskonały sposób na zidentyfikowanie potencjalnych nieprawidłowości, które mogą nie być widoczne...

Artykuł sponsorowany

Wkład własny - skąd wziąć pieniądze?

​REKLAMA.

Ile powinien wynosić wkład własny i czym dokładnie jest? Czy można wziąć kredyt bez wkładu własnego?

Artykuł sponsorowany

Jak dopasować koszulkę damską do różnych okazji? Poznaj uniwersalność tego must-have w każdej kobiecej szafie

Koszulki damskie to jedne z najczęściej wybieranych elementów odzieży przez kobiety na całym świecie. W zależności od fasonu, koloru czy nadruku mogą być bazą do wielu stylizacji. Jednak jak wybrać tę idealną...

Artykuł sponsorowany

Programy CAD — zainwestuj w narzędzie, które usprawni Twoją pracę.

Jesteś inżynierem? Twoja praca polega na tworzeniu projektów, tych mniej i bardziej wymagających? Koniecznie sprawdź narzędzie ZWCAD — najlepszego przyjaciela wielu architektów, mechaników wnętrz i inżynierów z różnych branż. 

Artykuł sponsorowany

Farbowanie AirTouch - najważniejsze zalety!

Nieważne, czego oczekujesz po ostatnim farbowaniu włosów. Nie ma też większego znaczenia, czy jesteś posiadaczką włosów długich, bardzo długich, czy krótkich. Efekty ostatniej stylizacji powinny utrzymać się możliwie długo, a po zabiegu...

Artykuł sponsorowany

Mali artyści na start! Rusza coroczny konkurs plastyczny AUCHAN dla dzieci

Mój ulubiony bohater z bajki, jak pomagam innym, a może bohater w mojej rodzinie? To tematy, które doskonale sprawdzą się jako motywy przewodnie prac plastycznych. Do 13 listopada trwa konkurs plastyczny dla...

Artykuł sponsorowany

Darmowe ogłoszenia – skuteczny sposób na sprzedaż samochodu

Inflacja i wysokie koszty życia powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego samochodu. Jest to zatem optymalny czas na sprzedaż własnego auta. Znalezienie nowego kupca nie zajmie Ci dużo...

Reklama