Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Oleje do impregnacji drewna na zewnątrz - jak zabezpieczają?

Olej do impregnacji drewna na zewnątrz odgrywa kluczową rolę w ochronie drewna przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom olejów do impregnacji drewna, ich zastosowaniu i skuteczności...

Artykuł sponsorowany

Łączymy styl z domową wygodą: jak wyglądać modnie w dresach?

Dresy damskie to kwintesencja wygodnego stroju. Najczęściej nosimy je po mieszkaniu, ale również podczas zajęć sportowych i aktywności na świeżym powietrzu. Pomożemy Ci wybrać domową stylizację, w której będziesz świetnie wyglądać oraz...

Artykuł sponsorowany

Co założyć na ślub w Urzędzie stanu cywilnego?

Ślub w urzędzie stanu cywilnego to ważna chwila zarówno dla przyszłych małżonków, jak i ich bliskich. Coraz więcej osób rezygnuje z przyjęcia weselnego, ale chce, by goście pojawili się w urzędzie. Podpowiadamy,...

Artykuł sponsorowany

Fit Mama - jak zdrowa dieta może zmienić Twoją ciążę i wspierać Cię po porodzie!

Odkryj tajniki zdrowej diety dla przyszłych mam - od diety pudełkowej po wsparcie w utrzymaniu równowagi. Sprawdź, jak dbać o siebie i swojego maluszka w pełni smakowitym stylu!

Artykuł sponsorowany

Jak wyświetlić zablokowane wiadomości na iPhonie

Czy kiedykolwiek zablokowałeś kogoś na swoim iPhonie, a później zastanawiałeś się, co mówiły te zablokowane wiadomości? Twój iPhone domyślnie nie pozwala na przeglądanie wiadomości z zablokowanych numerów, ale istnieje kilka obejść.

Artykuł sponsorowany

Jak VPN zmieniają grę w cenzurze internetowej i wolności słowa

​W erze cyfrowej, gdzie internet stał się kluczowym medium komunikacji i dostępu do informacji, kwestie cenzury internetowej i wolności słowa nabierają nowego znaczenia. Wirtualne Sieci Prywatne (VPN) nie tylko oferują technologiczne rozwiązania,...

Artykuł sponsorowany

Odkryj tajniki zdrowego życia po 40: dieta pudełkowa jako klucz do optymalnego odżywiania dla kobiet

Zanurz się w tajniki zdrowego życia po 40 roku życia! Odkryj, jak dieta pudełkowa może być kluczowym elementem optymalnego odżywiania dla kobiet. Zapraszamy do lektury pełnej inspiracji i praktycznych wskazówek.

Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie zarządzać odpadami budowlanymi? Sprawdź usługę wywóz gruzu Rzeszów

Odpady budowlane stanowią problem nie tylko dla środowiska, ale także dla właścicieli posesji i przedsiębiorstw. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to priorytet. Wywóz odpadów budowlanych, ich segregacja i bezpieczna utylizacja to kwestia, o którą...

Reklama