Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Dodano:

Z dniem 1 stycznia 2021 weszły w życie przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zmiany, które wprowadziła, są odpowiedzią na .zidentyfikowane kluczowe problemy sektora MŚP w zakresie zamówień publicznych. Do najważniejszych należy zaliczyć  nieproporcjonalny do potencjału udział przedsiębiorców z sektora MŚP w rynku zamówień publicznych, nieefektywne zarządzanie procesem zakupowym w sektorze finansów publicznych oraz zmniejszające się zainteresowanie wykonawców rynkiem zamówień publicznych - w ponad 40% postępowań składana jest tylko jedna oferta. Ważną kwestią jest również ograniczona dostępność do środków odwoławczych.
 
Nowe regulacje w założeniu mają wzmocnić efektywność i przejrzystość udzielanych zamówień publicznych uwzględniając potrzebę wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a także innowacyjnych, nowoczesnych produktów i usług.
 
Ustawa w sposób zasadniczy wzmacnia pozycję kontraktową wykonawców zamówień publicznych. Ustawodawca wprowadza zakaz ustalania kar umownych za opóźnienia niezawinione przez wykonawców. W ustawie przewiduje się również obowiązek zamieszczania klauzul waloryzujących wynagrodzenie wykonawców w umowach zawartych na okres powyżej 12 miesięcy przy wzroście cen materiałów i usług na rynku.
 
Nowe przepisy zakazują zawierania w umowach o zamówienia publiczne zapisów pozwalających na zmniejszenie wolumenu świadczenia wykonawcy wynikającego z umowy bez określania limitów tych zmniejszeń a także zachęcają do rozstrzygania sporów kontraktowych przed sądami polubownymi.
 
W umowach zawieranych na okres powyżej 12 miesięcy obowiązkiem zamawiającego jest wypłacanie wykonawcom zaliczek lub wynagrodzenia w częściach. Zniesiono także ograniczenia we wnoszeniu przez wykonawców odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej w przypadku naruszenia procedur przez zamawiającego.
Istotne dla wykonawców są zmiany przepisów pozwalające odzyskać wadium wniesione w postępowaniu wcześniej niż przed wyborem najkorzystniejszej oferty.
Reklama
 
O tych i o innych zmianach prawnych wprowadzonych do systemu zamówień publicznych, można dowiedzieć się podczas bezpłatnego szkolenia on – line:
„Zamówienia publiczne na rynku wspólnotowym z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w polskim systemie zamówień publicznych od 01.01.2021 r.”, na które w dniu 9 lutego br., zaprasza ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
 
Szkolenie ma na celu zaprezentowanie wykonawcom z sektora MŚP pełnego katalogu nowych regulacji ułatwiających dostęp do zamówień publicznych w Polsce od 1 stycznia 2021 r.
Szkolenie poprowadzi Krzysztof Puchacz, prawnik, specjalista z zakresu zamówień publicznych. Właściciel Grupy Doradczej - firmy prowadzącej usługi doradcze w obszarze zamówień publicznych. Były wieloletni pracownik organów kontroli państwowej oraz akredytowany Ekspert ©KFE.
 
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.
 
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: een@wsiz.edu.pl lub pod numerem telefonu 17 860 57 45
               
REJESTRACJA TRWA DO DNIA 4 LUTEGO 2021R.
 
Szczegóły dotyczące szkolenia znajdziecie Państwo w linku poniżej:
https://www.een.wsiz.pl/wydarzenia/szkolenie-on-line-zamowienia-publiczne-na-rynku-wspolnotowym-z-uwzglednieniem-zmian-wprowadzonych-w-polskim-systemie-zamowien-publicznych-od-01-01-2021r-09-02-2/

 
Serdecznie zapraszamy!!


 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Rozliczenie PIT - co trzeba wiedzieć w 2023 roku?

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego Polaka, który posiada dochód. Mimo sporadycznych wyjątków, każdy, kto uzyska przychód, musi rozliczyć się z fiskusem, niezależnie od wielkości zarobku czy związanych z nim kosztów. Jak...

Artykuł sponsorowany

Czym jest alternator i jak działa?

W samochodzie prąd potrzebny jest tak samo, jak paliwo. Inaczej pojazd nie będzie mógł jechać czy też włączyć świateł. Ciągła dostawa prądu do akumulatora jest możliwa dzięki alternatorowi. Co warto o nim...

Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezinwazyjne i pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji w pełni bezpieczne badanie, które zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur ciała. Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny i czy badanie to wymaga od...

Artykuł sponsorowany

Buty Caterpillar - poznaj je bliżej!

Zakup jak najlepszego produktu, to cel, który zawsze przyświeca każdemu konsumentowi. Nie inaczej jest też w sytuacji szeroko rozumianych środków ochrony indywidualnej.

Artykuł sponsorowany

Ochronne etui na klucze samochodowe - dlaczego warto je mieć?

Klucze samochodowe użytkowane są przez nas praktycznie każdego dnia. Niestety noszone w kieszeniach mogą zarysować obudowę naszego telefonu, z kolei włożone do torebki bardzo łatwo się gubią wśród innych przedmiotów. Aby uniknąć...

Artykuł sponsorowany

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić...

Artykuł sponsorowany

Sprzedam, kupię, wynajmę, czyli ogłoszenia w Internecie

Serwisów ogłoszeniowych dostępnych w sieci jest bardzo dużo. Jeśli mamy nieruchomości, które szukają nowego najemcy, samochody zajmujące tylko miejsce w garażu, czy mieszkania czekające na nowego najemcę to musimy się tym gdzieś...

Artykuł sponsorowany

Rzeszów z perspektywą na ciągły rozwój

Rzeszów z perspektywą na ciągły rozwój Południowo-wschodnia część Polski jest jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków gospodarczych.

Reklama