Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Dodano:

Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezinwazyjne i pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji w pełni bezpieczne badanie, które zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur ciała. Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny i czy badanie to wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
 

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?


Rezonans magnetyczny to specjalistyczna metoda obrazowania medycznego. Opiera swoje działanie na wykorzystaniu pola magnetycznego. Emitowane przez nie fale w odpowiedni sposób porządkują cząsteczki wody w organizmie, które zmieniają swój stan i oddają energię. Po wykonaniu obróbki w specjalnym programie komputerowym powstaje obraz analizowanych struktur, który jest niezwykle czuły i dokładny. Rezonans magnetyczny wykonany może być w aparatach zamkniętych lub otwartych, przy czym te pierwsze są znacznie częstsze. Niekiedy przeprowadza się go po podaniu leków uspokajających lub znieczulenia ogólnego, a w celu uzyskania jeszcze lepszego obrazowania po użyciu środka cieniującego. Poznaj listę placówek Lux Med, w których wykonywane jest badanie rezonansem magnetycznym: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/nasze-placowki/rzeszow/pracownia-rezonansu-magnetycznego-al-pilsudskiego-31.


Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym


Rezonans magnetyczny to badanie, które wymaga od pacjenta pewnego przygotowania, zwłaszcza gdy zostanie użyty środek cieniujący lub uspokajający. Każdorazowo na badanie należy ubrać się w wygodny strój, tak aby nie krępował ciała. Badanie wymaga bowiem pozostawania nieruchomo przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Odzież powinna być pozbawiona wszelkich metalowych elementów, np. pasków, haftek, guzików, ćwieków. W pokoju przygotowań należy pozostawić rzeczy osobiste, a zwłaszcza metalowe, typu: okulary, spinki, sprzęt elektroniczny, biżuteria, bo mogłyby zakłócić pracę urządzenia. Wskazane jest zmycie makijażu w przypadku obrazowania okolicy głowy, ponieważ część kosmetyków może zawierać cząsteczki metali.

Każdy pacjent powinien dostarczyć posiadaną już dokumentację medyczną. Jeśli zażywa na stałe leki, to musi je przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku gdy podczas badania planowane jest wykorzystanie tzw. kontrastu, pacjent powinien nie jeść przez co najmniej 2 godziny przed badaniem. Powinien dostarczyć również wyniki badania poziomu kreatyniny, które pozwalają ocenić pracę nerek, bo podany środek usuwany jest razem z moczem. Osoba zgłasza się też wcześniej na badanie celem założenia wenflonu, a po badaniu pozostaje na krótkotrwałą obserwację. Szczególną sytuacją jest podanie środków uspokajających lub sedacji. Wówczas poza kilkugodzinną przerwą w jedzeniu należy na 2 godziny przed badaniem też nic nie pić.


Kiedy nie powinno się wykonywać badania rezonansem magnetycznym?

Reklama
Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne, można je wykonać nawet u małych dzieci i kobiet w ciąży (najlepiej nie w pierwszym trymestrze). Niemniej istnieją pewne ograniczenia do wykonania go. Przeciwwskazania do obrazowania tą metodą są: 

  • bezwzględne, gdy pacjent posiada implanty ślimakowe czy elementy metaliczne w ciele, np. metalowe opiłki w gałce ocznej,
  • względne, gdy pacjent posiada neurostymulatory, klipsy naczyniowe, stabilizacje ortopedyczne, kardiowerter/defibrylator, stentgrafty, stymulatory serca, aparaty ortodontyczne, implanty stomatologiczne. Na podstawie wnikliwej oceny lekarza nadzorującego badanie można dopuścić do niego pacjenta.
Materiał partnera
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Eobuwie.pl oraz MODIVO uruchamiają w Rzeszowie wspólny koncept

​Eobuwie.pl to znany mieszkańcom Rzeszowa brand, którego sklep stacjonarny był już obecny w Galerii Rzeszów. Spółka wraca z konceptem w nowej odsłonie. 27. stycznia ponownie otwarto salon, tym razem wspólnie z ofertą...

Artykuł sponsorowany

Akwarium morskie – popularne fakty i mity

Akwaria morskie – pełne barw, bajecznych kształtów i stworzeń rodem przeniesionych z tajemniczych głębin mórz i oceanów – zawsze budziły spore emocje, zarówno oglądających je gości, jak i akwarystów, którzy je tworzą....

Artykuł sponsorowany

Problemy z jedzeniem i brak apetytu u osób starszych. Jak im pomóc?

Problemy z łaknieniem u seniorów nie są rzadkim zjawiskiem i mogą dotyczyć nie tylko samego pacjenta, lecz także jego rodziny.

Artykuł sponsorowany

Łączony koncept eobuwie.pl i MODIVO w Rzeszowie

Już 27. stycznia spółka MODIVO uruchomi w Rzeszowie łączony koncept ze stacjonarnym dostępem do ponad 20 000 produktów z oferty eobuwie.pl.

Artykuł sponsorowany

Opiekunka osoby starszej opcją na nową pracę?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat zwolnił i często mieliśmy więcej czasu na wszelkiego rodzaju przemyślenia oraz późniejsze wnioski dotyczące naszego dotychczasowego życia, czy pracy.

Artykuł sponsorowany

Regeneracja podczas snu - kilka elementów

Sen to ważna część naszego życia. Im jesteśmy młodsi, tym więcej potrzebujemy godzin snu. Noworodek śpi snem przerywanym, osoba dorosła najbardziej ceni sobie sen ciągły, w ilości ok. 6-8 godzin. Jeszcze innych...

Artykuł sponsorowany

Czym się charakteryzuje praca z osobami starszymi?

Otwarcie rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że w wielu branżach pojawiły się nowe perspektywy zawodowe.

Artykuł sponsorowany

Opiekunka seniora – gdzie jej szukać?

Życie nie zawsze przebiega bez większych, czy mniejszych problemów albo po prostu wyzwań, szczególnie jeśli mówimy o życiu rodzinnym.

Reklama