Rzeszów - Piątek, 27.12.2024
Reklama

Na co zwrócić uwagę przy leczeniu kaszlu krtaniowego u dorosłych?

Dodano:

Kaszel krtaniowy to typowy objaw zapalenia krtani, czyli infekcji górnych dróg oddechowych. O chorobie tej mówi się wtedy, gdy dochodzi do zapalenia fałdów głosowych i otaczających ich tkanek. U dzieci kaszel ten określa się mianem szczekającego, ponieważ przypomina szczekanie psa. Krtaniowy kaszel jest bardzo uporczywy i męczący, zwykle towarzyszy mu duszność i stridor, tj. świst krtaniowy, nazywany też szmerem1. Jak brzmi kaszel krtaniowy i w jaki sposób się go leczy? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!
 

Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu?


Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego, który jest dość trudny do opanowania i mocno daje się we znaki. Dźwięk wydawany podczas kasłania jest wysoki, szybki i urywany. Objawy kaszlu krtaniowego mogą przypominać odgłosy wydawane przez psa lub fokę. Kaszel szczekający jest typowym objawem chorób zapalnych krtani, u dzieci zwłaszcza podgłośniowego zapalenia krtani (tzw. krupu wirusowego). U dorosłych natomiast często występuje krtaniowy kaszel o przewlekłym charakterze2,3.


Krtaniowy kaszel i objawy towarzyszące


Wiemy już, czym jest kaszel krtaniowy, warto jednak jeszcze dodać, jakie objawy ze strony układu oddechowego mu zazwyczaj towarzyszą. Wśród objawów, na które najczęściej uskarżają się pacjenci, wymienia się m.in. takie jak1:

  • dyskomfort przy mówieniu i połykaniu,

  • obecność ciała obcego w krtani,

  • uczucie suchości w gardle,

  • ciągłe odchrząkiwanie,

  • świst wdechowy,

  • chrypka i ból gardła,

  • zmiana barwy głosu (lub nawet bezgłos),

  • duszność,

  • utrudnione oddychanie,

  • obrzęk krtani.


Przyczyny kaszlu krtaniowego u dorosłych


Zapalenie krtani zazwyczaj ma etiologię wirusową, wywołują je m.in. wirusy paragrypy i grypy typu A i B. U chorych z zaburzeniami odporności lub przyjmujących GKS wziewne krtaniowy kaszel pojawia się często w wyniku zakażenia grzybiczego. Do rozwoju stanu zapalnego w obrębie krtani doprowadzić też mogą czynniki drażniące, np. dym papierosowy lub refluks żołądkowo-przełykowy1.


Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?


Są sytuacje, kiedy męczący kaszel krtaniowy wymaga konsultacji z lekarzem. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy utrzymuje się powyżej 3 tygodni i nie ustępuje. Porady lekarza można zasięgnąć oczywiście wcześniej, jeśli objawy wydadzą nam się niepokojące, np. dojdzie do utraty głosu1.


Leczenie kaszlu krtaniowego – co warto wiedzieć?


Leczenie szczekającego kaszlu u dorosłych odbywa się zazwyczaj w domu i nie jest konieczna hospitalizacja. Głównie ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci o ciężkim przebiegu leczy się w warunkach szpitalnych.

Na kaszel krtaniowy u dorosłych w razie potrzeby można stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe i mukolityki. Jeśli to możliwe, stosuje się leczenie przyczynowe, które zależy od etiologii, np. na zakażenie bakteryjne stosuje się antybiotyki, a na grzybicze – leki przeciwgrzybicze1. Jeśli kaszel suchy po jakimś czasie zmieni się w mokry, można zastosować Deflegmin syrop, który go złagodzi i ułatwi odkrztuszanie4.

Reklama
Domowe sposoby na objawy zapalenia krtani


Przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych:

  • oszczędzanie głosu poprzez unikanie mówienia,

  • stosowanie tabletek do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu,

  • dbanie o nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości płynów,

  • stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej,

  • nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy,

  • częste wietrzenie pomieszczeń.

Jeśli jednak pomimo samodzielnie prowadzonego leczenia uporczywy kaszel krtaniowy nie odpuszcza, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Na zlecenie marki Deflegmin


Bibliografia:

  1. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.4.1 (dostęp: 2023.03.31.)).

  2. Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 2023.03.31.)).

  3. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2023.03.31.)).

  4. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop/ (dostęp: 2023.03.31.).

Artykuł sponsorowany
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Windykacja długów

Prowadzisz własną firmę, która przynosi satysfakcję i zyski. Jednak może być tak, że w pewnym momencie zaczynasz mieć pewne problemy.

Artykuł sponsorowany

Millenium Hall rozdaje 300 biletów na mecz Polska vs Reszta Świata!

Jesteś fanem żużla? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem? Nieważne na jakim etapie jesteś, mamy dla Ciebie niespodziankę!

Artykuł sponsorowany

Zorganizuj bezpieczne zabawy dla dzieci w ogrodzie

Aktywny wypoczynek w ogrodzie potrafi skutecznie poprawić nastrój i uzupełnić zapasy energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania.

Artykuł sponsorowany

O czym nie możemy zapomnieć w trakcie urządzania tarasu?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zawsze dodaje energii i nastraja nas pozytywnie. Dlatego, gdy tylko za oknem robi się ciepło, to zaczynamy rozpalać grill i prawdziwą biesiadę.

Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o formę na lato? Skorzystać z diety pudełkowej!

Sezon wakacyjny coraz bliżej, więc warto zacząć budować formę na lato. Dla wielu osób jest to niezwykle ważne, ale z różnych względów nie udaje im się tego osiągnąć. Prostym i skutecznym rozwiązaniem...

Artykuł sponsorowany

EKUZ – co to jest i jak wyrobić kartę EKUZ?

Jak należycie zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Ten problem nurtuje każdego, kto wybiera się na wczasy za granicę.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych

Przed końcem aktualnego i obowiązującego ubezpieczenia OC warto rozpocząć poszukiwania kolejnej polisy. Dzięki temu można znaleźć takie rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze finansowo.

Artykuł sponsorowany

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Reklama