Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu?
Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego, który jest dość trudny do opanowania i mocno daje się we znaki. Dźwięk wydawany podczas kasłania jest wysoki, szybki i urywany. Objawy kaszlu krtaniowego mogą przypominać odgłosy wydawane przez psa lub fokę. Kaszel szczekający jest typowym objawem chorób zapalnych krtani, u dzieci zwłaszcza podgłośniowego zapalenia krtani (tzw. krupu wirusowego). U dorosłych natomiast często występuje krtaniowy kaszel o przewlekłym charakterze2,3.
Krtaniowy kaszel i objawy towarzyszące
Wiemy już, czym jest kaszel krtaniowy, warto jednak jeszcze dodać, jakie objawy ze strony układu oddechowego mu zazwyczaj towarzyszą. Wśród objawów, na które najczęściej uskarżają się pacjenci, wymienia się m.in. takie jak1:
-
dyskomfort przy mówieniu i połykaniu,
-
obecność ciała obcego w krtani,
-
uczucie suchości w gardle,
-
ciągłe odchrząkiwanie,
-
świst wdechowy,
-
chrypka i ból gardła,
-
zmiana barwy głosu (lub nawet bezgłos),
-
duszność,
-
utrudnione oddychanie,
-
obrzęk krtani.
Przyczyny kaszlu krtaniowego u dorosłych
Zapalenie krtani zazwyczaj ma etiologię wirusową, wywołują je m.in. wirusy paragrypy i grypy typu A i B. U chorych z zaburzeniami odporności lub przyjmujących GKS wziewne krtaniowy kaszel pojawia się często w wyniku zakażenia grzybiczego. Do rozwoju stanu zapalnego w obrębie krtani doprowadzić też mogą czynniki drażniące, np. dym papierosowy lub refluks żołądkowo-przełykowy1.
Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?
Są sytuacje, kiedy męczący kaszel krtaniowy wymaga konsultacji z lekarzem. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy utrzymuje się powyżej 3 tygodni i nie ustępuje. Porady lekarza można zasięgnąć oczywiście wcześniej, jeśli objawy wydadzą nam się niepokojące, np. dojdzie do utraty głosu1.
Leczenie kaszlu krtaniowego – co warto wiedzieć?
Leczenie szczekającego kaszlu u dorosłych odbywa się zazwyczaj w domu i nie jest konieczna hospitalizacja. Głównie ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci o ciężkim przebiegu leczy się w warunkach szpitalnych.
Na kaszel krtaniowy u dorosłych w razie potrzeby można stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe i mukolityki. Jeśli to możliwe, stosuje się leczenie przyczynowe, które zależy od etiologii, np. na zakażenie bakteryjne stosuje się antybiotyki, a na grzybicze – leki przeciwgrzybicze1. Jeśli kaszel suchy po jakimś czasie zmieni się w mokry, można zastosować Deflegmin syrop, który go złagodzi i ułatwi odkrztuszanie4.
Reklama
Domowe sposoby na objawy zapalenia krtani
Przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych:
-
oszczędzanie głosu poprzez unikanie mówienia,
-
stosowanie tabletek do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu,
-
dbanie o nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości płynów,
-
stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej,
-
nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy,
-
częste wietrzenie pomieszczeń.
Jeśli jednak pomimo samodzielnie prowadzonego leczenia uporczywy kaszel krtaniowy nie odpuszcza, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Na zlecenie marki Deflegmin
Bibliografia:
-
Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.4.1 (dostęp: 2023.03.31.)).
-
Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 2023.03.31.)).
-
Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2023.03.31.)).
-
Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop/ (dostęp: 2023.03.31.).
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz