Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Musisz zrezygnować z wyjazdu na wakacje? Możesz odzyskać pieniądze!

Dodano:

Od dawna planujesz swój wymarzony wakacyjny wyjazd. Wycieczkę w biurze podróży opłaciłeś już wiele miesięcy temu i niecierpliwie odliczasz czas do urlopu. Pech sprawia jednak, że tuż przed nim dopada Cię choroba, która wyklucza jakąkolwiek podróż. Co teraz? Czy oprócz wakacji stracisz też pieniądze? Jeżeli wcześniej pomyślisz o ubezpieczeniu, nie będziesz musiał się tym przejmować!
 

Planowanie wakacyjnych wojaży z dużym wyprzedzeniem to często nie tyle możliwość, co obowiązek. W końcu wielu z nas musi z wyprzedzeniem zgłaszać urlopy, co sprawia, że perspektywiczne myślenie staje się koniecznością. Niestety, los bywa złośliwy i plany, które wyglądały idealnie np. w styczniu, w sierpniu mogą się nam kompletnie posypać, kosztując nie tylko sporo nerwów, ale i dużo pieniędzy. Na szczęście przynajmniej te ostatnie możesz odzyskać, w czym pomoże Ci ubezpieczenie od rezygnacji z podróży.


Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – co to jest?


Wyjaśniając w najbardziej ogólny sposób, można powiedzieć, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to rodzaj ochrony ubezpieczeniowej, która zadziała w momencie odwołania zaplanowanego wyjazdu z uwagi na nieprzewidziane okoliczności. Co to dokładnie oznacza?

Przede wszystkim, w zależności od polityki firmy ubezpieczeniowej polisa chroniąca w razie odwołania podróży może być albo osobnym produktem ubezpieczeniowym, albo dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego. Warunki jej zakupu mogą więc być nieco inne w różnych towarzystwach. Wszędzie działa ona jednak na podobnych zasadach. Będzie można z niej skorzystać:

  • w razie całkowitej rezygnacji z zaplanowanej wycieczki,
  • w przypadku rezygnacji z zaplanowanych noclegów,
  • jeżeli będzie trzeba anulować bilety lotnicze.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Obowiązują bowiem dodatkowe warunki, przez co nie w każdym przypadku będzie możliwość skorzystania z ubezpieczenia. Przykładowo, jeżeli zrezygnujesz z opłaconej wcześniej wycieczki, bo w tym samym terminie znajdziesz inną w korzystniejszej cenie, nie będziesz mógł liczyć na zwrot kosztów. Warunkiem działania ochrony jest to, żeby odwołanie podróży nastąpiło na skutek nagłej sytuacji, której nie dało się wcześniej przewidzieć. Może nią być m.in.:

  • śmierć bliskiej osoby,
  • nieszczęśliwy wypadek,
  • nagłe zachorowanie,
  • szkoda na mieniu (np. w wyniku przestępstwa),
  • utrata pracy,
  • kradzież dokumentów osobistych,
  • egzamin poprawkowy,
  • wezwanie do sądu.

Ogólnie rzecz biorąc, można więc uznać, że chodzi o zdarzenia losowe. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel może podchodzić do sprawy nieco inaczej, dlatego przed zakupem polisy należy zawsze sprawdzić jej warunki zapisane w OWU.


Kiedy kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Reklama
Oprócz wystąpienia zdarzenia losowego, które stanie na przeszkodzie zaplanowanej podróży, istnieje jeszcze drugi ważny warunek, od którego zależy, czy ubezpieczenie od rezygnacji z podróży zadziała. Jest to termin jego zakupu.

W przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/), które można nabyć w dowolnym momencie przed wyjazdem, a nawet w jego trakcie – oczywiście pamiętając o okresie karencji – ubezpieczenie kosztów rezygnacji ma ściśle ustalone terminy, w których należy je wykupić, aby zagwarantować sobie ochronę.

  1. Najpóźniej na 30 dni przed planowanym wyjazdem – jeżeli wycieczka została zakupiona wcześniej.
  2. W dniu rezerwacji wycieczki lub niedługo po nim – jeżeli wycieczka została wykupiona w terminie mniej niż 30 dni przed wyjazdem.

Skąd takie ograniczenie? Chodzi o ograniczenie możliwości oszukania ubezpieczyciela. W końcu im bliżej wycieczki, tym łatwiej przewidzieć pewne okoliczności, które mogą uniemożliwić podróż, co wykluczałoby wypełnienie warunku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji. Trzeba też pamiętać, że choć wskazane powyżej terminy są najczęściej występującymi, to ubezpieczyciele mogą je dowolnie zmieniać. Szczegóły znajdziesz w OWU.

Co zrobić, żeby uzyskać zwrot kosztów za wycieczkę?

Ktoś może zapytać – ale po co mi właściwie ubezpieczenie, skoro mogę zwrócić się do biura podróży z prośbą o zwrot kosztów? Rzecz w tym, że możesz się wówczas nieprzyjemnie zaskoczyć. O ile bowiem podróżny może w dowolnej chwili przed rozpoczęciem wycieczki zrezygnować z udziału w niej, to organizator wciąż może żądać od niego opłaty. Dlaczego?

Trzeba pamiętać, że organizator imprezy turystycznej ponosi pewne niemożliwe do odzyskania koszty. Najczęściej zabezpiecza się więc na taki wypadek odpowiednim zapisem w umowie, który reguluje opłatę za odstąpienie od niej. Ale to nie wszystko. Nawet jeśli w umowie nie będzie właściwego punktu, biuro podróży nadal może domagać się uzasadnionej opłaty. Umożliwiają mu to przepisy Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

W gruncie rzeczy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest zatem jedynym sposobem na odzyskanie zainwestowanych w podróż środków. Jak to zrobić? Nic trudnego. Wystarczy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, np. za pomocą infolinii lub przez elektroniczny formularz zgłoszenia szkody na stronie internetowej. Jeżeli udokumentujesz zdarzenie, które uniemożliwiło Ci wyjazd, otrzymasz zwrot kosztów.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Artykuł sponsorowany

Plakaty do druku - na co zwracać uwagę

Plakaty są świetną formą reklamy – pod warunkiem, że są odpowiednio wykonane i wykorzystamy je w należyty sposób. Dzięki plakatom do druku nie tylko w łatwy sposób możemy dotrzeć do naszych potencjalnych...

Reklama