Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Dodano:

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie. Czy taka dyscyplina jest spowodowana nakazem prawnym? Nie, w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Jak to wygląda w innych krajach Europy?


Czy w Polsce jest prawny obowiązek wymiany opon?


Nie każdy jest świadomy tego, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Tak naprawdę sami kierowcy decydują, jakie ogumienie zastosują w swoich autach. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją odgórne przepisy, których muszą się trzymać (np. dotyczące minimalnej wysokości bieżnika).
Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy sezonowej wymiany opon mają swoje racje. Ci pierwsi uważają, że nowe zobowiązanie dla kierowców znacznie poprawiłoby poziom bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne (globalne ocieplenie). Twierdzą oni, że zimy nie są już takie srogie jak kiedyś, dlatego opony letnie lub całoroczne spokojnie poradzą sobie z lekkim mrozem czy śniegiem.


Czy za brak opon zimowych grozi mandat? Wymiana opon


Przepisy ruchu drogowego dotyczą również ogumienia. Choć ustawy milczą na temat wymiany opon, pośrednio nawiązują do tego tematu. Mandat można dostać w wielu przypadkach.
Jeden z przepisów mówi, że minimalna wysokość bieżnika w samochodzie powinna wynosić 1,6 mm. Niestety, jeżeli zetrze się on poniżej 4 mm, bardzo łatwo będzie wpaść w poślizg. Policjanci mogą również zwrócić uwagę na sposób montażu opon (czy zostały zamontowane na jednej osi, tzn. czy kierunek obrotu zaznaczony na oponie jest zgodny z kierunkiem jazdy) oraz na ich rozmiar.
Mandat można również otrzymać za zły stan techniczny ogumienia (pęknięcia, bąble, uszkodzenia mechaniczne, wyraźne zużycie). To wiąże się pośrednio z typem opon. Warto pamiętać, że opona letnia szybciej się zniszczy na śnieżnych drogach, aniżeli przystosowane do mroźnych warunków ogumienie zimowe.


Wymiana opon – gdzie tego dokonać?


Wymiana opon na zimowe to kwestia, którą można się zająć samodzielnie (w przydomowym garażu) lub w warsztacie samochodowym. Większość polskich kierowców skłania się ku drugiej opcji. Wymiana opon w Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Białymstoku wygląda tak samo. Mechanicy doskonale znają zasady ruchu drogowego i wiedzą, jak prawidłowo wymienić opony tak, by kierowca nie dostał później mandatu.


Wymiana opon na zimowe – jak to wygląda w innych krajach Europy?

Reklama
Obowiązek wymiany opon samochodowych na zimowe wygląda inaczej w różnych krajach Europy. Na Węgrzech czy w Grecji sytuacja prezentuje się tak, jak w Polsce – brak wyraźnego przepisu prawnego, który zobowiązywałby do zmiany ogumienia na sezon. Inaczej wygląda to u naszych sąsiadów – w Czechach, Słowacji czy Niemczech.
Niemieccy kierowcy muszą wymieniać opony na zimowe – obowiązek ten wchodzi w życie, gdy na drogach pojawia się lód, śnieg, gołoledź i błoto pośniegowe. U zachodniego sąsiada nie ma wyraźnej daty, kiedy należy zmienić ogumienie. Kierowcy muszą podjąć decyzję indywidualnie.
W Czechach jazda na oponach zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Oprócz tego czescy kierowcy mają wymienić ogumienie wtedy, kiedy pojawią się trudne, mroźne warunki atmosferyczne. Sytuacja jest zatem kuriozalna – mogą oni otrzymać wysoki mandat (nawet do 2000 koron), jeśli przed 1 listopada akurat spadł śnieg, a oni nie zdążyli jeszcze wymienić opon. Dlatego Czesi zazwyczaj decydują się zakładać ogumienie zimowe wcześniej. Na Słowacji zasady ruchu drogowego prezentują się podobnie.
Kolejny kraj, w którym istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe to Austria. Oficjalny okres obowiązywania jazdy na zimówkach to 1 listopada – 15 kwietnia. Teoretycznie mandaty w Austrii za nieprzestrzeganie tego obowiązku nie są zbyt wysokie (około 35 euro). Wiele jednak zależy od postawy i nastawienia policjantów, którzy nakładają karę na austriackiego kierowcę. Jeśli uznają oni, że jazda na oponach letnich w czasie zimowych miesięcy stworzyła zagrożenie dla ruchu drogowego, mandat może wzrosnąć do niebotycznej kwoty – 5 tysięcy euro.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czarnogóra - bałkańska perła

Nie bez powodu Czarnogóra bywa określana „ukrytym skarbem Adriatyku” lub „bałkańską perłą”. 

Artykuł sponsorowany

Jak zarobić na kryptowalutach?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy wskoczyć do zwariowanego świata kryptowalut to prawdopodobnie zastanawiałeś się również, czy nie jest już za późno.

Artykuł sponsorowany

Sprzedaż na rynkach krajowych i zagranicznych - Ryzyka w transakcjach handlowych

Decyzja o wyjściu na rynki zagraniczne – to milowy krok w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa i wielkie wyzwanie dla właścicieli i kierowników. Warto się do tego kroku dobrze przygotować, by uniknąć błędów i...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować podczas zakupu nowego biurka gamingowego?

Kochasz spędzać czas wolny na fascynujących rozgrywkach? Z pasją oddajesz się szaleńczym wyścigom, wspinaczkom i pokonywaniu najsilniejszych przeciwników? Doskonale rozumiemy Twoją pasję, bo jest ona też częścią naszego świata. Czy wiesz, czym...

Artykuł sponsorowany

Najtańszy kredyt gotówkowy - jak go wybrać?

Duża ilość ofert kredytów na rynku może przyprawić osoby poszukujące odpowiedniego rozwiązania o ból głowy.

Artykuł sponsorowany

Kupowanie sprzętu online tak by wyjść na tym dobrze

W obecnym czasie znacznie odczuwalny jest wzrost sprzedaży internetowej, zarówno branży spożywczej, tekstylnej, kosmetycznej, jak i branży elektronicznej oraz sprzętu AGD. Szacuje się, że rynek ten będzie rósł w tempie dwucyfrowym w...

Artykuł sponsorowany

Kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje

Każdy ma czasami sytuacje w życiu, kiedy potrzebuje dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki lub przeciwnie, na zaplanowane, większe przedsięwzięcie finansowe, jak na przykład remont, zakup samochodu lub wymarzone wakacje. Rozwiązaniem w takiej...

Artykuł sponsorowany

Jakich dekoracji użyć do ocieplenia wnętrza? Dekoracje na ścianę i na meble

Dlaczego jedne wnętrza jawią się jako ciepłe i przytulne, a drugie przeciwnie – zimne i surowe? Kluczem do sukcesu są dekoracyjne dodatki. Zobacz, jak je dobrać, by stworzyć w domu ciepły klimat.

Reklama