Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Dodano:

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie. Czy taka dyscyplina jest spowodowana nakazem prawnym? Nie, w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Jak to wygląda w innych krajach Europy?


Czy w Polsce jest prawny obowiązek wymiany opon?


Nie każdy jest świadomy tego, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Tak naprawdę sami kierowcy decydują, jakie ogumienie zastosują w swoich autach. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją odgórne przepisy, których muszą się trzymać (np. dotyczące minimalnej wysokości bieżnika).
Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy sezonowej wymiany opon mają swoje racje. Ci pierwsi uważają, że nowe zobowiązanie dla kierowców znacznie poprawiłoby poziom bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne (globalne ocieplenie). Twierdzą oni, że zimy nie są już takie srogie jak kiedyś, dlatego opony letnie lub całoroczne spokojnie poradzą sobie z lekkim mrozem czy śniegiem.


Czy za brak opon zimowych grozi mandat? Wymiana opon


Przepisy ruchu drogowego dotyczą również ogumienia. Choć ustawy milczą na temat wymiany opon, pośrednio nawiązują do tego tematu. Mandat można dostać w wielu przypadkach.
Jeden z przepisów mówi, że minimalna wysokość bieżnika w samochodzie powinna wynosić 1,6 mm. Niestety, jeżeli zetrze się on poniżej 4 mm, bardzo łatwo będzie wpaść w poślizg. Policjanci mogą również zwrócić uwagę na sposób montażu opon (czy zostały zamontowane na jednej osi, tzn. czy kierunek obrotu zaznaczony na oponie jest zgodny z kierunkiem jazdy) oraz na ich rozmiar.
Mandat można również otrzymać za zły stan techniczny ogumienia (pęknięcia, bąble, uszkodzenia mechaniczne, wyraźne zużycie). To wiąże się pośrednio z typem opon. Warto pamiętać, że opona letnia szybciej się zniszczy na śnieżnych drogach, aniżeli przystosowane do mroźnych warunków ogumienie zimowe.


Wymiana opon – gdzie tego dokonać?


Wymiana opon na zimowe to kwestia, którą można się zająć samodzielnie (w przydomowym garażu) lub w warsztacie samochodowym. Większość polskich kierowców skłania się ku drugiej opcji. Wymiana opon w Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Białymstoku wygląda tak samo. Mechanicy doskonale znają zasady ruchu drogowego i wiedzą, jak prawidłowo wymienić opony tak, by kierowca nie dostał później mandatu.


Wymiana opon na zimowe – jak to wygląda w innych krajach Europy?

Reklama
Obowiązek wymiany opon samochodowych na zimowe wygląda inaczej w różnych krajach Europy. Na Węgrzech czy w Grecji sytuacja prezentuje się tak, jak w Polsce – brak wyraźnego przepisu prawnego, który zobowiązywałby do zmiany ogumienia na sezon. Inaczej wygląda to u naszych sąsiadów – w Czechach, Słowacji czy Niemczech.
Niemieccy kierowcy muszą wymieniać opony na zimowe – obowiązek ten wchodzi w życie, gdy na drogach pojawia się lód, śnieg, gołoledź i błoto pośniegowe. U zachodniego sąsiada nie ma wyraźnej daty, kiedy należy zmienić ogumienie. Kierowcy muszą podjąć decyzję indywidualnie.
W Czechach jazda na oponach zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Oprócz tego czescy kierowcy mają wymienić ogumienie wtedy, kiedy pojawią się trudne, mroźne warunki atmosferyczne. Sytuacja jest zatem kuriozalna – mogą oni otrzymać wysoki mandat (nawet do 2000 koron), jeśli przed 1 listopada akurat spadł śnieg, a oni nie zdążyli jeszcze wymienić opon. Dlatego Czesi zazwyczaj decydują się zakładać ogumienie zimowe wcześniej. Na Słowacji zasady ruchu drogowego prezentują się podobnie.
Kolejny kraj, w którym istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe to Austria. Oficjalny okres obowiązywania jazdy na zimówkach to 1 listopada – 15 kwietnia. Teoretycznie mandaty w Austrii za nieprzestrzeganie tego obowiązku nie są zbyt wysokie (około 35 euro). Wiele jednak zależy od postawy i nastawienia policjantów, którzy nakładają karę na austriackiego kierowcę. Jeśli uznają oni, że jazda na oponach letnich w czasie zimowych miesięcy stworzyła zagrożenie dla ruchu drogowego, mandat może wzrosnąć do niebotycznej kwoty – 5 tysięcy euro.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

W jakich zastosowaniach wykorzystywana jest stal narzędziowa?

Stal narzędziowa to wysokiej jakości materiał, który jest powszechnie stosowany w wielu przedsiębiorstwach. Może przede wszystkim służyć do produkcji wytrzymałych narzędzi, które z powodzeniem posłużą w wielu zastosowaniach i które pozwolą na...

Artykuł sponsorowany

Mazda MX-30 z Ekodopłatą Mazdy najkorzystniej wycenionym elektrycznym SUV-em na polskim rynku

Elektryczna Mazda MX-30 dostępna od 2020 r. regularnie notuje stabilne wyniki sprzedaży zarówno w Europie, jak i w Polsce. W ciągu niespełna trzech lat na polskie drogi trafiło już ponad 800 sztuk...

Artykuł sponsorowany

Jak zamontować taśmy LED na suficie?

Odpowiednio dobrane oświetlenie tworzy we wnętrzu wyjątkowy klimat. Rozproszone źródła światła oprócz swoich praktycznych zalet są w stanie wydobyć z aranżacji to co najlepsze, sprawiając, że w pomieszczeniu chce się przebywać. Taśmy...

Artykuł sponsorowany

Czym grozi nielegalne odprowadzanie ścieków?

Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie obowiązki narzuca na niego polski ustawodawca. Wśród najważniejszych można wymienić odprowadzanie ścieków w prawidłowy, a więc legalny sposób, który będzie...

Artykuł sponsorowany

Style architektoniczne, które musisz znać!

Stylem architektonicznym nazywamy zorganizowany porządek estetyczny i konstrukcyjny, który pozwala przyporządkować dany budynek do określonego nurtu. Stylistyka zależeć będzie zarówno od okresu, jak i położenia geograficzne. Zastanawiasz się, jakie style architektury dominują...

Artykuł sponsorowany

Chcesz zachwycać olśniewającym uśmiechem? 3 sprawdzone sposoby na lśniące i zdrowe zęby

Podpowiadamy, jak osiągnąć efekt białego uśmiechu. Poznaj sprawdzone metody dbania o piękne i zdrowe zęby!

Artykuł sponsorowany

FitApetit - Catering dietetyczny 2.0.

Czy catering dietetyczny jest mi potrzebny? Możliwe, że nie. Możesz wstać rano, zrobić na szybko śniadanie, potem w pracy zamówić coś z dostawą do biura, a na koniec dnia, po powrocie do...

Artykuł sponsorowany

DietBox: Smaczny i zdrowy catering dietetyczny

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak istotnym elementem egzystencji ludzkiej jest odpowiednie odżywianie w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej oraz kondycji psychicznej. Jednak z powodu intensywnego trybu życia wielu...

Reklama