Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Kredyt dla firm - co warto wiedzieć na ten temat?

Dodano:

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem kosztów przez przedsiębiorców. Zwiększone zapotrzebowanie na środki pieniężne występuje szczególnie podczas gruntownych zmian, nowych inwestycji czy adaptacji firmy do aktualnego zapotrzebowania ze strony konsumentów. Często zdarza się, że firma nie posiada wystarczającego kapitału, aby pokryć swoje bieżące wydatki. W tej sytuacji warto zwrócić się o pomoc finansową do instytucji bankowych. Jednym ze sposobów finansowania przedsiębiorstw jest kredyt dla firm.

Kredyt dla firm – na czym polega?

Kredyt dla firm to forma finansowania przez instytucje bankowe przeznaczona dla przedsiębiorców. W zależności od tego, na jaki cel będzie przeznaczony uzyskany przez kredytobiorcę kapitał, można rozróżnić dwa rodzaje kredytów dla firm. Są one wsparciem dla przedsiębiorców i są doskonałym rozwiązaniem dla rozwoju biznesu.
 
Pierwszy z nich to kredyt obrotowy dla firm. Jest on przeznaczony dla pokrycie bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Najczęściej starają się o niego przedsiębiorcy, którzy mają problem z zachowaniem płynności finansowej firmy np. z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na wytwarzane przez firmę usługi lub produkty. Dzięki kredytowi obrotowemu przedsiębiorstwo może odzyskać płynność finansową, która rzutuje na jego kondycję i bezpieczeństwo. Stabilność finansowa pozwala na wdrożenie kroków ku działaniom rozwojowym prowadzonej działalności.
 
Drugim rodzajem jest kredyt inwestycyjny dla firm. Jest to rodzaj pożyczki dla firm na sfinansowanie nowych inwestycji. Kredyt inwestycyjny wyróżnia się możliwością uzyskania dużego kapitału, którego można uzyskać od banku. Zdarzają się sytuacje, gdy banki nie określają maksymalnej kwoty kredytowania dla tego rodzaju kredytu. Częstym warunkiem uzyskania kredytu, podobnie jak przy kredycie mieszkaniowym jest konieczność posiadania wkładu własnego – najczęściej plasuje się on na poziomie od 20 do 30 % wartości inwestycji.
 
Kredyt dla firm – jak uzyskać?

Jak uzyskać kredyt dla firm? Przede wszystkim musisz zapoznać się z warunkami kredytowania, jakie stawia wybrana przez Ciebie instytucja bankowa. W zależności od banku warunki uzyskania finansowania mogą być bardziej restrykcyjne, lub charakteryzować się większą elastycznością. Rzetelną pomoc znajdziesz także na portalu Wspieramy Firmy.
 
Reklama
Przy ubieganiu się o kredyt inwestycyjnego kluczowym elementem będzie dobrze napisany biznesplan. Wiarygodny i rzetelny plan finansowy z dobrymi perspektywami pozwoli przekonać bank do pozytywnej decyzji kredytowej. Ponadto należy pamiętać o posiadaniu wkładu własnego. Przy ubieganiu się o kredyt inwestycyjny banki będą również wymagać dokumentów rejestrowych, finansowych i innego rodzaju dokumentacji (np. wyciągu z rachunków firmowych). Przy ubieganiu się o kredyt obrotowy ważna jest zdolność kredytowa oraz historia w BIK. Oczywiście tutaj też należy dołączyć właściwą dokumentację.

Kredyt dla firm – ile można uzyskać?

W zależności od rodzaju kredytu dla firm oraz polityki instytucji bankowej maksymalna kwota kredytowania może się znacząco różnić. Zazwyczaj przy kredycie inwestycyjnym kapitał, jaki można uzyskać, jest większy niż przy kredycie obrotowym. Środki, jakie można uzyskać dla firmy, mogą sięgać nawet milionów złotych – 3 mln do 5 mln w zależności od banku. Dużą rolę ma tutaj także wcześniejsza współpraca z danym bankiem, który udzieli więcej środków przedsiębiorcy, który korzystał z jego usług finansowych.
 
Jednakże przy kredycie obrotowym możesz także starać się o tak duże środki – kluczem do sukcesu jest właściwe argumentowanie konieczności uzyskania środków pieniężnych na bieżące wydatki.

Kredyt dla firm – ile czasu musisz prowadzić firmę, aby uzyskać kredyt?

Kredyt dla firm dostępny jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jednakże duże znaczenie przy staraniu się o kredyt dla firm ma okres istnienia firmy na rynku. Przeważnie banki stawiają wymóg istnienia przedsiębiorstwa na rynku minimum 6 miesięcy do nawet 2 lat.

 
Źródło: Art. zewnętrzny
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Na czym polega obróbka laserowa metali?

Użycie lasera stanowi szybki i efektywny sposób obróbki metalu. Narzędzie sprawdza się szczególnie przy realizacji zleceń wymagających ogromnej precyzji. Spawanie lub cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i...

Artykuł sponsorowany

Nowy Mercedes-Benz Klasy C w wersjach Limuzyna i Kombi

Witaj w nowym, jeszcze bardziej cyfrowym i efektywnym świecie. Witaj w domu! Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

Artykuł sponsorowany

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazdy bez wątpienia są dobrą okazją do zobaczenia nowych miejsc i poznania innej kultury, jednak podczas takich podróży może dojść do niespodziewanych wydarzeń. Nagła konieczność skorzystania z pomocy medycznej poza granicami Polski...

Artykuł sponsorowany

Co to jest węgiel orzech?

Węgiel kamienny jest dużo częściej stosowany do ogrzewania niż węgiel brunatny. Wynika to, przede wszystkim, z tego, że jest bardziej kaloryczny. W przypadku osób korzystających z ogrzewania węglowego, wybór najczęściej pada na...

Artykuł sponsorowany

Innowacje technologiczne dla przemysłu farmaceutycznego tworzone na Podkarpaciu

Współczesny świat czeka wiele zmian i wyzwań związanych z dostosowywaniem się do post-pandemicznej rzeczywistości, na której nadejście faktycznie wciąż czekamy.

Artykuł sponsorowany

Rasy groźnych psów

Mówią, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach bohaterskich zwierzaków, które podjęły się heroicznego czynu, wyciągnięcie osoby z pożaru, uratowania topiącego się dziecka, czy odnalezienia jeszcze żywych ludzi pod...

Artykuł sponsorowany

Spotkania brokerskie - szansa na zdobycie nowych rynków

Ubiegły rok dla wielu przedsiębiorców przebiegł pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią COVID-19.

Artykuł sponsorowany

Pit 37 – dla kogo?

Początek roku wielu osobom kojarzy się ze spływającymi od pracodawców drukami pit – 11 oraz oczywiście wizją rozliczeń.

Reklama