Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Dodano:

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania. Do obowiązków każdego pracodawcy należy wypłacenie pieniędzy pracownikom, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i konkretnym terminie.

Kiedy otrzymamy wynagrodzenie?

Przywilejem i prawem wszystkich pracowników w każdej firmie jest wiedza o tym, kiedy otrzyma się wynagrodzenie za swoje usługi z tytułu umowy o pracę. Zatrudniając daną osobę, pracodawca zobowiązuje się terminowo przekazywać pensję i ujawnić jej jak będą wyglądać jej zarobki. Termin wypłaty powinien być z góry ustalony, już na początku współpracy oraz niezmienny. Data, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie, może być wymieniona w umowie, ale też w układzie zbiorowym albo specjalnym regulaminie. Kolejną ważną kwestią jest wcześniejsze ustalenie ile razy w miesiącu zostaniemy nagrodzeni za swoją pracę.

Tygodniówka – wady i zalety

Coraz częściej spotykane są wypłaty w formie „tygodniówek”, które najczęściej są cechą umowy o dzieło lub zlecenie. Zaletą jest zapewnienie przez pracodawcę bezpieczeństwa finansowego w związku z brakiem umowy o pracę i częstszy zastrzyk gotówki. Natomiast wady wiążą się z brakiem umowy o pracę, a zatem i ubezpieczenia medycznego.
Reklama
Wynagrodzenie – inne kwestie, o których powinieneś wiedzieć
  • Warto także pamiętać, że w przypadku umowy o pracę zatrudnieni powinni otrzymać pensję w ciągu pierwszych dziesięciu dni każdego miesiąca. Jeśli taki termin przypada w dzień wolny od pracy lub świąteczny, pracodawca powinien dokonać zapłaty chwilę wcześniej.
  • Pamiętajmy też, że niezgodne z prawem jest określenie terminu wypłaty, jako „od…do…”.
  • Pracownicy również coraz rzadziej otrzymują wynagrodzenie „do ręki”. Rezygnując z takiej formy, przedsiębiorstwa nie muszą gromadzić podpisów podwładnych, które są dowodem otrzymania pieniędzy. Jednocześnie pracodawcy zobowiązują się, aby przelewy na konta bankowe dotarły na czas, a dowód stanowią potwierdzenia, do których obie strony mają dostęp.
  • Z kolei, jeśli chodzi o premie roczne i kwartalne, to są one wypłacane z dołu i w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Plakaty do druku - na co zwracać uwagę

Plakaty są świetną formą reklamy – pod warunkiem, że są odpowiednio wykonane i wykorzystamy je w należyty sposób. Dzięki plakatom do druku nie tylko w łatwy sposób możemy dotrzeć do naszych potencjalnych...

Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić firmy pożyczkowe?

Ostatnie lata to gwałtowny rozwój firm pozabankowych oferujących szybkie pożyczki.

Artykuł sponsorowany

Popularne prezenty dla miłośników psów!

Wybranie odpowiedniego prezentu dla miłośnika psów może być nie lada wyzwaniem. Wszystko za sprawą szerokiego wyboru drobiazgów i akcesoriów z psimi motywami, które znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść żurawinę?

Żurawina znana jest w Polsce pod wieloma postaciami. Jednak rzadko sięga się po świeże owoce, zdecydowanie częściej wybierany jest sok lub jej suszona wersja.

Artykuł sponsorowany

Alternatywy AutoCAD – co wygodniej?

Programy CAD do projektowania różnią się pomiędzy sobą ceną i funkcjonalnością. Pierwszy kontakt z narzędziami początkującego projektanta to najczęściej opcja autocad pobierz.

Artykuł sponsorowany

Awangarda i klasyka w jednym – fotoobrazy, czyli Twoje własne zdjęcia drukowane na płótnie

Początki malowania obrazów na płótnie sięgają epoki renesansu, w której ramy malarstwa zostały poszerzone o nowe, innowacyjne techniki.

Artykuł sponsorowany

Najładniejsze smartfony

Przy wyborze nowego smartfona można kierować się różnymi kryteriami. Niektórzy potrzebują telefonu do grania w gry, inni chcą wykonywać wysokiej jakości fotografie i filmy, jeszcze inni natomiast kierują się designem, ponieważ –...

Artykuł sponsorowany

Program Czyste Powietrze – sprawdź zasady i warunki

Rządowy program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują wymienić przestarzały sprzęt grzewczy i przeprowadzić termomodernizację budynku.

Reklama