Separator magnetyczny – co to za urządzenie?
Separator magnetyczny to urządzenie, które wykorzystywane jest do wychwytywania metalicznych zanieczyszczeń magnetycznych z różnego typu mieszanek, zarówno tych sypkich, jak i ciekłych. Można stosować je zarówno przed, w trakcie, jak i po produkcji materiału, a także dostosowywać, aby z łatwością wyłapywały poszczególne materiały magnetyczne z różną intensywnością. Pomimo tego, że ich zastosowanie ma niemalże zawsze przemysłowy charakter, posiadają one mnóstwo różnych zastosowań w wielu branżach. Separatory magnetyczne to nieodłączny element wyposażenia hal produkujących żywność czy leki. Za pomocą odpowiedniej siły magnetycznej separatory wychwytują i oddzielają ferromagnetyczne, a w niektórych przypadkach paramagnetyczne zanieczyszczenia metaliczne. Czym oprócz wielkości różnią się między sobą poszczególne urządzenia?
Separatory najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj separacji, na separatory automatyczne i ręczne. Jak mówi sama ich nazwa, automatyczna segregacja nie wymaga obsługi manualnej, której nie da się uniknąć w przypadku ręcznych separatorów magnetycznych. Ponadto separatory można podzielić także ze względu na rodzaj separowanego materiału – suchy lub ciekły. Do suchych materiałów, przy których produkcji często wykorzystuje się te urządzenia, można zaliczyć takie produkty spożywcze jak zboża, mąkę, mak, cukier czy sól. Natomiast materiały ciekłe mogą obejmować emulsje do płukania i odtłuszczania, oleje czy syropy.
Jak działają separatory magnetyczne?
Wśród separatorów wyróżnić można płytowe, belkowe oraz separacyjne bębny magnetyczne, które wykorzystywane są przeważnie do separacji elementów dużych, ale nadają się one także do materiałów sypkich takich jak opiłki metali. Z sukcesem stosuje się je w przemyśle spożywczym, tytoniowym, drzewnym, farmaceutycznym, ceramice, recyklingu materiałów odpadowych czy przetwórstwie tworzyw sztucznych. Wyróżnić można również separatory magnetyczne rusztowe i kanałowe, które szczególnie dobrze sprawdzają się do wychwytywania drobnych materiałów magnetycznie miękkich. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat separatorów, odwiedź stronę producenta urządzeń magnetycznych Magnepol.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz