Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Jak łatwo i skutecznie wyczyścić fugi?

Dodano:

Aby znajdujące się w łazience i kuchni płytki prezentowały się idealnie i efektownie, konieczne jest zadbanie o fugi - szczególnie wtedy, gdy oprócz funkcji praktycznej, pełnią także rolę dekoracji. Porowata struktura fug oraz wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach, w których kładzie się płytki sprawiają, że są one podatne na trudne do usunięcia zabrudzenia; dodatkowo mogą rozwijać się w nich bakterie i szkodliwe grzyby. Na szczęście utrzymanie fug w czystości może być naprawdę proste, a domowe sposoby pozwalają cieszyć się ich nienagannym wyglądem.
 

Dlaczego fugi wymagają czyszczenia?

 

Zabrudzenia pojawiają się na każdej powierzchni w domu, szczególnie na podłodze. Szczeliny między sąsiadującymi płytkami ściennymi lub podłogowymi wypełnione chropowatą, porowatą substancją są szczególnie podatne na ich gromadzenie. Oprócz tego fugi mają częsty bezpośredni kontakt z wodą i znajdują się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest wyższa. W połączeniu z kurzem sprawia to, że panują na nich idealne warunki do rozwoju pleśni oraz namnażania się bakterii. Jasne fugi zauważalnie żółkną, pojawiają się ciemne przebarwienia, mogące świadczyć o pojawieniu się grzybów. W dodatku pozbycie się zanieczyszczeń staje się wyraźnie trudniejsze. Z tego powodu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i suszeniu fug, które pozwoli zapobiec trwałemu zabrudzeniu oraz rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Jednak czym wyczyścić fugi, by było to proste i skuteczne?
 

Najczęstszy błąd przy czyszczeniu fug


Wiele osób czyści fugi za pomocą drucianych szczotek, nożyków lub tzw. "druciaków" uważając, że w ten sposób najskuteczniej pozbędą się zabrudzeń, które dostały się między płytki. Jest to jednak błąd, który może uszkodzić nie tylko fugi, ale i powierzchnię samych płytek. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest czyszczenie fug za pomocą miękkich gąbeczek i bawełnianych ścierek - radzi ekspert ds. jakości firmy Cersanit - dobrym rozwiązaniem może być także wykorzystanie niewielkich szczoteczek, na przykład do zębów, o miękkim włosiu. 
 

Jakimi środkami wyczyścić fugi?

Reklama
Oprócz unikania ostrych narzędzi należy pamiętać także o stosowaniu odpowiednich środków. Tradycyjne środki czystości często zawierają substancje żrące, które również mogą uszkadzać płytki i fugi. Dodatkowo często mają gęstą konsystencję, przez którą ich późniejsze usunięcie może być trudne; to z kolei jest szczególnie istotne przy powierzchniach takich jak płytki do kuchni, w pobliżu których może znajdować się żywność.Do najskuteczniejszych domowych środków do czyszczenia fug należą: - roztwór octu i sody oczyszczonej (100 ml octu na jedno opakowanie sody) naniesiony na fugi, pozostawiony na godzinę i zmyty miękką gąbką, - proszek do pieczenia - wystarczy posypać nim zwilżone fugi i pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie wystarczy zmyć go wodą razem z zabrudzeniami, - sok z cytryny - stosowany podobnie jak proszek do pieczenia skutecznie usuwa przebarwienia. Należy jednak pamiętać, by używać go wyłącznie przy jasnych fugach; zawarty w nim kwas cytrynowy ma bowiem właściwości rozjaśniające i może prowadzić do odbarwienia tych w ciemniejszych odcieniach, - pasta do zębów - co prawda nie usunie kamienia, plam z rdzy i innych poważnych zabrudzeń, jednak świetnie sprawdzi się przy codziennym czyszczeniu z kurzu oraz świeżych plam. 

Zaletą domowych środków jest ich skuteczność, ale i delikatność. Sprawdzą się nie tylko przy klasycznych kafelkach, ale i przy takich produktach jak stworzone przez Cersanit dekoracje ścienne czy płytki gresowe. Oczywiście warto zachować środki ostrożności i przed pierwszym umyciem płytek i fug za pomocą dowolnych środków należy sprawdzić ich działanie na niezbyt widocznej, niewielkiej powierzchni, na przykład w kącie pomieszczenia.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym się charakteryzuje praca z osobami starszymi?

Otwarcie rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że w wielu branżach pojawiły się nowe perspektywy zawodowe.

Artykuł sponsorowany

Opiekunka seniora – gdzie jej szukać?

Życie nie zawsze przebiega bez większych, czy mniejszych problemów albo po prostu wyzwań, szczególnie jeśli mówimy o życiu rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Gdzie nauczyć się angielskiego w Rzeszowie?

Trudno zaprzeczyć, że nauka języków poszerza horyzonty, pozwala swobodnie podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Ale to nie wszystko. Umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym może być ogromnym atutem podczas ubiegania się...

Artykuł sponsorowany

Ubranka dla niemowląt - na co warto zwracać uwagę przy zakupie?

Niemowlęce ubranka zachwycają uroczymi wzorami i wesołymi motywami, jednak czy kierowanie się wyłącznie wyglądem to dobry pomysł, zwłaszcza gdy chodzi o odzież dla naszej najmłodszej pociechy?

Artykuł sponsorowany

Internet symetryczny - o czym mowa w praktyce?

Aby firma funkcjonowała sprawnie potrzebne jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych w sferze IT. Z pomocą przychodzi internet symetryczny, który charakteryzuje się większą niezawodnością oraz efektywnością działania od tradycyjnych rozwiązań. Jak to działa...

Artykuł sponsorowany

Artykuły do pakowania z folii - folia bąbelkowa, folia stretch, poduszki powietrzne, taśmy pakowe

Jakie parametry posiadają takie opakowania i dlaczego są aż tak popularne? Poznajmy kilka rodzajów produktów z folii polietylenowej - torebki strunowe, folie stretch i inne.

Artykuł sponsorowany

Convenience food, czyli wygodna żywność - co to takiego i z czym się to je?

Convenience food (żywność wygodna) to jedzenie, które nie wymaga długiego przygotowywania. Takie posiłki można zjeść od razu lub po krótkiej obróbce termicznej, co pozwala konsumentowi zaoszczędzić cenny czas. Przykłady żywności wygodnej to...

Artykuł sponsorowany

Praca dla opiekunek w Niemczech: jakie doświadczenie zawodowe jest potrzebne?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla wielu osób to pomysł na dodatkowe zatrudnienie albo wręcz jedyna praca, której poświęcają życie.

Reklama