Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Jak i dlaczego handlować na giełdzie?

Dodano:

Co to jest giełda papierów wartościowych?
 

Papiery wartościowe są postrzegane jako zyskowna inwestycja, ponieważ dzięki publicznie dostępnym informacjom można przewidzieć ich zachowanie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach każdy może je kupić. Oczywiście, ryzyko popełnienia błędu i utraty pieniędzy zawsze istnieje, ale w porównaniu z lokatami, oszczędnościami emerytalnymi i funduszami inwestycyjnymi, dzięki akcjom firmowym można uzyskać aktywny dochód i osobiście zarządzać swoim kapitałem. A posiadanie części firmy jest kuszące. Jeśli planujesz zakup papierów wartościowych, będziesz musiał poradzić sobie z giełdą.

Giełda papierów wartościowych jest organizacją non-profit, która organizuje obrót papierami wartościowymi. Jest to najważniejsza część rynku giełdowego, ponieważ można na niej nie tylko sprzedawać i kupować, ale także emitować papiery wartościowe. Aby udostępnić swoje akcje na rynku, spółka przeprowadza IPO na giełdzie - pierwszą publiczną sprzedaż papierów wartościowych.

Jednostka obrotu na giełdzie, warunki dostawy i płatności są ustalane przez samych członków giełdy i ściśle odpowiadają ustalonym zasadom. Warunki przyjmowania nowych członków giełdy, jak również procedura tworzenia i zarządzania giełdą są określone w statucie. Działalność giełdy jest regulowana przez państwo. W Polsce giełda działa w oparciu o licencję wydawaną przez KNF https://www.knf.gov.pl/o_nas/komisja.


Czym zajmuje się giełda


Giełda papierów wartościowych pełni następujące funkcje:

  1. Zapewnia miejsce do obrotu papierami wartościowymi;
  2. Notowanie obejmuje papiery wartościowe dopuszczone do obrotu w rejestrze giełdowym i wyklucza je z tego rejestru;
  3. Ustala wartość rynkową papieru wartościowego - notowania - i dostarcza informacji na jego temat;
  4. Gromadzi i redystrybuuje dostępne środki;
  5. Powiadamia wszystkie zainteresowane strony o debiucie giełdowym i zapewnia do niej dostęp;
  6. Zapewnia, że transakcje zawierane na niej są realizowane i uczciwe
  7. Opracowuje standardy postępowania dla handlowców i karze za ich naruszanie.


Na czym zarabia giełda?

Reklama
Przychody giełdy stanowią prowizje od transakcji zawieranych na sali notowań, opłaty dla spółek za wpisanie ich akcji do rejestru giełdowego oraz składki wstępne, roczne i docelowe członków giełdy. W ramach rekompensaty za ponoszone ryzyko posiadacze papierów wartościowych otrzymują dywidendę - część zysku spółki, która jest wypłacana akcjonariuszom.

Giełdy papierów wartościowych dzielą się na giełdy uniwersalne i specjalistyczne. Na giełdach specjalistycznych handluje się przede wszystkim jednym rodzajem papierów wartościowych, natomiast na giełdach uniwersalnych sprzedaje się i kupuje różne papiery wartościowe. Na przykład w Polsce za uniwersalną giełdę uważa się GPW, ponieważ umożliwia ona obrót różnymi papierami wartościowymi: akcjami, obligacjami i euroobligacjami, kwitami depozytowymi, jednostkami inwestycyjnymi, certyfikatami udziału w hipotece oraz giełdowymi funduszami inwestycyjnymi.

 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Wskazówki na temat wyboru minikoparki

Jeśli chodzi o zakup używanej minikoparka Polsce, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W ostatnich latach branża budowlana w Polsce przeżywa boom, co prowadzi do zwiększonego popytu na minikoparki.

Artykuł sponsorowany

Jak platformy B2C zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy?

Platformy B2C (Business-to-Customer) odgrywają kluczową rolę w transformacji procesu zakupowego konsumentów. Co warto wiedzieć o narzędziach tego typu?

Artykuł sponsorowany

Jak wspierać trening psa za pomocą treserek?

Treserki dla psa są kluczowym narzędziem w procesie szkolenia, umożliwiającym skuteczne motywowanie i nagradzanie. Są one wygodne do podawania, a ich smak sprawia, że psy chętnie wykonują polecenia. Odpowiednie podejście do treningu...

Artykuł sponsorowany

Sklep tynkarski dla profesjonalistów - materiały budowlane zawsze na czas!

Sklep tynkarski to miejsce, gdzie profesjonaliści z branży budowlanej znajdą wszystko, czego potrzebują do swojej pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś tynkarzem, malarzem czy posadzkarzem, odpowiednie narzędzia i materiały są kluczem do...

Artykuł sponsorowany

Jak przekonać kota do jedzenia suchej karmy?

Koty często odmawiają jedzenia suchej karmy z różnych powodów, takich jak nawyki żywieniowe, preferencje smakowe czy stres. Mimo to, sucha karma dla kota ma wiele zalet — jest praktyczna, łatwa do przechowywania,...

Artykuł sponsorowany

Czym kierować się podczas wyboru ławek miejskich?

Ławki miejskie, czy też ławki parkowe, stanowią nieodłączny element każdej przestrzeni publicznej. Są one projektowane tak, aby umożliwić mieszkańcom miasta odpoczynek i relaks w parkach, skwerach i innych miejscach zieleni. W dzisiejszych...

Artykuł sponsorowany

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa: Kompleksowy przewodnik

Pies jest mięsożercą i choć nie ma problemów z jedzeniem warzyw, owoców, a nawet niestety przypadkowych rzeczy znalezionych na spacerze np., to jednak zdecydowanie podstawą jego diety powinno być mięso.

Artykuł sponsorowany

Czym powinna wyróżniać się dobra mokra karma dla psa?

Wybór odpowiedniej mokrej karmy dla psa to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W gąszczu dostępnych na rynku produktów ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby zapewnić...

Reklama