Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wyjaśniamy!

Dodano:

Gruntowe pompy ciepła to efektywne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków, które zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega ta zaawansowana technologia? Kiedy warto rozważyć inwestycję w gruntową pompę ciepła? Jakie są tak właściwie jej zalety? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.
 

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

 
To zaawansowane urządzenia wykorzystujące do ogrzewania bądź chłodzenia budynków energię zgromadzoną w gruncie. GPC działają na zasadzie odzyskiwania energii cieplnej z ziemi, której używają do utrzymywania określonej temperatury. Gruntowe pompy ciepła składają się z trzech głównych elementów – kolektora, pompy oraz systemu dystrybucji ciepła. W zależności od układu terenu oraz indywidualnych oczekiwań kolektory mogą być montowane w układzie poziomym (prowadzone poziomo pod powierzchnią ziemi) lub pionowym (wbudowane wertykalnie w ziemię na większą głębokość).
 

Mechanizm działania gruntowej pompy ciepła

 
Cały proces funkcjonowania pomp ciepła można podzielić na kilka etapów. W toku pracy realizują one po kolei każdy z nich, co gwarantuje ciągłość ogrzewania i chłodzenia w budynkach.
 
  1. Pobieranie energii – pompy pobierają energię cieplną z ziemi, co jest możliwe dzięki kolektorom, w których znajduje się czynnik chłodniczy (zwykle mieszanina wody i glikolu), pobierający i transportujący ciepło z gruntu.
  2. Sprężanie i podgrzewanie – pobrana energia jest przekazywana do pompy ciepła. Dzięki sprężarce zwiększa się jej temperatura i ciśnienie, a w efekcie podgrzany zostaje również czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz pompy.
  3. Dystrybucja – sprężony czynnik chłodniczy zostaje przekazany do wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego, rozprowadzając je po całym budynku.
  4. Cykl odparowania – czynnik chłodniczy po oddaniu całej energii trafia do układu odparowania, przechodząc na powrót do stanu niskiego ciśnienia i temperatury.
  5. Powrót do kolektora – po odparowaniu powraca do kolektorów, gdzie ponownie pobiera energię cieplną z ziemi, rozpoczynając kolejny cykl.
 

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

 
Ten ekologiczny, a zarazem efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia wiąże się z szeregiem korzyści. Gruntowe pompy ciepła są:
Reklama
 
  • wielofunkcyjne – tego rodzaju urządzenia mogą działać zarówno w trybie grzewczym, jak i chłodzącym, co zapewnia komfort termiczny przez cały rok,
  • bezobsługowe – w przeciwieństwie do wielu innych metod ogrzewania gruntowe pompy ciepła nie wymagają częstych konserwacji, a przy tym są niezwykle łatwe w użytku,
  • wytrzymałe – gruntowe pompy ciepła wyróżnia wysoka jakość oraz trwałość, dzięki czemu skutecznie funkcjonują przez wiele lat od zakupu,
  • oszczędne – korzystanie z energii odnawialnej pozwala na znaczne oszczędności energetyczne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych,
  • ekologiczne – GPC nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, tak, jak chociażby kotły na paliwa stałe.
 
Gruntowe pompy ciepła to idący z duchem czasu sposób na utrzymanie komfortu termicznego przez cały rok. Osoby zamieszkujące Rzeszów mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonej w tym zakresie firmy – Energo-Therm.
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Całkowicie nowa Mazda CX-60 PHEV

Całkowicie nowa Mazda CX-60 PHEV 1 wprowadza na europejski rynek SUV-ów pierwszą w pełni hybrydową technologię plug-in.

Artykuł sponsorowany

Volvo C40 i XC40 - połączenie harmonii skandynawskiej przyrody z wizją elektrycznej przyszłości

Ekologiczna mobilność stała się faktem. Doskonałym przykładem połączenia komfortu użytkowania, łatwości codziennej obsługi, bezpieczeństwa i innowacyjnych technologii są elektryczne modele XC40 oraz stworzony na jego bazie, ale inny z charakteru C40.

Artykuł sponsorowany

Bezpieczny motocyklista. Jak przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia?

Bezpieczeństwo na drodze to najważniejsza sprawa dla każdego kierowcy. Bez względu na to, czy poruszamy się samochodem, motocyklem, skuterem, rowerem czy innym pojazdem powinniśmy robić wszystko, by maksymalnie zabezpieczyć swoje zdrowie i...

Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać planując kupno mieszkania w Rzeszowie?

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Tym ważniejszą, że najczęściej związaną ze zobowiązaniem kredytowym na wiele lat. Dokonując wyboru mieszkania, kierujemy się więc przede wszystkim jego ceną,...

Artykuł sponsorowany

Rozpoczęcie przygody ze sportem

Czy rzeczywiście dużo jest prawdy w tym, że trzeba się wykazać sporym samozaparciem, jeżeli chcemy zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportową? Wszystko jak zwykle zależy od konkretnej osoby oraz jej usposobienia.

Artykuł sponsorowany

Targi Edukacyjne 29-30 marca. Będą też uczelnie wojskowe

Już 29-30 marca w Hali Podpromie w Rzeszowie zagoszczą XVI Targi Edukacyjne Edu Salon. Obok podkarpackich szkół i ośrodków kształcenia pojawią się na nich także uczelnie z Krakowa, Lublina, Warszawy i Wrocławia.

Artykuł sponsorowany

Dresy dla dziewczynki – gdzie kupić najmodniejsze w tym sezonie?

Dresy najczęściej utożsamiamy z ubraniem domowym. Co za tym idzie, nie zawsze przywiązujemy uwagę do tego, by prezentowały się modnie i atrakcyjnie. 

Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystać domek letniskowy? 7 niezwykłych pomysłów

Bez wątpienia, domek letniskowy to wszechstronny budynek i jeden z najlepszych pomysłów na uwydatnienie zalet ogrodu. Oczywiście, taki domek może przede wszystkim zapewnić dodatkową przestrzeń życiową ze wspaniałymi widokami.

Reklama