Rzeszów - Sobota, 28.12.2024
Reklama

IKE. Co to takiego i czy warto się nim zainteresować?

Dodano:

Wysoki poziom inflacji, niski wiek emerytalny i sytuacja demograficzna nie przyczyniają się do lepszych prognoz w zakresie wysokości przyszłych emerytur. Sytuacja ta coraz bardziej skłania Polaków do aktywniejszego oszczędzania środków na swoją jesień życia. Pieniądze na emeryturę można schować do skarpety lub zakopać w ogrodzie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z IKE. Co to jest IKE i dlaczego warto je mieć?
 

Czym właściwie jest IKE?


IKE to skrót oznaczający Indywidualne Konto Emerytalne. Pod względem struktury najbardziej przypomina IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wraz z IKZE oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) IKE zaliczane jest do tzw. III filaru systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Czy warto skorzystać z IKE? Zanim odpowiemy na to pytanie, przedstawimy, jak działa takie konto. Wykorzystuje się tutaj mechanizmy rynkowe, ale zapewnić jak najskuteczniejsze zabezpieczenie emerytalne. Indywidualne Konto Emerytalne może być wykorzystywane jako miejsce do odkładania pieniędzy, ale także do ich inwestowania w różne instrumenty finansowe, w tym akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a także jednostki uczestnictwa funduszy. Zakres możliwości zależy w dużej mierze od tego, gdzie założy się konto IKE. Obecnie można to zrobić m.in. w banku, zakładach ubezpieczeń na życie, dobrowolnych funduszach emerytalnych, biurach maklerskich i funduszach inwestycyjnych.


IKE – czy warto? Warto!

Reklama
Oszczędzanie w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego jest znacznie bardziej opłacalne od innych popularnych opcji, np. przeznaczania pieniędzy na lokaty i konta oszczędnościowe. Ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Zyski wypracowane w ramach IKE są zwolnione z tzw. podatku Belki (od zysków kapitałowych). Zebrane oszczędności mogą też być w łatwy sposób dziedziczone. To doskonała metoda na sprawne, bezpieczne i pozbawione nadmiernych kosztów oszczędzenie na emeryturę. A w dobie rynkowych zawirowań poduszka bezpieczeństwa jest potrzebna każdemu z nas.


Źródło: https://www.casfera.pl/200-300-tys-zlotych-na-emeryturze-to-za-malo-czyli-jak-oszczedzac-w-ppk-ike-i-ikze/


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Windykacja długów

Prowadzisz własną firmę, która przynosi satysfakcję i zyski. Jednak może być tak, że w pewnym momencie zaczynasz mieć pewne problemy.

Artykuł sponsorowany

Millenium Hall rozdaje 300 biletów na mecz Polska vs Reszta Świata!

Jesteś fanem żużla? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem? Nieważne na jakim etapie jesteś, mamy dla Ciebie niespodziankę!

Artykuł sponsorowany

Zorganizuj bezpieczne zabawy dla dzieci w ogrodzie

Aktywny wypoczynek w ogrodzie potrafi skutecznie poprawić nastrój i uzupełnić zapasy energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania.

Artykuł sponsorowany

O czym nie możemy zapomnieć w trakcie urządzania tarasu?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zawsze dodaje energii i nastraja nas pozytywnie. Dlatego, gdy tylko za oknem robi się ciepło, to zaczynamy rozpalać grill i prawdziwą biesiadę.

Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o formę na lato? Skorzystać z diety pudełkowej!

Sezon wakacyjny coraz bliżej, więc warto zacząć budować formę na lato. Dla wielu osób jest to niezwykle ważne, ale z różnych względów nie udaje im się tego osiągnąć. Prostym i skutecznym rozwiązaniem...

Artykuł sponsorowany

EKUZ – co to jest i jak wyrobić kartę EKUZ?

Jak należycie zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Ten problem nurtuje każdego, kto wybiera się na wczasy za granicę.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych

Przed końcem aktualnego i obowiązującego ubezpieczenia OC warto rozpocząć poszukiwania kolejnej polisy. Dzięki temu można znaleźć takie rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze finansowo.

Artykuł sponsorowany

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Reklama