Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

IKE. Co to takiego i czy warto się nim zainteresować?

Dodano:

Wysoki poziom inflacji, niski wiek emerytalny i sytuacja demograficzna nie przyczyniają się do lepszych prognoz w zakresie wysokości przyszłych emerytur. Sytuacja ta coraz bardziej skłania Polaków do aktywniejszego oszczędzania środków na swoją jesień życia. Pieniądze na emeryturę można schować do skarpety lub zakopać w ogrodzie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z IKE. Co to jest IKE i dlaczego warto je mieć?
 

Czym właściwie jest IKE?


IKE to skrót oznaczający Indywidualne Konto Emerytalne. Pod względem struktury najbardziej przypomina IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wraz z IKZE oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) IKE zaliczane jest do tzw. III filaru systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Czy warto skorzystać z IKE? Zanim odpowiemy na to pytanie, przedstawimy, jak działa takie konto. Wykorzystuje się tutaj mechanizmy rynkowe, ale zapewnić jak najskuteczniejsze zabezpieczenie emerytalne. Indywidualne Konto Emerytalne może być wykorzystywane jako miejsce do odkładania pieniędzy, ale także do ich inwestowania w różne instrumenty finansowe, w tym akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a także jednostki uczestnictwa funduszy. Zakres możliwości zależy w dużej mierze od tego, gdzie założy się konto IKE. Obecnie można to zrobić m.in. w banku, zakładach ubezpieczeń na życie, dobrowolnych funduszach emerytalnych, biurach maklerskich i funduszach inwestycyjnych.


IKE – czy warto? Warto!

Reklama
Oszczędzanie w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego jest znacznie bardziej opłacalne od innych popularnych opcji, np. przeznaczania pieniędzy na lokaty i konta oszczędnościowe. Ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Zyski wypracowane w ramach IKE są zwolnione z tzw. podatku Belki (od zysków kapitałowych). Zebrane oszczędności mogą też być w łatwy sposób dziedziczone. To doskonała metoda na sprawne, bezpieczne i pozbawione nadmiernych kosztów oszczędzenie na emeryturę. A w dobie rynkowych zawirowań poduszka bezpieczeństwa jest potrzebna każdemu z nas.


Źródło: https://www.casfera.pl/200-300-tys-zlotych-na-emeryturze-to-za-malo-czyli-jak-oszczedzac-w-ppk-ike-i-ikze/


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Plakaty do druku - na co zwracać uwagę

Plakaty są świetną formą reklamy – pod warunkiem, że są odpowiednio wykonane i wykorzystamy je w należyty sposób. Dzięki plakatom do druku nie tylko w łatwy sposób możemy dotrzeć do naszych potencjalnych...

Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić firmy pożyczkowe?

Ostatnie lata to gwałtowny rozwój firm pozabankowych oferujących szybkie pożyczki.

Artykuł sponsorowany

Popularne prezenty dla miłośników psów!

Wybranie odpowiedniego prezentu dla miłośnika psów może być nie lada wyzwaniem. Wszystko za sprawą szerokiego wyboru drobiazgów i akcesoriów z psimi motywami, które znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść żurawinę?

Żurawina znana jest w Polsce pod wieloma postaciami. Jednak rzadko sięga się po świeże owoce, zdecydowanie częściej wybierany jest sok lub jej suszona wersja.

Artykuł sponsorowany

Alternatywy AutoCAD – co wygodniej?

Programy CAD do projektowania różnią się pomiędzy sobą ceną i funkcjonalnością. Pierwszy kontakt z narzędziami początkującego projektanta to najczęściej opcja autocad pobierz.

Artykuł sponsorowany

Awangarda i klasyka w jednym – fotoobrazy, czyli Twoje własne zdjęcia drukowane na płótnie

Początki malowania obrazów na płótnie sięgają epoki renesansu, w której ramy malarstwa zostały poszerzone o nowe, innowacyjne techniki.

Artykuł sponsorowany

Najładniejsze smartfony

Przy wyborze nowego smartfona można kierować się różnymi kryteriami. Niektórzy potrzebują telefonu do grania w gry, inni chcą wykonywać wysokiej jakości fotografie i filmy, jeszcze inni natomiast kierują się designem, ponieważ –...

Artykuł sponsorowany

Program Czyste Powietrze – sprawdź zasady i warunki

Rządowy program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują wymienić przestarzały sprzęt grzewczy i przeprowadzić termomodernizację budynku.

Reklama