Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

IKE. Co to takiego i czy warto się nim zainteresować?

Dodano:

Wysoki poziom inflacji, niski wiek emerytalny i sytuacja demograficzna nie przyczyniają się do lepszych prognoz w zakresie wysokości przyszłych emerytur. Sytuacja ta coraz bardziej skłania Polaków do aktywniejszego oszczędzania środków na swoją jesień życia. Pieniądze na emeryturę można schować do skarpety lub zakopać w ogrodzie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z IKE. Co to jest IKE i dlaczego warto je mieć?
 

Czym właściwie jest IKE?


IKE to skrót oznaczający Indywidualne Konto Emerytalne. Pod względem struktury najbardziej przypomina IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wraz z IKZE oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) IKE zaliczane jest do tzw. III filaru systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Czy warto skorzystać z IKE? Zanim odpowiemy na to pytanie, przedstawimy, jak działa takie konto. Wykorzystuje się tutaj mechanizmy rynkowe, ale zapewnić jak najskuteczniejsze zabezpieczenie emerytalne. Indywidualne Konto Emerytalne może być wykorzystywane jako miejsce do odkładania pieniędzy, ale także do ich inwestowania w różne instrumenty finansowe, w tym akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a także jednostki uczestnictwa funduszy. Zakres możliwości zależy w dużej mierze od tego, gdzie założy się konto IKE. Obecnie można to zrobić m.in. w banku, zakładach ubezpieczeń na życie, dobrowolnych funduszach emerytalnych, biurach maklerskich i funduszach inwestycyjnych.


IKE – czy warto? Warto!

Reklama
Oszczędzanie w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego jest znacznie bardziej opłacalne od innych popularnych opcji, np. przeznaczania pieniędzy na lokaty i konta oszczędnościowe. Ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Zyski wypracowane w ramach IKE są zwolnione z tzw. podatku Belki (od zysków kapitałowych). Zebrane oszczędności mogą też być w łatwy sposób dziedziczone. To doskonała metoda na sprawne, bezpieczne i pozbawione nadmiernych kosztów oszczędzenie na emeryturę. A w dobie rynkowych zawirowań poduszka bezpieczeństwa jest potrzebna każdemu z nas.


Źródło: https://www.casfera.pl/200-300-tys-zlotych-na-emeryturze-to-za-malo-czyli-jak-oszczedzac-w-ppk-ike-i-ikze/


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie.

Artykuł sponsorowany

Czym są książki Young Adult?

Young adult to gatunek literacki skierowany głównie do młodzieży i młodych dorosłych. Książki skupiają się przede wszystkim na przeżyciach typowych dla nastolatków, ale nie tylko.

Artykuł sponsorowany

Mikołajki i finał konkursu plastycznego Ekologiczna Rodzinka 3 grudnia w Auchan Krasne

Centrum Handlowe AUCHAN KRASNE zaprasza wszystkie dzieci do udziału w imprezie Mikołajkowej, która odbędzie się 3 grudnia br. 

Artykuł sponsorowany

Akwarium dla bojownika – na co zwrócić uwagę?

Kupując akwarium oraz planując jego wyposażenie, warto wiedzieć, jaki gatunek ryb chcesz w nim hodować. Na początek o wiele łatwiej jest opiekować się akwarium, w którym będzie żył jedynie jeden gatunek, najlepiej...

Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać pieniądze i nie zwariować?

Metody oszczędzania są różne, nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby więcej pieniędzy zostało w naszym portfelu. Trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania, potrzeby, ale także przyzwyczajenia. Jak oszczędzać...

Artykuł sponsorowany

ABC kierowcy, czyli jak naładować akumulator?

Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że akumulator przestanie działać i nasze auto zostanie unieruchomione. O akumulator należy dbać jak o każdą inną część eksploatacyjną w samochodzie. Warto go doładować, a jeśli...

Artykuł sponsorowany

Wojna na Ukrainie wyzwaniem dla Podkarpacia - Kongres Polska Wielki Projekt w Sanoku

Napaść Rosji na Ukrainę trwale zmieniła architekturę bezpieczeństwa na naszym kontynencie, ale także szczególnie dotknęła Podkarpacie. Jako region przygraniczny odgrywa ono kluczową rolę w zarządzaniu skutkami wojny po stronie polskiej.

Artykuł sponsorowany

Modele outsourcingu: nearshoring oraz offshoring

Rosnąca popularność outsourcingu IT wynika z szeregu korzyści, jakie daje wydzielenie niektórych obszarów działalności przedsiębiorstwa i powierzenie ich zewnętrznym partnerom. Rozważasz taką opcję? Masz do wyboru m.in. nearshoring lub offshoring.

Reklama