Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

EKUZ – co to jest i jak wyrobić kartę EKUZ?

Dodano:

Jak należycie zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Ten problem nurtuje każdego, kto wybiera się na wczasy za granicę. Sposobów jest wiele, niemniej podstawową sprawą jest zadbanie o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Czy warto wyrobić EKUZ i co ten dokument daje?
 
  1. EKUZ – co to jest?
 
EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – jest dokumentem, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii – na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli poszczególnych krajów. Należy przy tym zaznaczyć, iż w rachubę wchodzi tutaj opieka medyczna w podstawowym zakresie zapewniana jedynie przez publiczne placówki służby zdrowia, które mają zawartą umowę z instytucją będącą odpowiednikiem polskiego NFZ.
 
  1. EKUZ – dla kogo?
 
Do wyrobienia EKUZ uprawnione są wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia w NFZ oraz osoby nieubezpieczone z prawem do korzystania opieki medycznej w Polsce (na podstawie obowiązujących u nas przepisów). Standardowo okres ważności karty (liczony od daty złożenia wniosku o wydanie) wynosi 12 miesięcy, jednakże od tej zasady są wyjątki, np. emeryci mogą dostać dokument na 5 lat, a bezrobotni na 2 miesiące.
 
  1. Ile kosztuje EKUZ?
 
Wyrobienie EKUZ jest całkowicie bezpłatne, co bez wątpienia jest sporym atutem przemawiającym na korzyść tego dokumentu.
 
  1. Gdzie wyrobić EKUZ?
 
W celu otrzymania EKUZ niezbędne jest złożenie wniosku w wojewódzkim oddziale NFZ odpowiednim dla miejsca zameldowania osoby składającej wniosek. Nieco inaczej wyglądają wnioski na pobyt czasowy (turystyczny, związany z nauką lub innym dłuższym pobytem czasowym), a także na pobyt mający związek z wykonywaniem pracy. Stosowne formularze są do pobrania ze strony nfz.gov.pl. Wnioski można składać osobiście albo wysłać je mailem, faksem, tradycyjną pocztą bądź przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Na ogół karty są wydawane w przeciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, lecz w okresie wiosenno-letnim, gdy oddziały NFZ otrzymują najwięcej podań, czas ten może ulec wydłużeniu. Dzieje się tak również wtedy, kiedy dokument jest wysyłany pocztą.
 
Reklama
Kartę odbieramy osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ albo na poczcie, jeśli we wniosku zaznaczymy pole „przesłać pocztą na adres”. W sytuacji, gdy sami z różnych względów nie jesteśmy w stanie złożyć wniosku bądź odebrać karty, musimy wystawić innej osobie upoważnienie.
 
  1. Czy EKUZ wystarczy za granicą?
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej zapewnianej przez EKUZ jest niestety ograniczony. Przede wszystkim dokument nie obowiązuje wszędzie, a tylko w wymienionych na początku artykułu krajach – jeśli zatem wybieramy się np. do Egiptu czy do Tunezji, z karty nie będziemy mieć żadnego pożytku. Ponadto z własnej kieszeni ponosimy odpłatność – całkowitą lub częściową – za niektóre świadczenia, np. karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski.
 
Ponieważ karta na wiele ograniczeń, warto zorientować się, co oferują ubezpieczenia turystyczne, które można porównać na wakacyjnapolisa.pl. Dodatkowa polisa jest ważna w każdym miejscu na świecie i uprawnia do korzystania zarówno z publicznych, jak i prywatnych usług medycznych oraz pokrywa koszty tych świadczeń. Gwarantuje znacznie szerszy niż EKUZ zakres ochrony ubezpieczeniowej, który da się dopasować do indywidualnych preferencji. Koszt ochrony ubezpieczeniowej nie jest wysoki – ceny zaczynają się od kilku złotych za dzień.
 
Zadbajmy o kompleksową ochronę
 
Wyrabiając EKUZ (więcej informacji o formalnościach znajdziesz tu: https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/poznan/), nie zapomnijmy o wykupieniu polisy. Karta nie zastąpi ubezpieczenia, może co najwyżej stanowić jego uzupełnienie. Koszty leczenia za granicą do niskich nie należą, a nigdy nie wiemy, co nam się przydarzy podczas pobytu w innym kraju. Z dobrą polisą możemy liczyć na pokrycie szkód (również tych wyrządzonych przez nas) i odszkodowanie, jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi. To gwarancja spokojnego urlopu i brak zbędnych wydatków.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Reklama