Opiekunka osób starszych – jakie predyspozycje powinna posiadać?
Na rynku obecnie jest mnóstwo ofert typu: opiekunka osób starszych Niemcy. Dla osób, które szukają pracy za granicą to kusząca perspektywa. Nie każdy jednak nadaje się do takiej pracy. Wymaga ona wielu predyspozycji osobistych i doświadczenia. O czym konkretnie mowa?
Opieka nad osobą starszą to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna praca. Wymaga dobrej organizacji i sumienności w realizacji zadań. Trzeba podawać leki, jakie przyjmuje senior, posiłki w odpowiednich porach czy też systematycznie wykonywać z podopiecznym proste ćwiczenia rehabilitacyjne.
Szybciej odnajdą się w tej pracy osoby, które łatwo nawiązują kontakty i mają naturalną zdolność do podtrzymywania relacji. Są przyjazne, życzliwe, otwarte, potrafią prowadzić rozmowy i towarzyszyć drugiemu człowiekowi. Seniorzy są jednak w różnej kondycji psychicznej i fizycznej, dlatego też w tej pracy bardzo pomaga cierpliwość, determinacja, opanowanie i pewnego rodzaju stateczność. Opiekun powinien być osobą, na której można polegać, da się ją lubić, jest godna zaufania i w trudnej sytuacji potrafi zachować spokój.
Nie bez znaczenia jest także kondycja fizyczna i szeroko rozumiane zdrowie ogólne kandydatki. Bardzo często praca jest 24-godzinna i polega na byciu do dyspozycji osoby starszej, w zależności od jej potrzeb. Konieczne może okazać się podnoszenie seniora czy pomoc w przemieszczaniu i asystowanie przy codziennych czynnościach.
Język obcy to duży atut
Wiele ofert pracy dostępnych jest na stronie agencji pośredniczącej w pracy opiekuńczej za granicą: https://avoria.com.pl. Już pobieżna lektura ogłoszeń o pracę, wskazuje, że większe szanse mają osoby, które posługują się językiem obcym w stopniu komunikatywnym lub wyższym. Jest to właściwie jeden z najważniejszych warunków podjęcia takiej pracy: kandydat musi umieć sprawnie porozumieć się z osobą, której towarzyszy na co dzień. Istotne jednak jest to, że bardzo często nie jest konieczna biegłość językowa – tę można nabyć po kilku miesiącach pracy.
Co jeszcze może się przydać na stanowisku opiekunki? Mile widziane jest prawo jazdy, które przyda się, gdy trzeba będzie seniora zawieźć do lekarza lub – jeżeli jego stan pozwala – na jakiś krótki wypad rekreacyjny do parku lub do lasu.
Płeć przeważnie nie ma znaczenia w procesie rekrutacji, ale do pracy opiekuńczej za granicą najczęściej aplikują kobiety w średnim wieku.
Praca w opiece nad osobami starszymi - realia
Jak już powiedzieliśmy, praca opiekunki osób starszych najczęściej wiąże się z dyspozycyjnością przez 24 godz. na dobę. Zwykle mieszka się z seniorem i wykonuje przy nim wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne: zabiegi higieniczne, pomoc w jedzeniu, przemieszczaniu się, ubieraniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, podawanie leków, rehabilitacja, wizyty u lekarza czy towarzyszenie w czasie wolnym i organizowanie rozrywek, na które pozwala stan zdrowia.
Zarobki opiekunek w Niemczech
Praca w opiece nad seniorami za granicą wiąże się z koniecznością wyjazdu i rozstaniem z bliskimi. Aby stwierdzić, czy to się opłaca, trzeba też uwzględnić koszty życia na miejscu. Często opiekun ma zapewnione wyżywienie, nie musi też ponosić kosztów zakwaterowania, bo mieszka razem z podopiecznym. Warto sprawdzać w szczegółach zatrudnienia, czy możemy liczyć na taką oszczędność kosztów.
W 2020 r. zarobki w opiece nad seniorem mieściły się w widełkach 1200-1900 euro miesięcznie na rękę. Ostateczna suma zależy od stopnia znajomości języka i stanu podopiecznego. Opieka specjalistyczna nad osobami ciężko chorującymi jest najlepiej płatna. Biorąc jednak pod uwagę kwoty, jakie opiekunka zarabia w Polsce (najczęściej płaca minimalna, czyli w 2020 roku – 2600,00 zł brutto) jest to praca bardzo opłacalna.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz